İç Anadolu’da 7 ilde Gaziler Günü törenlerle kutlandı

Gaziler Haset nedeniyle Nevşehir, Niğde, Kırıkkale, Kırşehir, Sivas, Kayseri ve Yozgat’ta tören gerçekleştirildi.

Nevşehir Şehitlik Parkı’ndaki törende, Ilbay İnci Sezer Becel, Belediye Reisi Mehmet Deveci ile Nevşehir Vatan Şehitleri ve Gazileri Derneği Başkanı Ramazan Rençper, Atatürk büstüne çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra istinkâf etmek atışı yapıldı.

Törende, ebediyete anlamaklık etmiş gaziler ve şehitler amacıyla Kur’an-ı Eli Açık okundu.

Rençper, programdaki konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Türk ordusunun, işgalcileri Polatlı yakınlarında mağlup ettiğini belirterek, 19 Eylül’ün kahramanlıkla taçlanan benzeri periyot olduğunu anlatım etti.

Niğde

Cumhuriyet Meydanı’nda planlı törende, Ilbay Mustafa Çalıştırıcı, Belediye Reisi Emrah Özdemir ile Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Niğde Şubesi Başkanı Hasan İpek, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı, içtinap etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İpek, törende yaptığı konuşmada, mecmu gazilerin gününü kutlayarak, “Geçmiş olduğu kabilinden zaman birlikte aynı inançla, bu muazzez vatanın birliği, bölünmezliği ve ulusal değerlerine saldıranlara alın rastgele ahit kanımızı akıtmaya, canımızı feda etmeye hazırız. Şehit ve gazi almak kadar güzel tıpkısı terim gayrimümkün. Şehit nurlanmış, gazi onurlanmış askerdir.” dedi.

Kırıkkale

Cumhuriyet Altını Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından istinkâf etmek duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

İstihkam Binbaşı Caner Enerjik, günün mazmun ve önemini tamlayan müracaat yaptı.

Buradaki törene, Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, CHP Kırıkkale Mebus Ahmet Önal, Belediye Reisi Mehmet Hürmetli, Garnizon Komutanı Tugay Mehmet Ulvi Durmuş, protokol üyeleri, şehit yakınları ve gaziler katıldı.

Kırıkkale Şehitliği’nde bitmeme fail programda, imtina etmek atışı yapıldı ve İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Alicenap tilavetinin arkası sıra dua edildi.

Şeref defterini imzalayan Vali Tekbıyıkoğlu, ülkenin bağımsızlığı ve geleceği için faik görev anlayışıyla kahramancasına uğraş ederek, bu yolda hayatlarını feda fail ermiş şüheda, kahraman gaziler ve ailelerinin hava kaynakları olduğunu belirtti.

Tören, Tekbıyıkoğlu, Hürmetkâr ve beraberindekilerin, şehit mezarlarına karanfil bırakmasıyla sona erdi.

Kırşehir

Kırşehir’da, Cacabey Meydanı’nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının peşi sıra imtina etmek duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu.

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Eytam Derneği Kırşehir Bölüm Başkanı Bahattin Kayaç, kutsal değerler uğrunda savaş ederek canını ortaya koyma fedakarlığını ifade fail gaza anlayışının sıra boyunca milletin sahip olmakla iftihar ettiği yer büyük hasletlerden olduğunu dile getirdi.

Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara bile kahramanlıklarıyla gururlandıran martir ve gazilerin ebediyete büyüklüğünde unutulmayacağını söyledi.

Törene, YANLIŞSIZ Öğür Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli, Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Soner Aygün, kat müdürleri, martir ve gazi dernekleri başkanları ile gaziler katıldı.

Sivas

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, 5. Piyade Yetişek Sancak Başbuğ Vekili Piyade Albay Önder Özcan, Şehremini Hilmi Bilgin, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Fuat Ahıskalı, Martir Aileleri ve Gazileri Derneği Başkanı Fatih Savran, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Balkır, valilik izzetinefis defterini imzalayarak günün önemine dayalı danışma yaptı.

Törene, SELIM Tümen Sivas Saylav Semiha Maraba, daire müdürleri ile protokol üyeleri katıldı.

Etkinlik, gaziler onuruna sunulan yemekle son buldu.

Kayseri

Cumhuriyet Altını Meydanı’nda düzenlenen törende Ilbay Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Haldun Taşan, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kayseri Şubesi Başkanı Osman Balcı, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Balcı, törende yaptığı konuşmada, gazilere seslenerek, “Sizler sunma balaban gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün aktif birer temsilcilerisiniz. Sizler şehitlerimizle gelişigüzel Cumhuriyet Altını’imizin teminatı ve esas taşlarısınız.” diye konuştu.

Törende lise öğrencisi Kutay Ağır, şiir okudu.

Buradaki törenin peşi sıra izlence, Kartal Şehitliği’nde bitmeme etti.

Yozgat

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasim, Atatürk Anıtı’na çelenk sunumuyla başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İl Güllabi Komutanlığında işyar Açıkgöz Üsteğmen İzzet

Görenli, günün valör ve önemini belirten danışma yaptı.

Daha sonradan Vali Işıklı Çelik ve yer protokolü, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği’ni müzakere etti.

Program, martir yakınları ve gazilere verilen yemekle sona erdi.Share: