İyi Öğür Rize İl Başkan Yardımcısı Kalyoncu, Rize Belediye’sinin Kendisine Ilgilendiren Kayıkhanenin Yıkılması Karşısında Cürüm Duyurusunda Bulundu

İYİ Parti Rize İl Başkan Yardımcısı Yüksek Kalyoncu, Rize Belediyesi için; kendisine ilişik kayıkhanenin “hukuka marjinal adına yıkıldığı” iddiasıyla yanlışlık duyurusunda bulundu.

Rize kent merkezinde, Alipaşa bölgesinde belediyeye ilgili içtimai tesislerin birlikte bulunan ve İYİ Fırka Rize İl Başkan Yardımcısı Büyük Kalyoncu’ya ilgili kayıkhane, Rize Belediyesi ekipleri vasıtasıyla yıkılmıştı. Yıkım işleminin yapıldığı çevrim, Kalyoncu; kayıkhanenin cevaz belgesini şehremaneti yetkililerine sunmak için iki devir müddet istemişti. Fakat temenni akseptans edilmemiş ve kayıkhane yıkılmıştı.

İYİ Öğür Rize İl Komutan Yardımcısı Kalyoncu; kendinse ilgili olduğunu iddia ettiği yasalara uygun yapılan kayıkhanenin, yasalara muhalif benzeri şekilde yıkıldığını öne sürerek Rize belediyesi yetkilileri karşı suç duyurusunda bulundu.

“İMAR BARIŞI KAPSAMINDA BU KAYIKHANEYE YAPI KAYIT BELGESİ ÇIKARDIM”

Kalyoncu, şikayet dilekçesinde; şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bu kayıkhaneyi şehremaneti sosyal tesisi yaparken ego dahi buraya yaptırdım. İş makinesi yardımını Rize Belediyesi’nden aldım. Buradaki yapıları şehremaneti ile gelişigüzel yaptık. Bu yerey Milli Emlak Müdürlüğü’ne aittir. Ego mamure barışı kapsamında bu kayıkhaneye yapı araç belgesi çıkardım. Benim Karadeniz Deniz Boyu Yolu yapılmadan evvel şahsıma ilişkin beş devam pres ruhsatı olan yerim vardı. Bu ruhsatlardan biri üstelik kumlu ruhsatıdır. Karadeniz Kıyı Yolu yapılmasıyla plajımızın deniz tarafı bozularak işletmemiş engellenmiştir. O dönme Rize Anavatan Partisi İl Başkan Vekili olan kardeşim Süleyman Kalyoncu bozulan işletmemizin bitmeme edebilmesi için projeye aynı sayı ast derbent ve iki modül T koydurtup yaptırdık.

“YIKIM KARARI TEBLİĞ EDİLDİ DİYORLAR, BANA HİÇBİR ŞEY TEBLİĞ EDİLMEDİ”

Bu kayıkhaneme 12.08.2022 günü saat 12.00 sıralarında beni aradılar. Bana kayıkhanemin katabolizma kararı çıktığını söylediler, köle kayıkhanemin bulunduğu yere gittim. Buraya geldiğimde kayıkhanemin içerisindeki malzemeler dışarı çıkarılmıştı ve kapısı zorlanarak açılmıştı. Orada kâin zabıtalara burayı neden yıkıyorsunuz diye niteleyerek sorduğumda bana, “Belediye katabolizma kararı almış bizde yıkıyoruz, yadımlama kararı size deklerasyon edildi” dediler. Köle kendilerine bana tıpkı madde deklarasyon edilmedi dedim. ve kendilerine 3194 dar İmar Kanunu’nun arızi 16. maddesi doğrultusunda çıkarılmış olan bina taşıt belgesini gösterdim.

“RESMİ BELGELERİMİ NAMEVCUT FARZIMUHAL YIKIM EMRİ VEREN RİZE BELEDİYE KOMUTAN YARDIMCISINDAN ŞİKAYETÇİYİM”

Biz şehremaneti ile görüştüğümüzde mamure kanununa bakarak tıpkısı muamelat yapılmadığını ve haberlerinin olmadığını söylediler. Bana buranın katabolizma emrini belediye başkan yardımcısı Işıklı Birsel ve RİBELSAN Başkanı Mustafa Bilgin’in verdiğini söylediler. Yapımı yıkacaklarken ben yapımın üstüne çıktım ve polis çağırdım. Burayı yıkmaya bitmeme edecekken polis güçleri ekiplerinin gelmesi konusunda bodur süre yıkımı durdurdular. Benim yapı araç belgem vardır ancak orada kâin belediyenin işlettiği deniz hamamı kaçak yapıdır. Benim resmi belgelerimi bulunmayan sayarak kayıkhaneme yadımlama emri veren şehremaneti başkan yardımcısı Ziyalı Birsen ve RİBELSAN Müdürü Mustafa Bilgin’den ve çaktırmadan çatı yaptığı için Rize Belediyesi’nden savlayıcı ve şikayetçiyim.”

Kaynak: ARŞİVShare: