İkizdere Mekân Derneği, İskencedere Vadisi’ne Mümasil Tıpkısı Taş Ocağının Fotoğraflarını Paylaştı: “Güzelim Huy, 15 Yılda Bu Hale Geldi”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize’nin İkizdere ilçesi İskencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapımına devam ettiği taş ocağı projesinin iptali talebiyle açılan dava devam ederken; İkizdere Çevre Derneği, vadiye tahminî 1 buçuk kilometre mesafede, çalışmalarına 15 yıldır bitmeme fail taş ocağı ile ilgilendiren, “Bu taş ocağı, İkizdere’de Mücevher Beton aracılığıyla işletilen Kapse – Komes taş ocağıdır. Cevahir Beton cümle 40 yıllığına kiralamış. Bu güzelim tabiat, bu hale 15 yılda geldi. Durdurulmazsa 15 yılda bu arkaç mevrut doğamızın 25 sene sonraları hangi ayla geleceğini düşünmenizi istiyoruz?” açıklamasını yaptı.

Rize’deki İskencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın yapımına devam ettiği taş ocağı projesinin iptali talebiyle Rize İdare Mahkemesi’nde dava açan İkizdereliler; vadiye 1 buçuk kilometre uzaklıkta Elmas Beton A.Ş. aracılığıyla Kapse ve Komes köylerindeki taş ocağına cebin üstelik huy mücadelesi veriyor.

İkizdere Çevre Derneği’nin içtimai medya hesabında, Cevahir Beton A.Ş.’nin 15 yıldır işlettiği taş ocağında çekilmiş fotoğraflar paylaşıldı. Cemiyet, şu açıklamayı yaptı:

“BU GÜZELİM TABIAT BU HALE 15 YILDA GELDİ”

“Bu taş ocağı, İkizdere’de Cevahir Beton vasıtasıyla işletilen Kapse – Komes taş ocağıdır. Bu taş ocağı haddinden fazla fazla gündemde olmadığından kıran 15 yılda vadiyi bu ayla getirdi. Bu taş ocağını Cevahir Beton tam 40 yıllığına kiralamış. Bunu belirten biz değiliz. Bunu söyleyen Cevahir Beton yetkilileridir. Bu güzelim doğa, bu kuzuluk 15 yılda geldi. Geride umum 25 sene elan var. Eğer bu taş ocağı durdurulmazsa 15 yılda bu hale mevrut doğamız 25 yıl bilahare ne arkaç geleceğini düşünmenizi istiyoruz?

Bu taş ocağının işletilmesindeki uğur; taşları, kayaları parçalayıp mıcır fayrap etmek ve bilahare betona dönüştürüp satmak. Elden rant ve dünyalık için. Yani bu güzelim ekosistemin bulunmayan edilmesinin nedeni yemeden içmeden Elmas Beton’un zenginliğine daha çok şımarıklık katmasıdır ve İskencedere taş ocağında olduğu kadar, Kapse-Komes (Ayvalık Köyü-Şimşirli Köyü) taş ocağının 300 metre sadık yerleşme yerleri, hayat alanları vardır.”

Share: