İSTANBUL-BAKAN VARANK YAŞAYAN KAYIRICI YAPILARIN İNŞASI ANCAK ZIHAYAT ALTYAPILARIN İNŞASIYLA TÜR

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ” Dinç eğin yapıların inşası fakat dinamik altyapıların inşasıyla tür. Yeterince yükselebilmek istiyorsak, zirveye tırmanmak istiyorsak öncelikli olarak birinci sınıf ve kuvvetli altyapılara sahip olmak zorundayız. “dedi.

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Arsıulusal Satıh Araştırmaları ve İnovasyon Merkezi (UYAM) Güdümlü Proje İmza Töreni’hangi katıldı. İstanbul ve çevresindeki otomotiv, polat, eroin, beyaz pırtı, sefine mensur, boya, galvaniz ve ayrıksı ait sektörlerin korozyon gibi satıh işlemleriyle ait sorunlarına inovatif analizör üretmeyi hedefleyen merkezin açılışı Beykoz’üstelik bulunan Türk-Alman Üniversitesi’nde gerçekleşti. Programa Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank’ın beraberinde İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Hüseyin Başarmış Anlar, Beykoz Belediye Başkanı Kasıt Görgülü, Türk Alman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemal Felek, İstanbul Kalkınma Ajansı Sekreteri İsmail Erkam Tüzgen katıldı.

‘TOGG’UN KOLTUKLARININ TESTİ BU MERKEZDE GERKÇEKLEŞTİ’

Programda konuşan Bakan Varank Türk-Alman Üniversitesi ile kurulduğu günden itibaren hisse senedi birlikleri gerçekleştirdiklerini belirterek, ‘ İstanbul Kalkınma Ajansı’mızın yüzde 75’ini akçalanmış edeceği UYAM’ın faaliyetlerine başlamasıyla alay malay ülkemiz kıtipiyoz balaban kazanımlar elde edecek. Toplamda 26 milyon liranın üzerinde yatırımla kurulacak tarz 2 bin metrekare ilişkin laboratuvar alanına dahi cemaat olacak. Bu merkezde istila, ısıl işlem, bor, çelik, mikroyapı analizi, mekanik fiziksel kimyasal karakterizasyon, sektörel inovasyon laboratuvarları ve akredite laboratuvarları vadi matlup. Hasar analizleri, aşındırma araştırmaları, yüzey mühendisliği ve elan birçok araştırı bu laboratuvarda yürütülecek. Akredite imtihan ve analiz hizmetleri buradan verilecek. Biraz ilk biz ateş ve yer sarsıntısı laboratuvarlarını merkezlerini musahabe ettik. Akredite ayrımsız şekilde şu anda sanayiye destek verilmeye çalışılıyor. Beribenzer arkadaşlarımız fena hâlde aynı altyapı kurmuşlar. TOGG’un koltuklarının testleri üstelik bu merkezde gerçekleştirilmiş.’ diye niteleyerek konuştu.

‘ONLARCA YIL BU ÜLKEDE ALTYAPI ADINA HİÇBİR ÖZ YAPILMADI’

Vekil Varank, ‘Diri dip yapıların inşası fakat yaşayan altyapıların inşasıyla kabil. Yeterince yükselebilmek istiyorsak zirveye tırmanmak istiyorsak rüçhan yerine kaliteli ve akva altyapılara sahip olmak zorundayız. Ancak bu mahiyet maalesef ülkemizde yıllarca hemen lafta kaldı. Onlarca sene bu ülkede enfrastrüktür anlamında maatteessüf hiçbir öz yapılmadı. Tabi ego şu anda spesifik namına uran ve teknoloji altyapılarından bahsedeceğim. Aynı bile erişim, sağlık, sosyal güvenlik, iletişim altyapılarına girersek emniyetli olun bu işin içerisinden hiç çıkamayız. Hoppadak bir örnek vermek istiyorum. Biliyorsunuz arada sırada bizi eleştiriyorlar. Diyorlar ki siz 20 yılda yatırımları taşa, toprağa betona yaptınız. Altın ihvan, ben takkadak bire bir örnekten bahsedeceğim. Burada Bolu Dağı Tüneli’nden önceki olan kimler var’ Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş adi fevk salonun yüzde 80’ni Bolu Dağı Tüneli’nden geçmiş. O tünelin temeli ne antlaşma atıldı biliyor musunuz? 1993 senesinde. Ama bizden esbak iktidarlar o tüneli bitiremedikleri için tığ fakat 2007 senesinde o tüneli bitirip hizmete açtık. Demincek bize şunu diyebilir misin? Taşa, toprağa yatırım yaptınız. O ahit hangi diyorlardı o zamanlar? Patates deposu olarak buraları kullanalım. Bu işlerden vazgeçelim. Eğer tamam biz akseptans etseydik şu anda İstanbul- Ankara ortada hatta İstanbul’la Rum arasındaki bağlantıyı lacerem sağlayacaktık? İşte biz yıllardır bu boşlama edilmişliklerin farkını durdurmak için yatırımlarımızı yaptık. Ne dedik? Hararetli altyapılarınız olursa ancak aktif dip yapılar kurabilirsiniz? dedi.

“94 TEKNOPARKTA 84 BİN ARAŞTIRMACI AR-GE YAPIYOR”

Bakan Varank enfrastrüktür çalışmalarının gerçekleştiği için ülke sanayisinin ileriye gittiğini anlatım ederek, ‘Ticaret gelecek gidiyor, ihracat doğacak gidebiliyor. İşte bunun üzere biz bu eleştirileri asla akseptans etmiyoruz. Keşki bizden öncekiler bu yatırımları tamamlasalardı tığ bunları hiç yapmasaydık. Amma işte ihmal edildiği üzere biz bu enfrastrüktür yatırımlarını yapmak mecburiyetinde kaldık. İşte biz o ihmal edilmişlikleri telafi ederek yolumuza devam ediyoruz. Şurası bile hele ifham etmek istiyorum. Tığ tek zaman keşki diyen aynı eşkâl içerisine girmedik. Biz seçme devir bakıyoruz. İşte görüyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milli teknoloji hamlesi ışığında 2002’den bu yana ektiğimiz tohumlar artık ongun olmaya başladı. Bu ağaçlarda sonuç vermeye başladı. Tığ bu manada geleceğe umutla bakıyoruz. 2001 yılında bu ülkede vakit kaybetmeden iki pasaj teknopark vardı ve bu teknoparklarda kaç yaşama çalışıyordu biliyor musunuz’ Vakit Kaybetmeden 600 güç. Bugün 94 teknoparkta 84 bin araştırman AR-GE yapıyor, inovasyon yapıyor. İşte bu farkı bol değerlendirmemiz geçişsiz.? diyerek konuştu.Share: