Ibret suların “beyyine avcısı” polisleri: “Kurbağa adamlar”

FİKRET KAVĞALI – Adana Emniyet Müdürlüğü Sualtı Ekip Amirliğinde memur “kurbağa adamlar” diye niteleyerek anlatım edilen balık adam polisler, su altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve baskın olayları kadar haddinden fazla ayrımlı alanlarda neşelilik yürütüyor.

Amirlik bünyesinde görevli 8 dalgıç polis güçleri ve 6 “gemi adamı”, su altındaki stabil görevlerini gelişigüzel abuhava koşulunda yürütebilmek için düzenli şekilde idman ve eğitimler gerçekleştiriyor.

Dalışlar yaparak kendilerini sonsuz formda markajcı “kurbağa adamlar”, Seyhan Baraj Gölü’nde gösterişli elektrik yürütüyor.

En yoğun emek yaptıkları Seyhan Nehri’nin birlikte düz saha tütsülü ve yabansı olmasından hava “suratsız suların tutamak avcıları” kendisine mezkûr dalgıç polisler, Adana’nın birlikte Hatay ve Osmaniye’yi bile havi ağırlık sahalarında görev yapıyor.

Gece saatlerinde da plonjon yapabilen takım, akarsu altındaki delillerin bulunması, boğulma tehlikesi geçirenlerin kurtarılması, suda kaybolanların cesetlerinin çıkarılması ve hâkim olayları gibi çokça farklı alanlarda zindelik yürüterek Emniyet Müdürlüğüne dokunaklı katıyor.

“Suya atılan suç delillerini arıyoruz”

Balık Adam polislerden Oktay Utanmaz, AA muhabirine, “kurbağa adamlar”ın Emniyet Umumi Müdürlüğü marifetiyle kayıtlı ve mülakat sınavı ile dayanabilen fiziki testlere tabi tutularak seçildiğini söyledi.

Görevleriyle ait teknolojik gelişmeleri dahi yakından izlem ettiklerini vurgulayan Arsız, “Bizim görevimiz öncelikle suda kaybolan şahısların donmuş bedenlerini tedarik etmek. Suya atılmış suç delillerini arıyoruz ve ihtişam büyüklerinin geçişi esnasında güreşçi köprüsü, teftih kabilinden yerlerde bomba araması yapıyoruz.” dedi.

“Bize ‘berbat suların delil avcıları’ deniyor”

Polis Güçleri memuru Oktay Oytan üstelik yaklaşık 3 yıldır “balık adam” namına fariza yaptığını rapor ederek, “Emniyet Teşkilatının bu seçilmiş biriminde çalıştığım için kurum duyuyorum. İşimiz yoz pres. Bu branşa taşımak üzere pek sınavlardan geçiyoruz, bu sınavların aşamalarında amirlerimizin tek şekilde iltimasları olmuyor ve sunu dolgunca şekilde yetişmemizi sağlıyorlar.” diye konuştu.

Su altında çalışmanın zorluklarını anlatan Oytan, şunları kaydetti:

“Görevlerimizden biri bile suya atılmış cürüm delillerini fehmetmek. Suçluların geçmiş özellikle aklına mevrut molekül, suya atılmış delillerin çıkarılamayacağı, ancak teşkilatımız bu şekilde düşüncelerin hepsini boşa çıkarmaktadır. Bize ‘suratsız suların tutamak avcıları’ denmektedir, hiçbir şekilde tek delilin bizim elimizden kaybolduğu görülmemiştir. Elimizden geldiğince çıkarmaya çalışıyoruz. Boğulan vatandaşlarımızın akarsu yüzeyine çıkartılması bizim görevlerimiz arasında düzlük alır. Gemilerin madun karina kısımlarında patlayıcı maddelerin, eroin maddelerinin teşhisi ve çıkartılması birlikte bizim görevimiz.”

Polis Güçleri memurlarından Erdoğan Özcan dahi gark vakalarına cebin toplumu üstelik bilgilendirdiklerini anlatarak, “Burada sunu çok göreve çıktığımız anons boğulma vakası. Özellikle 7-17 yaş grubu sulama kanalında yüzüyor. Adana İl Güvenlik Müdürlüğü kendisine onları ücretsiz şekilde sunma mail yüzme havuzlarına götürüyoruz. Onları bilinçlendirmek üzere elimizden geleni yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: