KALBİR’den görkemli ‘Kalite Zirvesi’

Kalite Birliği Derneği(KALBİR) aracılığıyla düzenlenen ‘Kalite Zirvesi’, Uludağ Üniversitesi Prof. Dr. Mete Cengiz Kongre ve Hars Merkezi’nde (KKM) gerçekleştirildi.

KALBİR Onursal Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok’un açılış konuşmasıyla başlayan ‘Nitelik Zirvesi’ne; Bursa Büyükşehir Uray Başkan Vekili Süleyman Çelik, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Öncül, TSE Bursa Kesim Koordinatörü Mehmet Hüsrev, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Komutan Vekili Muhsin Koçaslan, Bursa Ticaret Borsası Başbuğ Vekili İbrahim Özhan, Esnaf ve Sanatkarlar Emniyet ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Genel Başbuğ Vekili Bahri Şarlı, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Ayasofya Camii İmamı ve Bursa çarkıt Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Tehlikesiz Kamer, KALBİRİzmir Temsilcisi Prof. Dr. İbrahim Atilla Acara, KALBİR Entelektüel Temsilcisi Serkan Ağa, Bursa Çimento eski Genel Müdürü Mürsel Öztürk, KALBİR Yönetim Kurulu ve ‘Ödül Komisyonu Üyeleri’ile çokça sayıda çağrılı katıldı.

Uludağ Üniversitesi öğrencilerinin ağır sıklet rabıta gösterdiği etkinliğin sunuculuğunu ise Bursa Uludağ Üniversitesi Adamakıllı Sanatlar Fakültesi Tayf Sanatları Bölümü Akademisyen Dr. İbrahim Öztahtalı yaptı.

KALBİR Fahri Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Bursa’nın adının ‘Kalite Şehri Bursa’ kendisine değiştirilmesine veya ‘Kalite Şehri’ kendisine anılmasına yönelik gerçekleştirdikleri faaliyetler, anlattı Dünyadaki geçmiş standardın Melik 2.BayezidHan’ın 1502 yılındaki ‘Kanunname-i İhtisab-ı Bursa’ olduğunu hatırlatan Işığıçok, “Tamlık kurum ve kuruluşlar ‘Kalite Şehri Bursa’ unvanının hakkını vererek çalışmalı ve fark yaratmalı.Devletimiz bile kalifiye ve mülhak değeri faziletkâr im üretenlere destek vermelidir” diye konuştu.

Tüketicilere ve danışmanlara dahi çağrıda mevcut Işığıçok, “Tüketiciler ecnebi marka hayranlığından vazgeçmeli, evcil ve milli ürünleri yeğleme etmelidir, danışmanlar ise doküman satmamalı, kaliteyi kirletmemeli ve yurt dışına revan almanak ortalama 5 bilyon dolara sebebiyet vermemeliler” dedi.

Acun Kalite Günü

Birleşmiş Milletlerin (BM) 1990 yılında aldığı karar doğrultusunda, rastgele yıl son teşrin ayının ikinci perşembe gününün ‘Acun Nitelik Günü’ yerine kutlandığına dikkat çekici KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, Acun Kalite Günü’nü ‘Nitelik Zirvesi’ yaparak ateşli aynı şekilde kutladıklarını belirtti.

Açılış konuşmalarıyla bitmeme fail programda, Bursa Büyükşehir Şehremaneti BaşkanVekili Süleyman Polat, programda emeği geçenlere teşekkür ederek, ‘Nitelik Şehri Bursa’ unvanının Bursa’ya arttırma edilmesi çağrısında bulundu. ‘Birinci Sınıf tıpkısı site ve zinde bire bir kasaba herkesin hakkıdır’ diyen Çelik, Bursa’nın hayat kalitesini tasarruf etmek üzere değer üretmeye çalıştıklarını ve kentin dinamikleriyle birlikte müracaat zarfında olduklarını söyledi.

Programda konuşan TSE Bursa Kesim Koordinatörü Mehmet Hüsrev bile TSE namına milli ayrımsız kuruluş olduklarına özen çekerek, kalitenin sunu koskocaman iddia olduğunu ve global oyuncu haline gelmenin enerjik ve eli nimetli yönetimden geçtiğini söyledi.

Bursa Ticaret ve Endüstri Odası (BTSO) Başbuğ Vekili Muhsin Koçaslan ise konuşmasında, “Kaliteyi hareket yapma biçimi yerine görüyor, standartların hür tıpkı zaruret olduğuna inanıyoruz” dedi. Koçaslan, KALBİR’i topluma sağladığı katkıdan âlem takdir ettiklerini sözlerine ekledi.

Bursa Ticaret Borsası Başkan Vekili İbrahim Özhan de, KALBİR’i çalışmalarından ekolojik ortam tebrik kartı ederek, “Nitelik çalışmalarının verimliliği artırdığına şahidim. Büyümek ve gelişmek için herkesin konusunda sakıt görevi layığıyla adına getirmesi, kaliteye önem vermesi gerekiyor” diye konuştu

‘Kalite Günü’nde kaliteli insanlarla birarada olmaktan mutluyum” diyen Esnaf Sanatkarlar Cesaret ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Komutan Vekili Bahri Majör ise, ‘Bursa’nın ‘Kalite Şehri’ kendisine anılması zorunluluktur’ dedi.

‘2022 Yılı Türkiye Nitelik Ödülü’, ‘İnsan Hayatına Raci Efsaneler’ teması adı altında sahiplerine ikram edildi. Kurumsal kategoride; Coşkunöz Eğitim Bilimi Vakfı’na giden hediye, bireysel kategoride ise piyes ve sinema oyuncusu Turgay Tanülkü’nün oldu Rahatsızlığı dolayısıyla törene katılamayan Tanülkü’nün ödülü elan sonra evinde doğrulama edilecek

‘2022 Yılı Türkiye Kalite Ödülleri’nin birlikte, ‘Milli Curcunalı Ver Projesi’ çerçevesinde; “Topluma ve Kaliteye Katkı Sağlayanlar” kategorisindeki ödüller dahi sahiplerine konfirmasyon edildi. Bu kategoride ödüller, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Saim Öncü’a ve İş insanı Dik Ağaoğlu’na verildi.

Ödül töreninde antrparantez, ‘Kaliteşehri Bursa’ya Katkı Ödülü’ Mudanya ÜniversitesiMütevelli Astronomi Başkanı Gıyasettin Bingöl’e, ‘Nitelikli Bürokrat Ödülü’ Karabük İl eskiEmniyet Müdürü Sırrı Tuğ’a, ‘Kaliteşehri Bursa Markasına Destek Ödülü’ ise aksiyon insanı Ahmet Selimoğlu’na verildi.

“Nitelik Ordusu”

Zirvede ayrıca, KALBİR eliyle sunulan eğitimlere katılan ’13. ve 14.Kalite Ordusu’na sertifikaları bile takdim edildi.

KALBİR Başkanı Mustafa Karaman, bu eğitimlerle üniversiteden çıkışlı olan öğrencilerin, endüstri ve üretime büyük ulama sağlayacağını, içtimai sorumluk projesi çerçevesinde ücretsiz kendisine sunulan teorik eğitimlerin dahi öğrencileri pratikteki gelişim yaşamına hazırladığını ve hareket yaşamında bu eğitimlerin müracaat olacağını söyledi.

KALBİR’in 2009 yılından bu yana ‘temiz kalite’ dediğine, kaliteyi ticarete kurban etmediğine, siyasetin dışında bire bir nitelik anlayışı sergilediğine özen çekici Karaman, “KALBİR, üniversite öğrencilerinin elinden epilepsi, sanayiye yardım sağlıyor, kamuya misil gösteriyor ve kaliteyi kirletenlerle mücadele ediyor” dedi.

Etkinlikte ‘ISO 9001 Kalite Dümen Sistemi Danışmanlığı yetişek programını başarıyla tüketici 13. ve 14. Çevrim öğrencilerine sertifikaları verildi

“3. Göz Eğitimi”

Izlence, ‘3.Ayn Yaklaşımıyla Kendini Arayan Birinci Sınıf İnsan’ mevzulu eğitimle bitmeme etti. Bursa Uludağ Üniversitesi Ekonometri Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Erkan Işığıçok ve TSE Başaraştırmacısı Mustafa Karaman aracılığıyla sunulan terbiye, sertifikalı ve ücretsiz yerine düzenlendi.

Sunumunda; liyakatli yapılan istatistiğin makul karar aşamasında balaban ehemmiyet taşıdığına dikkat çekici Prof. Dr. Erkan Işığıçok, serencam dönemlerde ışıltılı Ar-Ge ve inovasyon kavramları doğrultusunda çalışmalarına alnaç vermeyen firmaların rekabetten ve gelecekten alay etmelerinin tahakküm olduğunu, sayım bilimi biliminin ‘üçüncü göz’ diye niteleyerek nitelendirilebilecek büyüklüğünde mehabetli bir malumat dalı olduğunu vurguladı.

TSE Başaraştırmacısı ve KALBİR Başkanı Mustafa Karaman ise, sunumunda kalitekirliliğini ve nedenlerini gündeme getirerek, kuruluşların kayıplarını örnekleriyle anlatarak, başarının fakat makul iletişim ile yakalanabileceğine değindi. Karaman, gurur ve kuruluşlar görünmek üzere bir nice firmada kalite anlayışının henüz kayırıcı seviyeye çıkması üzere hız gösterdiklerini söyledi. – BURSA

Share: