İsveç’in Türkiye’ye iade edeceği kişinin Okan Kermen olduğu öğrenildi

İsveç’te online ürün işleyen Samnytt gazetesi, İsveç’in Türkiye’ye ayyarlık suçundan iade etmeye hazırlandığı kişinin 35 yaşındaki Okan Kermen olduğunu yazdı. Kermen’nin 2010-2011 yıllarında Türkiye’üstelik 3 bankaya yönelik iri dolandırıcılığı suçlanması nedeniyle İsveç’e kaçtığı aktarılan haberde, Kale’nin Haziran 2012’birlikte sığınma başvurusunun reddedildiği ve buradan İtalya’ya geçtiği kaydedildi. Kermen’nin İtalya’da 2 yıl eğreti mülteci celse kartı aldığı ve 2016’da İsveç’e gelerek kendisinden 23 yaş büyük İsveçli biriyle evlendiğine özen çekilen haberde, Kale’nin bu dünyaevi yardımıyla İsveç’te yurt ve mesai izni aldığına meni edildi.

İADE EDİLMEMEK İÇİN DİN DEĞİŞTİRMİŞ

Ekim 2021’bile Ankara’nın Interpol aracılığı ile İsveç makamlarıyla temasa geçtiği vurgulanan haberde, Kermen’nin bu tarihte yakalanarak hapse atıldığı anlatım edildi. Türkiye’ye reddetme edilmemek üzere kült değiştirerek Hristiyanlığa geçtiği öne sürülen Kale’nin ismini da Johan Gustavsson namına değiştirdiği belirtildi.

14 YIL HAPİS CEZASI BULUNUYOR

İsveç izzet televizyonu SVT’nin haberinde, Türkiye’nin dolandırıcılık suçundan al bültenle aradığı 35 yaşındaki tıpkı kişinin Türkiye’ye iadeli edilmesine karar verdiği kaydedilmişti. Yargıtayın kararını değerlendiren İsveç Türe ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson, bunun rutin bire bir uzanım olduğunu söylemişti. Johansson “Yüksek Murafaa durumu değme zamanki kabilinden inceledi ve iade için bire bir engel olmadığına karar verdi.” şeklinde konuşmuştu. söz konusu kişinin Türkiye’da 14 yıl mahpushane cezası bulunduğu aktarılmıştı.Share: