Işlek Gidiş Geliş Yetişek Tırı Amasya’da öğrencileri bilgilendirdi

Amasya’ya, öğrencilerde gidiş geliş farkındalığı ihdas etmek amacıyla Türkiye’yi dolaşan “Kıpırdak Gidiş Geliş Yetişek Tırı” geldi.

İçişleri ile Milli Eğitim bakanlıkları arasında imzalanan protokol kapsamında Bahçeleriçi Martir Recep Gülen İlkokulu bahçesine konuşlandırılan tırda ve kurulan parkurda, ilkokul öğrencilerine eğitim verildi.

Öğrenciler, tırdaki atak sınıfta trafik eğitimi aldıktan bilahare polis eşliğinde parkurdaki pedallı araçları kullandı.

Güvenlik Genel Müdürlüğü Trafik Başkanlığı’nda vazifeli polis güçleri memuru Verimli Demiralp Demirel gazetecilere, gidiş geliş güvenliğinin cümle için mehabetli olduğunu, yayaların trafik bilincinin artırılması gerektiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kuma projesiyle müteharrik gidiş geliş terbiye tırlarımızla Türkiye’yi dolaşıyoruz, 81 ilimize gidiyoruz. Cıvıl Cıvıl trafik yetişek tırlarımızın içerisinde kâin beyinli sınıflarımızda ilk kuramsal eğitimler veriyoruz. Henüz bilahare dışarıda çocuklara kullanışlı terbiye vererek, trafik bilincini çocuklara aşılamaya çalışıyoruz.”

4. Sınıf öğrencisi Neris Mina Çatan, “Okulumuza gidiş geliş tırı geldi ve çok mutluyuz. Bize o kadar evire çevire şeyler öğrettiler ki, onlara haddinden fazla teşekkürname ederiz. Şayet annem babam gidiş geliş kurallarına uymazsa uyaracağım” dedi.

Gidiş Geliş kurallarına ilgili vukuf aktarılan uygulamalı eğitimin ardından, öğrencilere pentür kitabı ve al düdük üzere değişik hediyeler verildi.

Share: