İnönü Üniversitesine “Kurumsal Denklik Belgesi” verildi

Malatya İnönü Üniversitesi, Yükseköğretim Nitelik Kurulunca (YÖKAK) geçerli “Kurumsal Akreditasyon Programı” kapsamında denklik belgesi almaya adalet kazandı.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar, Turgut Özal Kongre ve Firez Merkezinde gerçekleştirilen doküman sunma töreninde, Türkiye ve Avrupa üniversitelerindeki denklik sürecini anlattı.

Kar, YÖKAK’ın üç mefret görevi bulunduğunu aktararak “Bunlardan benzeri tanesi efdal öğretim kurumlarının aut değerlendirmesini ayırmak. İkincisi akreditasyon kuruluşlarının yetkilendirilmesi ve tanınması süreçlerini tırtıklamak. Üçüncüsü ise erdemli talim kurumlarında nitelik güvencesi kültürünün içselleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını hatırlamak. Biz herhangi bir ahit şunu rapor ediyoruz, üniversitenin kalitesinden üniversitenin kendisi sorumludur.” ifadesini kullandı.

Vali Hulusi Atmaca ise üniversitelerin denklik belgesi almasının yetişek açısından eke bulduğunu bildirdi.

Anadolu’ya serpilen üniversitelerin söz konusu ulama sağladığını aktaran Şahin şöyle bitmeme etti:

“Eskimemiş üniversiteler de açılıyor ve bu şehirler henüz da gelişiyor. Gelişmeden kastım asla oradaki esnafın kazancı değil. Temel koca olan şehrin kültürüne, ilmine, irfanına, medeni vasfına katkısıdır. Üniversitelerin bu katkılarının çokça değerli olduğunu düşünüyorum.”

Büyükşehir Belediye Reisi Selahattin Gürkan birlikte belgenin üniversiteye adamakıllı olmasını temenni etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği Dönüş Başkanı ve Sivas Fen ve Uygulayım Bilimi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Köle ise Irtibat kendisine yaptıkları faaliyetleri anlattı.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ise denklik ve kalitenin eğitimde ve değişik süreçlerde haddinden fazla eke aynı olgu olduğunu aktardı.

Konuşmaların peşi sıra “Kurumsal Akreditasyon Belgesi” Kar marifetiyle Kızılay’a verildi.

Share: