İsrail Cumhurbaşkanından ‘karşılıklı sefirikebir atama’ açıklaması

Türkiye ve İsrail’in çapraz büyükelçi tayin kararına ilişik İsrail Reisicumhur Isaac Herzog, “İsrail ile Türk halkları arasındaki elan çok hesaplı ilişkileri, kopça turizmi ve dostluğu isteklendirme edecek kebir bir evolüsyon” açıklamasını yaptı.

Herzog toplumsal medya mesajında Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketleyerek “Türkiye ile tam diplomatik ilişkilerin yenilenmesini ölçüm ediyorum- güzeşte yıl öncülük ettiğimiz, İsrail ile Türk halkları arasındaki henüz çok hesaplı ilişkileri, düğme turizmi ve dostluğu teşvik edecek koskocaman tıpkısı gelişme” dedi.

Herzog tıpkı gayrı mesajında ise Ortadoğu’da ferah komşuluk ilişkilerinin tümce üzere koca olduğunu vurgulayarak Dindar, Hileci ve Hristiyanlar üzere tekmil akide mensuplarının sulh ortamında yaşayabileceğini belirtti.İsrail Başbakanı Yair Lapid ise “İsrail ve Türkiye, izansız dönen büyükelçiler dahi dahil oluşmak amacıyla, milletlerimiz arasındaki umum diplomatik bağları yeniden kurma kararı aldı. Bu, hemen ikili ilişkilerimizi derinleştirmeye değil, bölgesel istikrarı güçlendirmeye birlikte katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Share: