Karabük’te “Sülale Diş Hekimlikleri” çocukların uç bakımlarına başladı

Sağlık Bakanlığınca “Ocak Dişçilik” modelinin hayata geçirildiği uçman illerden Karabük’te ayrıntılar, diş hekimlerine sondaj olmaya başladı.

Eskişehir ve Kırşehir ile uçman iklim seçilen kentte, Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulaması üzerinden termin alınarak aile hekimine giden 2-12 gözyaşı arası çocukların uç ve diş sağlığı kontrolleri yapılıyor.

Ebeveynlerin çocuklarının gaga ve diş sağlığı tarama sonuçları ile takip randevularını e-Nabız üzerinden görüntüleyebildiği aplikasyon kapsamında çocuklara tedavilerinin böylece, diş macunu ve diş fırçası hediye ediliyor.

“İleride oluşabilecek henüz şişman bire bir sorunun önüne geçilmesi sağlanıyor”

İl Afiyet Müdürü Ahmet Soluk, AA muhabirine, Eskişehir ve Kırşehir ile Karabük’te başlatılan “Sülale Dişçilik” modelinin, 2023 yılında bilcümle ülkede uygulanmasının planlandığını söyledi.

Uygulamada amacın, 2-12 yaş arası çocuklarının ağız ve diş sağlığını eğlenceli benzeri şekilde takip etmek ve müzaheret etmek olduğuna meni fail Sarı, “2-12 gözyaşı arası çocuklarımız eş diş hekimine geldiklerinde önceki evvel ağız ve diş muayeneleri yapılıyor, durumları tayin ediliyor. Elan sonradan yardımcı gaga ve diş sağlığı uygulaması oluyor ve tedaviye ihtiyacı varsa yönlendiriliyor. Ocak diş sağlığı uygulaması tıpkı havari sağlık hizmeti. İleride oluşabilecek elan balaban tıpkı sorunun önüne geçilmesi sağlanıyor.” diyerek konuştu.

Solgun, uç ve diş sağlığının, insan sağlığının genişlik koskocaman parçalarından biri olduğuna dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Bu uygulama çocukların ilerleyici yaşlarda daha mıhlı olmalarını sağlıyor. İlimizde 28 bin çocuğa hizmet vereceğiz. İlk etapta 9 diş hekimi eş dişçi olarak görevlendirildi. İlimizde çocuklarımızın ne familya diş hekimine kayıtlı oldukları e-Nabız veya MHRS uygulamasından bakarak kontrol edilebilir. MHRS üzerinden ocak diş hekiminden randevu alınıp istikşaf olabilirler. Gine e-Bilek Damarı üzerinden dişlerin bulunan durumu, apotr tedbirler görülebilir. Arama periyotları, ne kadar süre aralığında gene kontrole gelinmesi gerektiği izleme edilebilir. Bu sayede çocukların 2 yaşından itibaren bilcümle diş verileri kayıtlı olacak.”

Solgun, uygulamayla çocuklara diş fırçalama alışkanlığının birlikte kazandırılmasının amaçlandığını sözlerine ekledi.Share: