Kaplıca suyu amansız hastalık hastalarına şifa olacak

Akarca suyu amansız hastalık hastalarına onma olacak

TOKAT – Tokat’ta mevcut kaplıca sularının ten kanseri bilimsel verilerle ortaya konuldu.

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgili Hilal Çadırcı, Reşadiye ve Sulusaray akarca sularındaki maddenin egzamaya ve romatizmaya ongun gelmesi dolayısıyla araştırma çalışması yaptı. Çadırcı, sudaki deli dolu maddeden yola çıkarak yaptığı araştırı sonucu deri kanserinde kanserli hücrelerin fistül suyunun etkisiyle öldüğünü tayin etti. Projenin makale çalışmasını mütemmim Çadırcı, suyun umar endüstrisinde kullanım hakkını almak üzere berat başvurusu yaptı.

Kaplıcada kâin tıpkı yön mayasıl ve deri kanseri hangi mebzul geliyor

Fistül suları üstüne asistanken icraat yapmaya başladığını tamlayan Çadırcı, “İzmir’dahi ve Almanya’dahi sıcakta yaşayan mikroorganizmalar üzerine çalıştım. Tokat’a geldikten sonra dahi Sulusaray kaplıcasının egzamaya çokça dolgunca geldiğini duydum. Suda hangi kabilinden etkili maddeler, bileşikler var ki gür geliyor diye niteleyerek çalışma yaptık. Yani normalde minerallerle ilişkin işlenmiş haddinden fazla himmet var. Ama biz mineraller değil dahi bambaşka kimyasallar, bileşikler var mı diyerek proje hazırladık. Projesinin sonucunda 20 ikmal elan aktif olan tıpkı mürekkep elde ettik. Bununla ilişkin yapmış olduğumuz faaliyet sonucunda nişancı başvurusu yaptık, sonuçlanmasını bekliyoruz. Bu mücahede sonucunda Sulusaray kaplıcasında mevcut tıpkısı maddenin ten kanserine ongun geldiğini bulmuş olduk. 5 yıl ilk yaptığımız bu çalışmada aradan geçen süreçte zorlu çok müspet tepkiler da aldık. Suyu kullanıp müspet dönüşler yapanların oldu” diye konuştu.

Sivas’taki balıklı kaplıcalardaki balıkların faydası gibi

Sivas’taki kaplıcadaki balıklar ile hastaların şifa bulduğuna özen çeken Çadırcı, “Sulusaray kaplıcasında balık namevcut. Amma toprağın yapısından kaynaklı, suyun çıkış yolu üzerinde geçtiği yerlerdeki mikroorganizmaların üretmiş olduğu mahsulat, muhtelif bileşikler iyileşmeye kâr sağlıyor ” ifadelerini kullandı.

Kaplıca suyu içilerek iflah bulunuyor

Fistül suyunun içilebildiğini ifade fail Çadırcı, açıklamalarına şöyle devam etti: “Sulusaray kaplıcasının suyu içilebiliyor. Onu içip iyileştim diye niteleyerek müspet çağ yapanlar oldu. Çünkü melonun organları dahi etkiliyor. Hoppadak dış organlar değil. Yani cilt kanseri dediğimiz zaman yemeden içmeden cilt dış satıh kabilinden düşünülüyor. Amma bağırsak organların yüzeyi da sonuçta deriyle kaplı. Reşadiye kaplıcasının suyu içilmiyor.Share: