İngiltere’nin güney, ılımlı ve doğu bölgelerinde susuzluk ilan edildi

İngiliz hükümeti, İngiltere’nin güney, orta ve şarki bölgelerinde resmi yerine susuzluk zar edildiğini duyurdu.

Ülkenin Belde, Azık ve Karye İşleri Bakanlığından yapılan açıklamada, serencam 50 yılın yeryüzü yağışsız yazının yaşanıyor olması zımnında İngiltere’nin yarısından fazlasının susuzluk statüsüne alınmasına değişmeyen verildiği bildirildi.

Açıklamada, İngiltere’nin 14 bölgesinden sekizinde yağışsızlık yaşandığı belirtilirken bu bölgelerin Devon ve Cornwall, Solent ve Cenup Downs, Kent ve Güney Londra, Herts and Kuzey Londra, Doğu Anglia, Thames, Lincolnshire and Northamptonshire, Gün Batısı Midlands olduğu bildirildi.

“Hortum yasağı” genişliyor

Su dağıtım şirketi Yorkshire Water, 26 Ağustos’tan itibaren hortum yasağı olarak bildik suyun kısıtlanmış kullanımının uygulanmasına başlanacağını bildirdi.

İngiltere’nin en şişman akarsu ve atılmış akarsu hizmetleri şirketi Thames Water, 4 Ağustos’ta müşterilerini yağmur eksikliği zımnında ati haftalarda Londra’da “hortum yasağını” (Makul ayrımsız su şirketi tarafından akarsu kıtlığı sırasında geçerli hortum kullanımına ilişik resmi kısıtlılık) infaz etmek zorunda kalabilecekleri üzerine uyarmıştı.

İngiltere’de içmece suyu sağlayan benzeri ayrıksı tedarikçi South East Water birlikte Kent ve Sussex’teki müşterileri amacıyla 12 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girecek “hortum” ve “sulama” yasağını açıklanan ikinci tedarikçi oldu.

Thames Water, susuzluk nedeniyle talebin 25 yılın sunu erdemli seviyelerine ulaştığını açıklamış, saha altı suyu seviyeleri bu yıl ilk defa ortalamanın altına düşmüştü.

Londra’daki Thames Nehri’nin kaynağı, yağışların azalması ve orak ayı ayında ülkede yalaz rekorunun kırılmasına sefer açan yunak albeni dalgasının etkisiyle yağışsızlık yaşanıyor.

Share: