İzmirli balıkçılardan yıpranmamış av sezonu kutlaması; 500 kasa balık dağıtıldı

İZMİRLİ balıkçılar, 1 Eylül’de bitecek olan av yasağını balık savuşturmak ve midye dolma dağıtıp, horon oynayarak kutladı. Ayrıca akşam özel izinle tutulan 500 kasa balık, halka dağıtıldı. Balıkçılar, bakir av sezonu üzere bu tün ‘vira bismillah’ diye denize açılacak.

Iye, Akdeniz ve Karadeniz’de sınai avcılık yapılan balıkçı gemileri amacıyla 15 Nisan’dahi başlayan av yasağı, bugün saat 00.00 itibarıyla bitiyor. Eskimemiş sezon üzere balıkçılar, haram döneminde ağlarını ve teknelerini tamir etti. ‘Vira bismillah’ diyecek olan İzmirli balıkçılar, eskimemiş sezon için küşat töreni düzenledi. İzmir Tecim Odası tarafından Güzelbahçe Balıkçılar Limanı’nda yapılan törene İzmir Valisi Çetince Tamam Köşger, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İzmir Deniz Ürünleri Avcıları Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Aksoy, İzmir Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Atmaca Çakan, DOĞRU Fırka İzmir milletvekilleri Mahmut Atilla Kayaç ve Ceyda Bölünmez Çankırı, uray, siyasi parti ve kısım temsilcileriyle havza halkı katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından başlayan törende konuşan Vali Köşger, sektöre sunulan destekleri anlatarak, “Sezonun ömre bedel olmasını diliyorum. ‘Vira bismillah’, yavuz, güzel olsun” dedi.Okunan duaların ardından denize çiçek bırakıldı, katılımcılara üstelik balık paketlemek ve midye dolma ağırlama edildi. Balıkçılar, kullanılmamış sezonu horonlarla kutladı. Etkinlikte evvel akşam hususi izinle avlanan 500 kasa balık üstelik halka dağıtıldı.Share: