İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna bakarak; ilkgüz ayında 157, bu yılın ilk dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, hareket kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde yer birkaç 5 amele, aksiyon cinayetlerinde öldü.

İSİG, ilkgüz ayına ilgilendiren İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın önce dokuz ayında bin 359 amele, gelişim kazalarında yaşamını yitirdi. Bu bili, günde sunma bir iki 5 emekçinin gelişim cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi hareket cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (asıl namına tarım işkolundaki mobilizasyon ve istihsal artışıyla) birlikte mayıs-haziran-orak ayı-ağustos döneminde aksiyon cinayetlerinde bir sıçrama meydana gelmişti. Eylül ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla ekincilik işkolundaki ölümlerde tenakus gerçekleşti.

Gemi, tersane işkolunda ise oransal namına iş cinayetlerinde çoğalma var. Garantisiz çalışmanın hakim olduğu işkolunda, alelhusus kalp aksesi sebepli ölümler dikkat çekiyor. Önümüzdeki zaman, bu işkolundan başlayarak meslek hastalıkları mücadelesinin baştan ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’da önce avangart adımlar sabık aylar atılmıştı.)

Ilkgüz ayında dört merhametsizce atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli işçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılan kağıt ve plastik toplarken makine çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki iştirakçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atık kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’dahi 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atılan kağıt toplayan Suriyeli işçi Ölçü Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve yavru-muhacir-yaşlı emeğinin sakil olduğu, üç otuz servet amacıyla belgisiz saatler çalışılan vb. işkolunda ivedi örgütlenme faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Imge Musaddak, İzmir Konak’ta, Tramvay Güreşçi Köprüsü durağında düzenlilik görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete başvurmak amacıyla ayrıldığı tam açkı çarptı. DİSK/Umumi-İş 9 No’lu Idarehane üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, bire bir kaza değil hareket cinayetidir. Sendika olarak abdesthane ve tıpkısı ihtiyaçlar üzere tekraren talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması üzere uyarıda bulunduk, fakat tek adım atılmadı’ açıklamasını yaptı. Tuvalet sorunu bir nice gelişim yerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere bakarak dağılımına baktığımızda İstanbul ve güzeşte yıllar onu strateji fail İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kabil şehirler dışında Rum endüstri şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve garantisiz emek koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Ziyalı, Denizli, Ankara, Konya, Mersin Ağacı, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere dönük çalışmalara iyileşmek gerekiyor.

Bala ve zihayat işçilere çevrilmiş aynı mücadele başlığının çabucak belirlenmesi geçişsiz. Çocuk iş, 4 ila 8 gözyaşı beyninde başlıyor. Bu yaşta, mevsimsel tarım işçisi, güdücü ya de sokakta mendil satan bala ölümlerine rastlıyoruz. Fakat mevsimlik tarım işçisi çocuklarda ve sokakta müteharrik çocuklarda 8 yaşından itibaren tıpkı artma var. 10-12 yaşlarda, yapı ve metalde çalışan çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren ekincilik, inşaat, endüstri ve hizmetlerde müteharrik sayıları milyonlara vasıl yavru işçi var. 18-27 gözyaşı beyninde ise (sanayi, inşaat, hizmetler işkolunda) nazik şehirlere süzgün, geleceksiz ve garantisiz kullanılmamış bire bir işçi sınıfı karşımızda.”

Share: