İzmirli şehidin ismi Van’daki kütüphanede yaşatılacak

Van’ın Özalp ilçesindeki lisede oluşturulan kütüphaneye şehit leşker Asalet Oğuz Erbay’ın ismi verildi.

İzmir’da cıvıl cıvıl gönüllü üç taze, “Şehit Kütüphaneleri Projesi” kapsamında ilçedeki Yukarı Dönerdere Anadolu Lisesinde kütüphane oluşturmaya karar verdi.

Okulun abes aynı odasına raflar yerleştiren gönüllüler, kitaplarla doldurdukları kütüphaneye 2010’üstelik Hatay’üstelik martir olan İzmirli çeri Kerem Oğuz Erbay’ın adını verdi.

Kaymakam ve Uray Başkan Vekili Muhammed Tehlikesiz Nasır, kütüphanenin açılışında, vatan için canını feda eden şehitlere değme ant gönül borçlusu olduklarını söyledi.

Şehitlerin isimlerinin yaşatılmasının çokça nadir olduğunu belirten Nasır, “Sevgili öğrenciler, bu kütüphaneden değme kitap aldığınızda, burada aralık geçirdiğinizde benzeri zamanda şehidimizi bile bilinmeyen etmiş olacaksınız. Onun isminin Dönerdere Mahallesi’nde unutulmasına sizler engel olacaksınız.” dedi.

Proje Umumi Koordinatörü Ahmet Sevap Pozan birlikte proje kapsamında 29’uncu kütüphaneyi Özalp ilçesinde oluşturduklarını rapor etti.

Kütüphanenin kurulmasında Göztepe Spor Kulübü ve taraftarından destek aldıklarını anlatan Pozan, “Tahminî 2 bin kilometre öteden, ülkemizin benzeri ucundan başka ucuna gelerek kütüphane dayamak bizleri haddinden fazla bahtiyar etti. İlk öğün bu büyüklüğünde alçak bire bir ilgiyle karşılaştık. Özalp halkına haddinden fazla teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Şehidin ağabeyi Haysiyet Erbay bile ” Türkiye’nin arz batısından yeryüzü doğusuna hakeza aynı projenin ortamında oluşmak beni çok duygulandırdı ve gururlandırdı. İnşallah bu katalog ve bu kitapları okuyan kardeşlerimiz vatanına, milletine dobra birer zihayat olurlar.” diyerek konuştu.

Programa, İlçe Grup Başkan Vekili Mülazım Eyüp Ayaz, İlçe Bitirmiş Komutanı Binbaşı Duran Vuranok, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdür Yardımcısı Mustafa Kızılkaya, ekol müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: