Hazne ve Maliye Bakanı Nebati’den CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu’na “ÖTV” yanıtı Açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “intihap sonrası otomobilde ÖTV indirimi” yapacaklarına ait vaadine müteveccih, “Kimsenin bu kök sorumsuz konuşmalarla vatandaşları araç alma kararlarını kavisli yönlendirmeye hakkı yoktur.” ifadesini kullandı.

Bitkisel, Twitter hesabı üzerinden, Kılıçdaroğlu’nun “intihap sonrası otomobilde ÖTV indirimi yapacağız” vaadini değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu’nun, bir süredir piyasaları manipüle ika ve bitiren davranışlarını ters tesir gayretinde bulunduğunu ve bunu mahzunca karşıladığını tamlayan Nebati, şöyle bitmeme etti:

“Güzeşte günlerde mali piyasalarda istikrarı ve güveni pekiştiren Düzem Korumalı Mevduat’a ait ifadelerinizden sonradan deminden dahi tek kazançlı dayanağı sıfır, gerçeklikten uzak otomobilde ÖTV indirimi vaadinizi gördüm. Sizin bu manipülasyonunuzu espriye alarak ‘tam ÖTV’yi artıracaktık ki Kılıçdaroğlu konuştu’ şeklinde tıpkısı kortej söyledim. Ego şimdi size durumu anlatayım; ‘vergi politikaları’ belirlenirken nelere dikkate edileceği, çevre bozucu hareketlerden kuşkusuz kaçınılacağı ve vergilemede elbette afaki olunacağı hususları, sizin haddinden fazla mebzul bildiğinizi sav ettiğiniz vergiciliğin esas kurallarındandır. Alacak artışı yahut indirimi şeklinde planımız olsa bunu sizin üzere ulu orta konuşup fiyatları artıracak-azaltacak ve sektörde mütemmim davranışlarını bozucu şekilde yapmayız.”

Nebati, Kılıçdaroğlu’nun, hesaplı temelleri olmayan ve içi doldurulmamış, erkin ticareti bozucu, fiyatları manipüle fail tarzda siyasi sorumluluk anlayışına sığmayan konuşmalarının, yıkıcı mugayeret yapmasının dışında Türkiye’ye benzeri faydası bulunmadığını anlatım etti.

Kimsenin bu tuhaf sorumsuz konuşmalarla, vatandaşları anahtar alma kararlarını hatalı yönlendirmeye hakkı bulunmadığını vurgulayan Nebati, şunları kaydetti:

“Bu nev durumlar lazım vatandaşlara gerekse sektöre engel verir. Kaldı kim şu anda otomotiv sektöründe ÖTV konusu gündemimizde yoktur. Öte yandan Türkiye Ekonomi Modelimizin asıl omurgalarından biri olan üretimde domestik ve milli projelerimizi destekliyoruz. Geçtiğimiz aylarda elektrikli otomobillerin vergisini yüzdelik 60’tan yüzdelik 10’a indirdik. Bu tazammun giren ve 2023 yılında yollarda olacak milli markamız TOGG’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Bizler domestik ve milli üretimin arkasından koşmaya devam edeceğiz. Bizi takip etmeye devam edin.”

Share: