Kanuncu Şehriyâr Süleyman kalmıştı: O mekanda tarihi sanat geleceğe aktarılıyor

Kanuncu Padişah Süleyman kalmıştı: O mekanda tarihi hanek geleceğe aktarılıyor

Kanuni Sultan Süleyman’ın çevrimli olduğu sim kazaziye örücülüğü, Kanuncu’nin dahi ikinci katında konakladığı restore edilen tarihi hamamda ati nesillere aktarılıyor

ADANA – Kanuncu Sultan Süleyman’ın Irak seferi dönüşü Adana’bile konakladığı tarihi mekan, onun bile ustası olduğu gümüş kazaziye örücülüğüne eş sahipliği yaparak geleceğe aktarılıyor.

Kanuni Hükümdar Süleyman’ın Irak seferi dönüşü konakladığı tarihi çarşı hamamının restore edilen kısmı şimdilerde 1400 almanak anadan görme Türk ahali sanatı kazaziyeye sülale sahipliği yapıyor. Kazaziye ustası Hatice Kaplan öncülüğünde hem üretimi gerçekleştiriliyor hem bile sanatı hıfzetmek isteyenlere Adana Valiliği, Avrat Kooperatifleri Birliği ve Ahali Terbiye Merkezi işbirliği ile açılan kurslarla ati nesillere aktarılıyor.

İpek ipler üstüne teferruatlı gümüş tellerle işlenen kazaziye sanatını gelecek nesillere aktarmak için sanatın Adana’bile kapılarını geleceğe araladığını tamlayan kazaziye ustası Hatice Kaplan, “Adana Valiliğimizin ve Adana avrat kooperatifleri birliğinin destekleri ile el eğitimi merkezi marifetiyle açılan kurslarımız ile 1400 almanak unutulmaya beniz markajcı Anadan Görme Türk El Sanatını ati nesillere aktarıyor, kazaziye sanatının ustalarını esermek amacıyla çalışıyoruz” dedi.

“Öğreniyor, üretiyor ve sanatı geleceğe taşıyoruz”

8 yıldır kazaziye sanatı ile ilgilendiğini aktaran Hatice Kaplan “Kazaziye 1400 almanak ayrımsız geçmişi olan laf. Bu müzakere gümüş tellerin haddizatında iğnelerle örülmesidir. Kanuncu Sultan Süleyman’ın icra ettiği bire bir hanek. Bulunduğumuz mekan, Kanuncu Sultan Süleyman’ın Irak seferi dönüşünde konakladığı mekan. Bu tarihi mekanda kazaziyeyi örmek benim üzere çokça düşündürücü. Hem ati nesillere hem geçmişten günümüze aktarma etmek. Adana Karı Kooperatifleri Bağlantı Mağazası bünyesinde halk eğitim bilimi destekli kurslar açılıyor. Bu kurslardan biride kazaziye. Bu kurslarda yetiştirdiğimiz kadınlarımız hem sanatı geleceğe aktarıyor hem üstelik familya ekonomilerine yardım sunmuş oluyor. Kazaziye sanatını günümüzde haddinden fazla birkaç çevrimli işliyor ve geleceğe aktarıyor. Sürdürülebilir olması el eğitimimiz aracılığıyla çokça adamakıllı. Eş kooperatifimizin sunduğu olanaklar ve ilbay yardımcımız Huriye Hanım’ın desteleri ile Adanalı kadınlar kendisine öğreniyor, üretiyor ve sanatı geleceğe taşıyoruz. Seçkin sabık bölüm günümüze uyarlanabilen benzeri laf dalı olduğu için daim kendimizi geliştiriyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Kazaziye sanatının Mardin telkarisi ile karıştırıldığını ama ayrımlı iki ayrı musahabe olduğuna özen çekici Kaplan, “Genelde Trabzon bölgesinde gen laf dalı. Mardin telkariyle karıştırılıyor aslında. Mardin telkaride gerçek vardır. Kazaziyede ana yok. İpek ipler üzerine başarısız dideban sekiz mikrometre teller sarılarak elde ediliyor. Haddizatında çok detaylı aynı iş. İnce polat iğnelerle örüyoruz. Hem ayn nuru hem mesai var. Mikro dışından gelen turistlerden vahim ilgi görüyor” diye konuştu.

“Bin 500 üyemiz var, 15 bin kadınla iletişim sağlıyoruz”

Adana Karı Kooperatifleri Birliği Başkanı Zeynep Kırılmış ise tarihi mekanda Adanalı kadınların geleneksel ahali sanatı ve yerel lezzetlere uzanan himmet meşbu istihsal merkezi olduğunu tabir ederek, “Adana’dahi tarihi bire bir alandayız. Türkiye’nin en ayrıntılı saati, şişman saatin birlikte. 1400’lü yıllarda mamul bu tarihi mekanda kadınlarımız unutulmaya beniz tutmuş sanatlarını burada geliştirip kadınlara teknik kazandırıp hem çöz piyasada hem birlikte dış pazarda ürünleri satışa sunuyoruz. Bu konuşma gelecek nesillerde aktarılsın istiyoruz. Çünkü Kanuni Melik Süleyman döneminde de yapılan ayrımsız sanattı. Osmanlı’üstelik armalarda, düğmelerde hamiş tıpkı sanat. Demin onlara dizayn yapılarak takıda kullanılıyor. Adana’mızda tespihin uçlarında, kadınlarımız kolye ve bilekliklerde ağırbaşlı olarak kullanıyor. Burada kadınlarımız bu mesleği öğrendikten sonraları idrak elde ediyorlar. Burada gıdadan tekstile, tekstilden takıya, kazaziye sanatından seramik sanatın uzanan bire bir faaliyet var. Kooperatifimizin yaklaşık 1500 üyemiz var, amma bizle iletişimde 15 bin kadın var. Biz bu konuda çok mutluyuz. Adana Valimiz esen olsun. Hakeza ayrımsız imkan tanıdı. Birliğimizi kurduk tek çatı altında. Çünkü buradan henüz uzak mesafelerde iki saatlik mesafede ilçelerimizde istihsal yapılıyor ve bu kanalla ancak içinde ve yurt dışına sanattan dernekevi lezzetlere uzanan ayrımsız faaliyet veriş buluyor” şeklinde konuştu.

Share: