Kaçkarlarda Ayder balı üreten arıcıların metin mesaisi sürüyor

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesine sınırlanmış Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisindeki 2000 yükselti üstünde düz düz Ayder ve sair yaylalarda arıcılar, yılın üç kocaoğlan baskı şartlarda coğrafi bel tescilli Ayder balı üretiyor.

Kentin yeryüzü eke turizm merkezlerinden Ayder Yaylası, Türk Nişancı ve Marka Kurumundan coğrafi meni almasının arkası sıra balıyla bile dikkati çekmeye başladı.

Sıcaklıkların bu yıl ince müddet mevsim normallerinin altında seyrettiği bölgede, Kaçkar Dağlarının zirvelerinde kar halen gözle görülebiliyor. Arıcılar ise zirvenin eteklerinde kovanlarını zengin bitki örtüsüne ehil yaylalara yerleştirerek üç mahiye zorlu çalışma gerçekleştiriyor.

Bölgede toplamda binin üstünde kovan yerleştirilirken, zaman şartları dolayısıyla bu yıl 2 bin rakım üstüne 500’e mümasil kovan konuldu.

Yaylalarda arılar, 1500’ü fazla değişik çiçekten oluşan ensesi kalın yayla florasıyla buluştu.

Arıcılar, peteklerin ham hayvanlardan beis görmemesi için etrafını elektrikli telle çevirirken sabahın erken saatlerinde çiçek tozu sağımı için kendileri de geceyi çadırlarda geçiriyor.

Sağımı tamamlanarak Hacettepe Üniversitesi Bilgelik Fakültesi Dirim Bilimi Bölümünde analize gönderilen bal, tescil edilip coğrafi işaretle mühürlenerek piyasaya sunuluyor.

Bu yıl ilk yapıt sağımı önceden hasat edilen ballar tahlil sonrası satışa sunuldu.

Oğul veren arılar yıpranmamış kovanlarda toplanıyor

Bölgede arıcılar bal sağımının yanı sıra oğul yöneltmek için kovanlarından sâdır arıları gereksiz kovanlarında toplayarak petek sayılarını artırıyor. Arılar, kovanlara mümasil alanlardaki bitki, ağaç yahut taş üzerinde toplanıyor.

Oğul veren arının yerini tayin eden arıcılar, tehlikeye aldırış etmeden arıların hazırladıkları abes kovanlara girmesini sağlıyor.

Genellikle bölgedeki çam ağaçlarının dallarına kümelenen arıların toplanması amacıyla arıcılar ağaca tırmanıyor. Bu sırada kimi vakit arılar tarafından ısırılan arıcılar, görevlerine devam ediyor, dağılmamaları amacıyla akarsu ile ıslattıkları arıları, yeni yuvasına taşıyarak radyatör sayısını artırıyor.

2400 rakımlı Ceymakçur yaylasında arıcılık özne Sıtkı Subay, AA muhabirine mahdum ita sürecinin kendileri üzere sevindirici aynı süreç olduğunu anlattı.

Rakım yükseldikçe çiçek kalitesinin arttığını tabir fail Subay, “Bal çok çıkmasa da nitelikli bal alıyoruz. Zirvelerde halen kar var. Çoğu erimiyor, üstüne baştan kar yağıyor. Ağustos ayı sonlarında kar bekliyoruz. Çiçek seçme devir peki amma hava sıcaklığı zımnında münezzeh çabucak devir çalışabiliyor. Bu nedenle aşkın bal kabul etme şansımız olmuyor.” dedi.

Subay, arıları yaylaya çıkardığı antlaşma, kovanların korunması ve polen toplamak üzere alelumum çadırında kaldığını sözlerine ekledi.

-“Fiyatından ve kalitesinden çevre sahtesi da satılıyor”

Ayder Yaylası Tarımsal ve Turizm Bal Kooperatifi Başkanı Recep Yaşar, AA muhabirine, 2 bin rakımın üzerinde Kaçkar Dağları Zirvesinde halen kar olduğunu, bu bölgelerde arıcılık yapıldığını söyledi.

Arıcılığın yaylalarda baskı olduğunu ve insanların zamanının büyük bölümünü yaylalarda geçirdiğini vurgulayan Yaşar, balın kalitesini koruması için bütün sürecin denetlendiğini aktardı.

Kaçkar Dağları zirvelerinde 500’e mümasil radyatör ile arıcılık yapıldığını değerlendiren Yaşar, “Zirvelerdeki it canlı koşullarda üç aylık ayrımsız sürede arıcılık yapılabiliyor. 2 bin rakımın altında ise bine mümasil peteğimiz var. Bu sene coğrafi işaretli zirve balının fiyatını 2 bin lira kendisine belirledik. Polenimizin kilogramı 3 bin 500 lira ama elden 100 gramlık ambalajlarda satıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Serencam iki aydır ellerinde bal kalmadığını ve yıpranmamış balların hasadının başladığını kaydeden Yaşar, şöyle devam etti:

“Bu sene zirvelerde 1 tonun üstünde rekolte bekliyoruz. Rekoltemiz sabık seneden bağan. Fiyatından ve kalitesinden dolayı sahtesi da satılıyor. Buna tedbir yerine kooperatif bünyemizde açtığımız arıcılık müzesinden satış yapıyoruz. Son 2 yıldır kooperatifimize ilgili internet sitemiz var. Buradan bize ulaşabilirler.”

Taleplerin rekolteden çok olduğuna işaret eden Yaşar, “Hele sıkıntılı dışı talebimiz çok amma şu anda karşılayamıyoruz. Rekoltemiz az olduğundan önce ancak içre uyumlu adına bal alımı işleyen kişilere ulaştıracağız. Artan bal olduğu taktirde değerlendiriyoruz. Mikro dışındaki talepleri müspet kendisine değerlendiremiyoruz.” dedi.

Yaşar, 2 bin rakım altında üretilen Ayder balının fiyatının ise önümüzdeki günlerde belirleneceğini sözlerine ekledi.

Share: