İşitme sakat 3 cömert güç tutunma azmiyle örnek oluyor

Kırıkkale’birlikte 2-3 yaşlarında geçirdikleri ateşin hastalık zımnında sem kaybı hayatiyetli 3 cömert, gördükleri otama ve eğitim, kullandıkları alet sebebiyle çevrelerindekilerle bildirişim kurabiliyor.

Hüseyin ve Rukiye Yiğit çiftinin Hilal (23), Emine (21) ve Resul (16) isimli 3 çocuğu üstelik aşağılık yaşlarda geçirdikleri illet zımnında farklı oranda sema duyularını kaybetti.

Bu duruma haddinden fazla üzülseler dahi herhangi bir devir evlatlarının tedavisi ve eğitimi için ellerinden geleni işleyen Alp çifti, benzeri zaman olsun çocuklarını yalnız bırakmadı.

Kulaklarına taktıkları aygıt ve aldıkları eğitim sayesinde konuşurken kullandıkları söz sayısını günden güne artıran Hilal, Emine ve Haberci, anne babalarının ve öğretmenlerinin desteğiyle can tutunuyor.

Çocukluğundan bu yana masa topu oynayan kardeşlerden Emine, elde ettiği başarılarla milli takıma seçilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Ağababa Hüseyin Yiğit, AA muhabirine, çocuklarına her ahit bindi olduklarını belirtti.

Çocuklarının muktezi eğitimleri aldığını anlatan Yiğit, şöyle konuştu:

“Emine, Kırıkkale Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Çalıştırıcılık Bölümü 3. sınıfta, Savacı birlikte lise eğitimine bitmeme ediyor. Büyük kızım liseyi tamamladı. Küçükken çocukların yaşıtlarına göre biraz sıkıntıları oldu. Alelhusus meslek müdürümüz ve öğretmenlerinin üstelik desteğiyle bugünlere geldik. Tabiatıyla kim maddi manevi sıkıntılarımız oldu amma evlatlarımız amacıyla elimizden mevrut gayreti gösterdik.”

Alp, çocukları için hep imkanları zorladıklarını belirterek, evlatlarının de tek antlaşma kendilerini utandırmadığını dile getirdi.

Kahraman, “Özellikle Emine’nin masa tenisinde Türkiye ve iklim yarışmalarında dereceleri var. Vacip eğitim bilimi ve tedavileri yapıldığı amacıyla Emine kendini mebzul yetiştirdi. İşaret dilini haddinden fazla pir kullanıyor. Resul dahi benzeri şekilde işaret dilini biliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Anne Rukiye Alp da çocuklarını yetiştirmekten, onların arkalarında durmaktan onur duyduğunu belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Çocuklarımıza dışarıdan bire bir zarar gelmesin diye niteleyerek çaba gösterdik. Bizim çabamız, çocuklarımızı topluma kazandırmak içindi. Bu zamana büyüklüğünde çokça külfet çektik. Zira tıpkısı anne adına çocuğuma seslendiğim devir duymadığında çokça üzüldüm. Tün karanlıkta ayrımsız madde peki da duyamazsak diye niteleyerek haddinden fazla sıkıntı çektik. Rabbime şükürler olsun bugünlere geldik. Çocuklarımız, Allah’ın bize verdiği ayrımsız mevhibe diyerekten çabamızı gösteriyoruz. Bilcümle füru arkalarında ana cet desteğini hissetsinler. Tek esas cet evlatlarını bekâr bırakmasın.”

Aldığı eğitimlerle ara sıra kelimeleri konuşabilen Emine Alp ise masa tenisini çokça sevdiğini belirterek, Türkiye üçüncülüğü bulunduğunu ve milli sporcu olduğunu vurguladı.

Resul Yiğit bile ablası yardımıyla masa tenisine başladığını rapor ederek, ablası gibi liyakatli tıpkısı sporcu, mesleksel alanda birlikte araba mühendisi başlamak istediğini kaydetti.Share: