Kalp nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Önsezi nakli muntazır 12 yaşındaki Edanur, yerleştirilen Aort kapakçığı ile sağlığına kavuştu

Cerrahi Müdahale şansını kaybettiği söylendi, yapılan kalburüstü operasyonla 7 günde taburcu oldu

İSTANBUL – 12 yaşındaki Edanur Duman, kalbinin aort kapakçığının yapısal olarak bozulması ve his yetmezliği nedeniyle ailesi yoluyla Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’ne getirildi. Tetkikler sonucu kalbin haddinden fazla tutkun kasıldığı üzere ameliyatın tamam dünyada yüzdelik 90’nın üstünde ölüm riski barındırdığı öğrenilirken Ruh ve Yaradılış Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, yaptığı muvaffakiyetli operasyonla Edanur’a mülk boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakcığı yerleştirildi. Edanur ameliyatın arkası sıra 7 günde sağlığına kavuşarak hastaneden taburcu oldu.

12 yaşında olan Edanur Maden’ın ailesi, kızlarının ihtisas rahatsızlığı zımnında başvurduğu 2 hastaneden kızlarının cerrahi müdahale şansını kaybettiğini ve his nakli ihtiyacı olduğunu söyledi. Bunun konusunda aile, Koşuyolu Efdal İhtisas Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne dahi başvurdu. Planlı tetkikler sonucu, Edanur’un kalp pompa fonksiyonunun yüzdelik 20 olduğu Aort kapakcığı amacıyla Aort cerrahisine ihtiyacı olduğu fakat kalp cılız kasıldığı üzere ameliyatı kamu dünyada yüzde 90’nın üstünde ahiret yolculuğu riski olduğu öğrenildi. Bunun üzerine kolları sıvayan Duygu ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek ve ekibi 12 yaşındaki Edanur’a yapılan kalburüstü operasyonla, kalp kası hücrelerini çokça çalışkan koruyup Aort cerrahisinde Aort kökünü genişleterek Edanur’un üzeri boyu sağ esen kullanabileceği Aort kapakçığını yerleştirdi. 12 yaşındaki Edanur Sarıkız, ameliyatın ardından birinci günde annesine kavuştu. Ameliyatın peşi sıra 7 gününde ise sağlıklı bire bir şekilde hastaneden taburcu oldu.

“Tam dünyada bu ameliyatlar yüzdelik 90 üstünde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır”

Laf üzerine mütekellim Duygu ve Soy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, “Edanur kızımız, bize geldiğinde kalbin aort kapakçı yapısal kendisine bozulmuştu. Dokunaklı yetmezlik mevcuttu. bununla birlikte kalbin pompa fonksiyonu ati derecede azalmış. His sadece yüzde 20 çalışmaktaydı. Aort cerrahisi ihtiyacı mevcuttu. Fakat kalbin pompa fonksiyonu yavaşladığı için kasılma gücü azaldığı amacıyla tüm dünyada bu ameliyatlar yüzde 90 üzerinde ahiret yolculuğu riski barındırmaktadır. Bizden önceki 2 biçim, ameliyat şansını kaybettiğini kalbin değiştirilmesi gerektiğini yani ihtisas nakli ihtiyacı olduğunu söylemişler. Bize geldiğinde aort cerrahisi üzere ekipçe operasyonunu planladık. Konseyimizi ayrıntılı kendisine değerlendirdik. Ameliyata almaya karar verdik. Bu süreçte ameliyatta ihtisas kasını, miyokardı, haddinden fazla etkin aynı şekilde koruduk. Aort kökünü dahi uzun uzadıya, aort cerrahisinde bir ömrü rahat kullanabileceği tıpkı aort kapakçığı yerleştirdik. Bu başarılı süreç peşi sıra dördüncü saatte teneffüs cihazından ayrıldı. Bir Numara devir annesine kavuşturduk. Kontrollerimizde aort kapakçığının çokça gür çalıştığı, ihtisas inkıbaz gücü operasyon öncesine bakarak iki intaç arttığını tespit ettik. Anca Edanur kadar haddinden fazla erdemli riskli ruh hastalıkları ihtiyacı olan yavrularımızın ameliyatı çok deneyimli merkezlerde görmüş geçirmiş başkaları vasıtasıyla yapılması gerekmektedir” dedi.

“Edanur henüz şimdiden serviste annesiyle birlikte koşup oynamaya başladı”

Ihtisas ve Huy Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Babürhan Özbek, devamında, “Edanur daha şimdiden serviste annesiyle gelişigüzel koşup oynamaya başladı. Onun ekol başarısı, gelecek başarısı bizim için haddinden fazla oylumlu. Şu anda rastgele molekül yolunda gözüküyor. Kontrollerimiz bile gayet gür ve kalbin inkıbaz gücü da 2 itmam büyüklüğünde arttı. imdi onu haddinden fazla sevinçli, dosdoğru benzeri gelecek bekliyor. Bittabi bu minval hastalıkların tanınması için öncelikle kontroller çok şanlı. Şikayete sınırlanmış kesinkes önce 1 yaşta bala ekokardiyografi dediğimiz şekilde kalbinin arama edilmesi gerekiyor. Bunun dışında morarma, çabuk yorulma, sine ağrısı kadar şikayetlerde da tehirsiz boşlama edilmeden pekâlâ benzeri uzmana açıklamak gerekiyor. Bu forma riskli kompleks kalp ameliyatları deneyimli ellerde haddinden fazla başarıyla yapılıyor. Düşkünlük etmesinler. Bizlerin amacı filhakika onları esenlikle topluma kazandırmak ve yüzlerini güldürmek” diye niteleyerek konuştu.

“Okuldaki arkadaşımla oynamayı çokça istiyorum”

Ameliyatının başarılı benzeri şekilde geçtiğini belirten 12 yaşında ki Edanur Sarıkız, “Ameliyatım çok pir geçti. Buradaki etibba kâffesi bana çok ongun baktılar. Beni hazırlayıp ameliyata soktular. Korkacak tek molekül yoktu. Hayallerim intikal etmek, hekim olmayı istiyorum. Arkadaşlarımı haddinden fazla özledim, okuldaki arkadaşımla oynamayı haddinden fazla istiyorum. Kendime geldim. Doktorları çok seviyorum. Onlar beni haddinden fazla sevindirdiler, beni iyileştirdiler, haddinden fazla mutluyum” ifadelerini kullandı.Share: