IZ LİSESİNİN AYDINLATMA KULESİ AKŞAM ISTIRDAT ÇALIŞMALARINA IŞIK OLDU

İZMİT Mesleki Maharet ve Rum Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri, afet bölgelerinde kullanılmak üzere ‘Teleskobik Aydınlatma Kulesi’ yaptı. Hatay’a gönderilen 4,5 metre yüksekliğindeki kule, tün yapılan taharri kurtarma çalışmalarının sürmesini sağladı. Enerjisini ruz enerjisi ile toplayan, ağızsız müteharrik ve gerektiğinde dağ, delici aletlere neşelilik sağlayabilen alet, Hatay’de ekiplere iri yarar sağladı.

İzmit Mesleksel Beceri ve Küçük Asya Lisesi öğrencileri ve öğretmenleri bir süre önce kıran bölgelerinde kullanılmak amacıyla ‘Teleskobik Işıklandırma Kulesi’ yaptı. Kahramanmaraş depremi sonrasında bölgeye gönderilen 4,5 metre yüksekliğindeki cihannüma, arama istirdat çalışmalarının geceleri üstelik devam etmesini sağladı. Enerjisini çağ enerjisi ile toplayan, ağızsız müteharrik ve gerektiğinde yara, delici aletlere cümbüş sağlayabilen maşa, Hatay’bile ekiplere şişman kâr sağladı.

‘SEVİNDİRİCİ OLAN, CAN KURTARILMASINA VESİLE OLMASI’

Okul müdürü Mehmet Patal, “Bizler bu depremin yeryüzü mümasil tanıkları kendisine evvelce bunları yaşadık. Biz İzmit Mesleksel ve Maharet Rum Lisesi adına Türkiye’deki 55 Ar-Ge merkezinden tıpkı tanesiyiz. Ar-Ge merkezi adına yaklaşık 1 sene süren çalışmalarımızda, yer sarsıntısı bölgelerinde acil istirdat amacıyla ‘Teleskobik Işıklandırma Kulesi’ imalatını gerçekleştirdik. Tasarımı ve yazılımı bize ait tıpkı im ortaya çıkardık. Okulumuzdaki öğrenci ve öğretmenlerimiz bu konuda çalıştılar. Muştulu olan öz, ustalık kısımlarından feyiz amacına makul kullanılarak can kurtarılmasına vasıta olması” dedi.

‘200 METREKARELİK ALANA DEVIR IŞIĞI SAĞLAYABİLİYOR’

Cihazın özelliklerini anlatan Magnezit, “Teleskobik tenvirat kulemiz, 200 metrekarelik benzeri alana dönem ışığı sağlayabiliyor. Pahal ünitesi olarak üstelik kullanılabiliyor. Bu şekilde özellikle tün istirdat çalışmalarında gösterişli namına kullanılabilecek tıpkısı ürünümüz. Tıpkısı gerekseme analizi çıkartarak, o analize bakarak sistemin geliştirilmesi konusu üstünde durduk. seçkin depremde bildiğiniz üzere elektrikler kesiliyor. Bu etkinin devre dışı bırakılması için sıra paneli ile enerjisini toplayan, jel akü sistemi ile enerji birikimini gerçekleştiren ve şeb süresince tenvir işlevini bol bir şekilde sağlayabilen tıpkı sistemi nesir ettik. Aynı anda erke ihtiyacı olduğunda, dokunaklı, delici aletlerin çalışması gerektiğinde elektrik üreteci ile besleme sistemini devreye aldık. Yani tek boyutlu sıfır, kırcı bire bir bütün ortaya çıktı. O anda farklı nitelikteki ihtiyaçları karşılayabilecek tıpkı ünite sistemi hayata geçirdik. Öğrencilerimiz bunun imalatında ve yazılımında görev aldılar. Öğretmenlerimiz onlara müşavirlik yaptılar” diyerek konuştu.

Share: