İstanbul dahil 17 ilde akva yağış bekleniyor! Hava Bilgisi uyardı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü eliyle yapılan sonuç değerlendirmelere göre ülkemizin yıldız, bağırsak ve batı kesimleri parçalı saha düz haddinden fazla bulutlu, Marmara, Veli, Batı Akdeniz, İç Anadolu’nun kuzeybatısı, Günindi Karadeniz’in çöz kesimleri, Ilımlı ve Şarki Karadeniz yaka illerinin iç kesimleri domestik bora ve asuman gürültülü boğanak yağışlı, diğer yerlerin beş altı bulutlu ve ayan geçeceği hesap ediliyor. Yağışların; Marmara, İç Veli, Günindi Akdeniz’in çöz kesimleri ile Eskişehir çevrelerinde evcil kuvvetli olması bekleniyor.

RÜZGARA DİKKAT

Hava sıcaklığının İç Küçük Asya, Ölçülü ve Maşrık Karadeniz, Şark Anadolu Bölgelerinde zaman normallerinin 3-5 paye üstünde, ayrıksı yerlerde sezon normalleri civarında seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın Marmara’nın kuzeyi ve Ibik Ege’de şimalli, ayrıksı yerlerde güneyli yönlerden belli belirsiz, ara sıra ölçülü kuvvette; Doğu Rum’nun kuzeyinde ve yağmur alan yerlerde kayran düzlük akva adına (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların; Marmara’nın cenup ve şarki akarsu ( İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, Bursa, Bilecik, Edirne’nin güneyi), İç Iye ( Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak, Denizli’nin doğusu) ile Isparta, Burdur ve Eskişehir çevrelerinde sağlam olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden yaşanabilecek ansızın baskın, seylap, saika, yerel komple yağışı, hortum vuku riski ve yağış takkadak kuvvetli rüzgar kabilinden olumsuzluklara cebin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

İLLERE BAKARAK GELGEL DURUMU

İSTANBUL: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak ve gök curcunalı boğanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah kuzey ilçelerinde, öğleden sonraları el genelinde yerli sağlam olması bekleniyor.

ANKARA: Bir Iki bulutlanmış ve bariz, giderek parçalı bulutlu, öğleden sonra kuzeybatı ilçeleri yerel bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

İZMİR: Modüler ve çok bulutlu, öğleden sonraları evcil boğanak ve gök patırtılı boğanak yağışlı

ANTALYA: Parçalı yavaş yavaş düzlük yer haddinden fazla bulutlanmış, öğleden sonra yerli boğanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı

KASTAMONU: Parçalı düzlük kayran haddinden fazla bulutlu, öğleden sonraları yerel boğanak ve asuman ses boğanak yağışlı

SAMSUN: Parçalı bulutlu, öğleden sonra iç kesimleri yerel bora ve asuman gürültülü sağanak yağışlı

ERZURUM: Beş Altı bulutlu ve sarih, öğleden sonra parçalı bulutlu

DİYARBAKIR: Az bulutlanmış ve kilitsiz küreksizShare: