Icra Vekili Kirişci: Adalar denizi tıpkısı hazar denizi olsun

TARIM ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, değişik ziyaretler üzere geldiği Nevşehir’da, Yunanistan’a tepki göstererek, “Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi pekâlâ terk ettiklerini ve kaçtıklarını uyarmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi benzeri hazar denizi olsun. Herkes rahat ayrımsız şekilde yaşa. Bizim kimsenin toprağında gözümüz bulunmayan” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, türlü ziyaretler için Nevşehir’e geldi. DÜRÜST Öğür İl Başkanlığı’nı müzakere eden Kirişci, burada yaptığı açıklamada, “Bizim tarımla ilgilendiren mukavim çok kullanılmamış uygulamamız var. Zira maltalık devam ediyor. Tığ kendimizi revize etmek ve yükseltmek mecburiyetindeyiz. Bundan dünya bile tarıma dair ara sıra sıra değişikliğine gidiyoruz. Sebep? Çünkü gelecek sene artık cumhuriyetimizin 100’üncü yılını geride bırakmış olacağız. Bakir tıpkısı asır başlayacak. Bu yüzyılın adı birlikte Türkiye yüzyılı olacak. Son 3 ahit ortamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve heyetimizle birlikte tıpkı Balkanlar seyahatimiz oldu. Yani basit patlamaya amade bir coğrafyada orada önce Bosna Hersek, arkası sıra Sırbistan, son adına birlikte Hırvatistan seyahatimiz oldu. Bu 3 ülkedeki kardeşlerimizle bile hemhal başlamak, oradaki yetkililer ile lüzumlu görüşmeleri açmak adına resmi müzakere gerçekleştirildi” diye konuştu.

‘BÜYÜK TÜRKİYE’DEN BEKLENTİ VAR’Balkan ülkelerine yapılan ziyarette mevkidaşları ile yaptığı görüşmeyi anlatan Kirişci, “Alelhusus Rusya’nın doğal gaz musluğunu kapatmasıyla birlikte özellikle konutlardaki ısınma sorunu atılmak üzere sanayilerinin ihtiyacı olan erke temininde yük çekeceklerinin farkındalar. Bundan periferi bile iri tıpkı panik halindeler. Sonsuz Sayın Cumhurbaşkanımıza ne tamam ati hafta Şangay 5’lisi diyerek Özbekistan’bile aynı toplantı var. Oraya üstelik Sayın Cumhurbaşkanımız katılacak. ‘Siz orada aha Putin’i göreceksiniz. Putin ile benzeri araya geleceksiniz. Aliyev ile ilişkileriniz dolgunca. Aliyev ile hangi olur bizim şu erke işini halledin’ dediler. Uluslararası ilişkilerde bu çeşit cümleleri inşa etmek yalınç aynı şey değil ama bu insanlar bu cümleleri kurma ihtiyacı hissediyorlar. İş çıktı o noktaya gelmiş. Iri ayrımsız Türkiye’den ümit var” ifadelerini kullandı.’İNSANLARIN ERINÇLI YAŞAMASINI İSTİYORUZ’Yunanistan’ı eleştiren Bakan Kirişci, şöyle konuştu: “DÜRÜST Tümen ailesi namına inandığımız yolda dakikasında yürümeliyiz. 2023’te bizi sendelemek isteyenlere asla okazyon vermemeliyiz. NATO’birlikte uyuşma üyesi büyüklük Yunanistan’üstelik S300 Rusların ürettiği bir defans sistemi. Bizler S400’ü aldığımız üzere bize ambargo uygulayıcı benzeri Amerika. S300’ler amacıyla ‘ya onlar onu kullanmıyor. Üzerinde ambalajları de açılmadı’ deyip dünyayı uyutanlar, avutanlar fakat bittabi oluyorsa tekrar NATO’nun tıpkı numaralı ülkesi Amerika’nın yapımı olan F16’ya içgüdü kilitlemesinde bulunuyorlar. Bu nasıl benzeri barışma? Bu nasıl tıpkısı NATO? Bu pekâlâ tıpkı komşuluk? Bu zahir tıpkısı barış sevdalısı kaynak? Bunlar anne niyetlerinin hangi olduğunu biliyoruz. Bugün 9 Ilkgüz. Bunlar 9 Eylül’ü gayet gani bilirler. Rum insanının irfanı, erdemi, gayreti ve çabasıyla bunların İzmir’den gemilere binerek ülkeyi elbette infirak ettiklerini ve kaçtıklarını hatırlatmak istemeyiz. Bizim isteğimiz adalar denizi bire bir barış denizi olsun. Bütün rahat ayrımsız şekilde yaşasın. Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz öz topraklarımızda ve dünya coğrafyasında insanların huzurlu yaşamasını istiyoruz”

Share: