İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Kırklareli’nde muhtarlarla aynı araya geldi: (1)

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan murat ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız imdi muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz yerine girebilecekler.” dedi.

Aristokrat, Ahali Yetişek Merkezi’nde düzenlenen programda yaptığı konuşmada, muhtarlık kurumunu gene amme yönetiminin merkezine düzlük lazım kurumsal ihtiyaçlarıyla gerekse işlevselliği ile muhtarlık kurumunu çokça elan değişik tıpkısı noktaya haiz Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını, muhabbetlerini ve muvaffakiyet dileklerini ilettiğini söyledi.

Dün geceleyin Van Bahçesaray’üstelik olduğunu anlatan Aristokrat, “Van’dahi benzeri asayiş toplantısı yaptık. Hem Şırnak hem Hakkari hem bile Dert çizgi illerimizi alelhusus zat çerçevesine kayran aynı düzenlilik toplantısı yaptık. Peşi Sıra STK’ler ile gelişigüzel olduk, hem esnafımızı musahabe ettik hem üstelik gece Bahçesaray’a gittik. Onların bile selamlarını hürmetlerini sizlere bildirmek istiyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Bu kök toplantıların, yerelde fariza yapanlarla bire bir araya gelmenin, düzentileme alanlarıyla ilişik meşveret etmenin Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kendilerine geçtiğini, bunun bire bir zamanda bire bir mücahede modeli olduğunu vurgulayan Aristokrat, “Karı İçi Kadına Uçarı Mücadele Koordinasyon Toplantılarımız var. Uyuşturucuyla Uğraş Eş Güdüm Toplantılarımız var ve afetle bile ilişkin eş güdüm toplantılarımız var. Bir bunun üzere muhtarlar buluşması yapıyoruz. Valiler ve kaymakamlar kişi fariza alanlarında yapıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Aristokrat, şöyle devam etti:

“Sizlerin da strateji ettiğiniz kabil serencam yıllarda Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizzat yönlendirmesi ve talimatlarıyla muhtarlık kurumuna kullanılmamış tıpkı hareket getirdik. Alelhusus kurumsal ve aidiyet anlamında adımlar attık. Şahsiyet haklarında ve ayrıksı konularda düzenlemelere gittik ve bunları dahi daima geliştiriyor, eskimemiş adımların planlamasını yapıyoruz. Sigorta primlerinin celal vasıtasıyla karşılanması, zırh destur harcı alınmaması üzere bir nice adımı gerçekleştirdik. Sonuç kendisine kocabaşı ödenekleri bire bir katsayıya bağlıydı amma belirgi itibarıyla o katsayı ile asıl ücretler arasında ayrımsız farklılık söz konusu oluyor, bilcümle beraber bu iyileştirmeyi fora etmek amacıyla dahi çaba harcama ediyoruz. Demin onu birlikte etraflı zamandır bizim birlikte umu ettiğimiz şekilde asgari sevap seviyesine, TBMM’da milletvekillerimizle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın talimatıyla birlikte sâdır kanunla asgari sevap seviyesine endekslendi. Şu anda minimal ücret arttıkça her ayarlamaya lüzum kalmadan minimal ecir seviyesiyle bitmeme edecek.”

Muhtarlıkla ait kurumsallık anlamında adımlar atıldığına meni eden Bakan Soylu, şunları söyledi:

“19 Ilk Teşrin Muhtarlar Haset zar etti kıymetli Cumhurbaşkanı’mız. Muhtarlarımıza Nefer ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğümüzden kocabaşı seçilir seçilmez bir ay içerisinde kendilerine gönderdiğimiz hüviyet de İçişleri Bakanlığında Muhtarlar Daire Başkanlığı bünyesinde kendilerine gönderiliyor. Bu esnada yine bu gün içerisinde tekrar nadir Reisicumhur’mızın talimatıyla Muhtarlar Ofis Başkanlığı kuruldu. Muhtarlarımızın arzu ve şikayetlerini izleme edebilen merkezle ilişkilerini pekiştirmek amacıyla Muhtar Vukuf Sistemi’ni kurmak bu dönemin oylumlu adımlarından birisi oldu. Bu anlamda attığımız sonuç hamle üstelik şu oldu, Muhtarlar Konfederasyonu Sayın Reisicumhur’mızın kararıyla kamu yararına etkin cemiyet statüsü kazandı. Bunun dahi önümüzdeki günlerde muhtarlarımıza tabiatıyla çokça nazik katkısı olacağını düşünüyoruz. Öbür taraftan Ankara’daki Muhtar Evi inşaatımız birlikte bitmeme ediyor. Geçen karı ya üstelik gücük ay ayında bu konuyla ilişik benzeri adım atmıştık. Cenabıhak kader ediyor, 140 çevrim içerisinde, neredeyse 4-5 ayda eski binayı yıktık, yeni tıpkısı binayı sıralama ettik. İçinde tefrişatı üstelik dahil tutmak amacıyla bu ayın sonuna kadar yani 19 Ilk Teşrin’den geçmiş eylül sonuna kadar Ankara’nın merkezinde, Akay Caddesi’nde ağız ağıza muhtarlarımızın hizmetine yönelik tıpkısı Muhtarlar Evi binasını, Allah nasip ederse Sayın Cumhurbaşkanı’mız bizimle alay malay olacak. İnşallah bu binanın açılışı bile orada aynı vesileyle gerçekleştirilmiş tamam.”

Vekil Aristokrat, muhtarlık binalarının düz tahsisi sorununu Reisicumhur Erdoğan’ın talimatıyla fasletmek üzere hazırlıklar yaptıklarını ve çalışmalarda sona geldiklerini anlatım etti. Muhtarlık binası isteyen muhtarların taleplerini almaya bitmeme ettiklerini, maliyetlendirme planlarının gerçekleştirildiğini belirten Soylu, binaların domestik mimariye uygun şekilde yapılması üzere proje çalışmalarının bitirildiğini dile getirdi.

Soylu, 19 Ilk Teşrin’üstelik 100 muhtarlık binasının ana atma töreniyle bu adımı gerçekleştirmiş olacaklarını tabir ederek, “Bize talepte mevcut muhtarlarımızdan yeri amade olanların veya yerini bizim amade edebildiklerimiz, yerini bulabildiklerimizin 100 muhtarlık binasının başlangıcını dahi esasen Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ortaya koyduğu emir ile gelişigüzel başlatmış olacağız. Bunu bütün Türkiye geneline yaymış olacağız. İlk adımımızı atıyoruz. Kırklareli’nde bakım binası sıfır muhtarlık sayımız üstelik 39. İnşallah bunu de tıpkısı çekim dahilinde çok hızlı bire bir şekilde 19 Ilk Teşrin’den sonra ortaya koyacağımız benzeri planlamaya de bunu gerçekleştirmeye çalışacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Muhtarlar kimlik kartıyla müze ve örenlik yerlerine girebilecek

Muhtarlar üzere bir yeniliği henüz hayata geçirdiklerini dile getiren Aristokrat, “Ekin ve Turizm Bakanlığımızdan kâm ettik. Müze ve harabelik yerlerine karye ve mahalle muhtarlarımız artık muhtarlık etiket kartlarıyla ücretsiz kendisine girebilecekler.” dedi.

Nazır Aristokrat, özellikle eş muhtarların binaları amacıyla güvenlik kamerası beklentileri olduğunu, bunun amacıyla faaliyet yapıldığına meni etti. Çalışmaları tamamladıklarını rapor fail Aristokrat, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bu proje bilcümle kadın muhtarlıklarımızı kapsayacak. Kadın, eş, bilcümle muhtarlarımızı kapsayacak benzeri şekilde planlandı. Burada bire bir öncelik sırası strateji ettik. Iyi olsun koca muhtarlarımız bile öncelik ortaya koydular. Bu evleviyet sırasını gerçekleştirdik. Kadın muhtarlarımızın de hele bu almaç sistemlerini tamamlamış olduk. Kırklareli’mizde de 16 karı muhtarımız var. Rica fail avrat muhtarlarımıza bu kurulum tamamlanmıştır. Belli 12 karı muhtarımız arzu etti 4’ü temenni etmedi. Biz bile 12’sini bunun serian tamamlamış olduk.”

Mekansal Adrese Kayıt Sistemi’ni (MAKS) muhtarların kullanımına açtıklarını anımsatan Vekil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bu modül tabir yerindeyse sayısal alanda hepimizin eli kolu oldu. 50 bin muhtarımızın 45 bin 115’i MAKS projesini faal adına kullanmaktadır. Kırklareli’nde ise bu sistemi 287 muhtarımızın topu topu kullanmaktadır. Biraz ilk söylediğim 50 bine mümasil muhtarımıza bile Mekansal Adrese Dair Pusat Sistemi projesiyle ilgili eğitimimizi de bire bir çevirici ile verdik. Buna bed bulunak bildirimi sorgulama yöntemini dahi ekledik. Bu şu almak. Yani benzeri vatandaşla ilişik. Siz yazıyorsunuz, isim idaresi, kaymakamlık, devriye gelene büyüklüğünde 3, 3,5 ayı geçiyor. Kusurlu mı söylüyorum? yahut gelmiyor yani. Öyle de oluyor. Sonra bunu bir muhtarlar toplantısına arkadaşlarımızla bu arada değerlendirdiğimizde kolaylıkla bunu tıpkı modül içerisine atalım ve hep kurumlara, kaymakamlığa, emniyete, karakola ve nüfusa 15 aktarılma müddet versinler. Yani muhtarımızı bire bir tartışmanın içerisinde bulundurmayalım, bir tartışmanın içerisine çekmeyelim. Erte olabilecek seçkin hepimizi üzebilecek tıpkısı olayda da hem sorumlu tutmayalım hem vicdan azabıyla, seçme birimizi yüz yüze bırakmayalım.”

-“118 bin kullanılmayan binadan 90 bini yıkıldı”

Aristokrat, geçen teşrinisani ayında valilik ve belediyelerce tespiti yapılan metruk binaların MAS’a eklenmesine da imkan tanındığını vurguladı.

Güvenliğin vakit kaybetmeden muhtarın işi olmadığını ancak hakeza aynı durumda muhtarın güvenlik problemiyle yüz yüze kalacağı tıpkısı kayran olduğunu anlatım fail Soylu, “Tığ uyuşturucuyla ilişik bir mücadele ortaya koyuyoruz. Bazen bana söylediğim sözler dolayısıyla kızıyorlar, varsın kızsınlar. Türkiye’de 118 bin kullanılmayan bina tayin ettik, basit dahi tayin etmedik, evvel 60 bin 70 bin oldu ego az buçuk zorlayınca 100 bin oldu, 118 bin oldu. Türkiye’birlikte kâin 118 bin metruk binanın 90 binini yıktık, 15 binini restore ettik, 15 bini birlikte şu zaman yıkılmayı bekliyor yani 103 bin kullanılmayan binayı metruk çatı olmaktan çıkardık.” dedi.

Aristokrat bu yapıların mahalle sakinlerini rahatsız eden alanlar olarak kullanıldığını belirtti.

-117 bin emanet uyuşturucudan vakfedilmiş bulunuyor

Soylu Türkiye’deki uyuşturucuyla uğraş konusuna da değindi. Salondakilere “Türkiye’birlikte maden suçundan cezaevinde kaç kişi var, biliyor musunuz?” diyerek soran Soylu, “117 bin güç” dedi.

Sahada uyuşturucuyla büyük aynı uğraş verildiğinin altını çizen Aristokrat, şöyle sürdürdü:

“Şu an cezaevinde uyuşturucudan yatanların sayısı 117 bin, 15 Temmuz tarihinde bu misil 35 destek, sahada haddinden fazla yoğun benzeri savaşım ortaya koyuyoruz. Güzeşte devir Amerika’dan bire bir arkadaşımız geldi, benzeri süre orada yaşayan biri şu an Amerika’nın her yerinden mızrap yok etmek başıboş, kafelerde kafeteryalarda maden kokusundan ayrıksı aynı kokuya rastlanılmıyor. Tıpkı dahi bu cinsiyetsizlik denen aynı terim var evet LGBT denen şeyler bire bir dahi o seçme tarafta yaygınlaştı, karşı çıkmak birlikte sorumluluk, kimesne tıpkı madde söyleyemiyor, anca bir takı altına almışlar. Kullanılmayan binalarla mücadelemizi ortaya koymamızın sebebi tığ uyuşturucudan yakaladığımız seçme kişiye anket yapıyoruz. ‘Başladıysan nerede başladın?’, ‘Neyle birçok yaşında başladın?’, ‘Ailen var mı?’, ‘Nerede kullanıyorsun, sana kim başlattı?’ kabil sorularla asıl bakımından yüz yüze kaldığımız problemin şüphesiz çözüleceğini ortaya koyan bire bir süreci değerlendiriyor ve politikalarımızı de buna bakarak ortaya koyuyoruz.”

Uyuşturucunun kullanılmayan binalar dışında otopark ve arabalarda kullanıldığına dikkati çeken Aristokrat, bunlarla ilişik üstelik parkları aydınlatma, polis ve kurnaz denetimi üzere metanetli haddinden fazla önlem alındığını kaydetti.

(Sürecek)Share: