İsrail’de seçimden Netanyahu liderliğindeki salim blok galip geldi! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yorumu çokça konuşulmuştu

İsrail’de meclisin feshedilmesinin arkası sıra 1 Kasım’bile yapılan genel seçimlerde rey ittihaz işlemi sona erdi. Model Seçme Yerleşmiş vasıtasıyla açıklanan resmi sonuçlara göre ihtilaf lideri çarkıt Başbakan Binyamin Netanyahu liderliğindeki iyi blok 120 sandalyeli mecliste 64 sandalye, Başbakan Yair Lapid liderliğindeki Değişim Koalisyonu ise 51 sandalye kazandı. Netanyahu, böylecene hükümeti kurmak amacıyla yeterli olan çoğunluğu sağlamış oldu.

LİKUD 32 ISKEMLE İLE BİRİNCİ SIRADA

Netanyahu’nun lideri olduğu Likud Partisi, 32 sandalye ile bir numara, Başvekil Yair Lapid’in lideri olduğu Yesh Atid 24 sandalye ile ikinci, Benny Gantz liderliğindeki Millî Bağlantı Partisi ise 12 iskemle ile mecliste üçüncü tümen oldu. İsrail vatandaşı Filistinlilerin Bir Gündüz Feneri Listesi ise mecliste 5 sandalye kazandı.

NETANYAHU’DAN SEÇİM ZAFERİ SONRASI AÇIKLAMA

İsrail’in yıpranmamış başbakanı olması muhtemel Netanyahu, seçme zaferi sonrası Twitter’dan teşekkürname mesajı yayımlandı. Netanyahu ayrıca, kasa galibiyetinden muhit kendisini tebrik eden; Çarkıt ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ukrayna Ululuk Başkanı Volodimir Zelenski, Hindistan Başbakanı Narenda Modi, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’yle alay malay, bazı ÇAKER’li senatör ve yetkililere teşekkür etti.

TÜRKİYE’YLE NORMALLEŞEN İLİŞKİLER YENİDEN Mİ BOZULACAK?

Sabık akşam ezanı ATV/AHaber kuma yayınına katılan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, seçimi Netanyahu’nun kazanacağının anlaşılması üstüne gelen tıpkı soruya; “Şu zaman itibarıyla tabiatıyla Herzog götürümlü yaklaşım içerisinde. Seçme sonuçları ne olursa olsun İsrail’le ilişkilerimizi aykırı hassasiyetlerimize gocunmak ve ortak çıkarlarımız temelinde sürdürülebilir bir zeminde yürütmeyi arzu ediyoruz. İsrail Reisicumhur Sayın Herzog’u mart ayında biliyorsunuz Külliye’de ağırladık. Sonrasında telefonla sıkça görüşmelerimiz oldu. 17 Ağustos’ta diplomatik ilişkilerin en son seviyeye çıkarılmasını kararlaştırarak sefirikebir nasıp kararını çapraz namına açıkladık. Konfedere Milel Genel Oturmuş için gittiğim New York’ta İsrail Başbakanı Lapid’i kabul ettim, bizim Türkevi’nde. Sonuç yerine da geçen hafta İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz ülkemizi ülfet etti ve kendisini akseptans ettim. Düğme temaslarla süreci devam ettirerek ilişkileri birlik alanlarda ilerletme ümidimizi koruyoruz. Değerlere gocunmak gösterildiği sürece kazan kazan diplomasisiyle inanıyorum ki sadece Türkiye ve İsrail değil, tam havza ekonomik çıkacaktır” şeklinde yanıt vermişti.

Share: