İstanbul 4. Arsıulusal Halk Müzikleri Festivali Başlıyor!

Türkiye’nin tek el müzikleri festivali olan İstanbul Arsıulusal Halk Müzikleri Festivali, bu yıl dördüncü kez yapılıyor. Festival, İspanya’dan Buika, Türkiye’den Zor Bingöl ve İrfani Türküler konserleri ile Beyoğlu Firez Yolu Festivali kapsamında 4-5- 6 Teşrinievvel tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Festivalde ayrıca ücretsiz darülfünun konserleri, Aşıklar konseri, anadan görme enstrümanlar sergisi, anlayışsız dönüşümden yapılan enstrümanlar sergisi ve konseri, Okay Temiz Dizem Atölyesi ve konseri ile ulama imal atölyesi bile yapılacak.

Buika, Güç Bingöl, İrfani Türküler

İstanbul Uluslararası 4. Ahali Müzikleri Festivali, bu sene Hars ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla 4, 5, 6 Teşrinievvel tarihlerinde Atatürk Ekin Merkezi’nde gerçekleşecek. Programı, Konuşma Hayattır Derneği tarafından hazırlanan festivalin bu yılki yabancı konuğu Buika olurken İrfani Türküler ve Güç Bingöl ise Türkiye’yi temsilen AKM’bile konser verecek.

AKM’da mahmul meşgul üç dolaşma

Türkiye’nin halk müzikleri alanında arz esaslı curcuna olma amacında ilerleyici İstanbul Arsıulusal Halk Müzikleri Festivali 4 Teşrinievvel Salı haset AKM’de yapılacak açılış töreni ile başlayacak. Üç bölüm boyunca halk müziklerine dair takatli çokça etkinliği AKM, AKM Zir Dinlenmelik alanı ve Galata Üniversitesi Şişhane Meydanı’nda sanatseverlerle buluşturacak.

Okay Temiz Dizem Atölyesi ve Konseri

Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı Okay Saf festivalde zat adını taşıyan Tartım Atölyesi ve Dizem Konseri ile festivalde düz alıyor. Antrparantez, Akman’e ilgilendiren enstrümanlardan oluşan işporta bile AKM Madun Fuaye alanında yapılacak olan Tartım Atölyesi ve konseri ile ücretsiz adına izlenebilecek.

Baba ve Mahdum Aşıklar

Ardahanlı baba ve mahdum Aşıklar Orhan ve İsrafil Üstündağ, İstanbul 4. Uluslararası Umum Müzikleri Festivali açılışında AKM Ast Dinlenmelik’üstelik aynı dinleti verecek. Orhan ve İsrafil Üstündağ, Anadolu’nun bu hususi geleneğini sazları ve sözleriyle yaşattıkları konserde hayatın her alanına dair atışmalarıyla izleyenlerle buluşacaklar. Ağababa Üstündağ geleneği, müziği henüz modern biçimde ele kayran mahdum İsrafil Üstündağ ise geleceği baziçe ediyor. Ardahan’ın sesi ve soluğu olan baba ve oğul, curcuna kapsamında sazları ve sözleri ile dinleyicilerle olacak.

Üniversitede ücretsiz konserler

Festivalde ayrıca seçkin sene olduğu kabilinden el müziğinin önemli isimleri olan Elif Öpücük Doğan, Derya Türkan, Ümit Yılmaz, Açık Deniz Aslan, Petra Nahtmanova, Yanardağ Topakoğlu ve Müstakil Duygusal Güdücü üniversiteliler ile ücretsiz konserlerde buluşacak. Etkinlik Galata Üniversitesi önü Şişhane Meydanı’nda yapılacak.

Bin almanak sesler

Anadolu’nun yavuklu tarihi olan çalgı aleti enstrümanlarından oluşan işporta ise AKM’nin alt dinlenmelik alanında üç bölüm süresince gezilebilecek. Etnomüzikolog Feridun Obul vasıtasıyla hazırlanan ‘Bu Toprağın Sesleri’ isimli sergide Anadolu’dan dünyaya patırtılı ergin enstrümanların orijinalleri ve replikaları görülebilecek.

Rabıt imal atölyesi

Saz sanatçısı ve bağlama imal ustası Oktay Yılmayan festivalde rastgele yıl olduğu kabil ‘Ilhak Imal Atölyesi’ verecek. AKM fuayesinde yapılacak atölyede rabıt yapımının seçme aşaması görülebilecek.

Çer çöplerle dinleti

Festivalin ilgi cazip diğer etkinlikleri ise Fungistanbul aracılığıyla düzenlenecek olan ‘Atık Enstrümanlarla Enstrüman Atölyesi’, Süprüntü Sergisi ve Fungistanbul konseri bile AKM Ast Fuaye alanında gerçekleşecek.

Doğayı dulda bilincine özen bağışlamak için yapılacak atölyede kullanılacak olan eksiksiz materyaller atıklardan elde ediliyor. Atölyede, yararlanma ömrünü tamamlamış, daha çok işe haylaz diye niteleyerek düşünülen objelerin ‘ileri dönüşüm’ ile elbet enfes birer çalgı aleti enstrümanına dönüşeceği gösterilecek. ‘Atık Enstrümanlarla Çalgı’ atölyesi, bahis anlatımlı ve istifham-cevap şeklinde olacak ve etkinlik ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Sanat Yönetmeni Ağır Bingöl

El müziğinin, kültürümüzün arz eke ve barışçıl bileşenlerinden olduğu savıyla yola koyulan İstanbul 4. Uluslararası Ahali Müzikleri Festivali bu alanda kalıcılığı hedefleyerek sanatseverlerle buluşuyor. İçeriği Konuşma Hayattır Derneği yoluyla hazırlanan festivalin Konuşma Yönetmeni ise adlı sanatkâr Güç Bingöl.

Danışma Hayattır Derneği Umumi Heyet Başkanı Bingöl, Hars ve Turizm Bakanlığı, Umum Bank ve Aydınlı Ekip katkılarıyla bu sene dahi müzikseverler üzere düşündürücü aynı curcuna hazırladıklarını tabir ederek: “Beyoğlu Kültür Yolu Festivali içinde saha almaktan kıran haddinden fazla mutluyuz. Bu sene dört yaşına giren festivalimiz ülkemizin yüce festivalleri arasındaki yerini sağlamlaştırıyor. Yola çıkarken ülkemizin halk müziği konusundaki curcuna açığını mantinota hedefimiz olduğunu belirtmiştim. Bu kasıt ile değme sene dünyanın sunma kocaman isimlerini Türkiyeli müzikseverler ile buluşturuyoruz. Ayrıca yaptığımız atölyeler, sergiler, söyleşiler ile halk müziği alanındaki bilimsel verileri da halkımızla paylaşıyoruz. Festivalimiz değme yıl aynı öncekinden elan zenginleşen programı ve etraflı içerikleriyle mufassal yıllar boyu yaşayacak” dedi.

AKM Türk Telekom Opera Salonu Programı

4 Teşrinievvel Salı 21.00 İrfani Türküler

5 Ilk Teşrin Çarşamba 20.00 Buika

6 Ilk Teşrin Perşembe 20. 00 Ağır Bingöl

Share: