IAEA Başkanı Grossi: Hür risk değerlendirmesi üzere meydan ziyareti lazım

Mürekkep Milletler (BM) Düzenlilik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Çekirdeksel Santrali’ndeki durumu görüşmek amacıyla yapılan tıpkı oturumda konuşan Arsıulusal Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) Başkanı Rafael Grossi, kurumun santraldeki varlığının, kurumun nükleer asayiş ve siper alanlarında yüce beceri cerrahi müdahale yürütmesine olanak sağlayacağını belirterek, “IAEA’nın çekirdeksel asayiş risklerine ilgili özgür tıpkı riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için muktezi olan, meydan ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir” dedi.

IAEA Başkanı Grossi, BM Güvenlik Konseyi’nde Ukrayna’daki Zaporizhzhia Nükleer Santrali’ndeki durumu ahbaplık etmek üzere yapılan aynı oturuma video bağlantısı marifetiyle konuştu. Grossi, IAEA’nın santraldeki varlığının, kurumun çekirdeksel güvenlik ve himaye alanlarında yüce teknik operasyon yürütmesine olanak sağlayacağını belirtti.

“SEÇKIN İKİ TARAFIN BILE IAEA İLE İŞ BİRLİĞİ YAPMASINI KÂM EDİYORUM”

5 ve 6 Ağustos’ta bombardımana maruz mütezayit bünye bölgesinde tüm askeri faaliyetin durdurulması çağrısını yineleyen Grossi, “Ukrayna yoluyla sağlanan en son bilgilere binaen, IAEA uzmanları, bombalama veya farklı son askeri eylemlerin ayrımsız sonucu namına çekirdeksel güvenliğe müteveccih müstacel aynı yıldırma olmadığı civar değerlendirmesinde bulundu. Ancak bu anbean değişken. Bu silahlı çatışmanın değme iki tarafının da IAEA ile işbirliği yapmasını ve gibi olan en gücük sürede bir ekibin Zaporizhzya Nükleer Santrali’ne gitmesine cevaz vermesini istek ediyorum” dedi.

“BAĞIMSIZ BİR RİSK DEĞERLENDİRMESİ İÇİN KAYRAN ZİYARETİ GEREKLİ”

IAEA’nın Ukrayna ve Rusya’dan tesisin durumu, çalışması ve maruz kaldığı hasar hakkında çatışık bilgiler aldığı ve fiziksel namına sahada olmadan kurumun uzmanlarının bu değerlendirmeleri doğrulayamadığı belirtildi. Grossi’nin önderlik edeceği böyle bir görevde IAEA uzmanlarının, tesislerdeki fiziki hasarı değerlendireceği, ana ve sakınım itimat ve güvenlik sistemlerinin meşgul durumda olup olmadığını belirleyeceği ve kontrol odası personelinin düzentileme koşullarını değerlendireceği ifade edildi. Grossi, “IAEA’nın çekirdeksel asayiş risklerine ilişkin bağımsız milletvekili benzeri riziko değerlendirmesi geliştirmesi ve sağlaması için lüzumlu olan, kayran ziyareti sırasında toplanan bu bilgilerdir. Zaporizhzya’ya yapılacak aynı fariza vakit kaybetmeden IAEA’nın bağımsız milletvekili çalışmasına yararlı olmakla kalmayacak, aynı zamanda nükleer santralin operatörleri ve düzenleyicileri amacıyla birlikte faydalı olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Share: