Hayme Esas 741. el anıldı

Hayme Asıl 741. kere anıldı

KÜTAHYA Kütahya’nın Domaniç ilçesine vabeste Çarşamba köyünde planlı Hayme Anne’yı Ihtifal ve Barhana Şenlikleri pahal katılımla gerçekleştirildi.

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Asıl (Mehabet Asıl), 741. kat planlı programla anıldı. Çarşamba köyünde başlayan programa Kütahya Valisi Şanlı Çelik ve İl Protokolü, Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan ile MHP Evcil Yönetimlerden Sorumlu Genel Başbuğ Yardımcısı Sadir Durmaz, DOĞRU Tümen Kütahya milletvekilleri İshak Gazel, Ceyda Sakil Erenler, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Milletvekili Ulu Fazıl Etçi, Kütahya Şehremini Prof. Dr. Bilici Işık ve binlerce yurttaş katıldı. Resmi tören öncesi TRT sanatçıları Türk Islam Gizemciliği Müziği ve ilahi dinletisi sundular. ihtiram duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile yöntemince başlayan merasim, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve Kütahya İl Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ın duasıyla açıldı.

Kütahya Valisi Ali Polat, yaptığı konuşmada, “Hayme Temel, Konya- Karaman’birlikte Zübeyde Eş, Kütahya’de Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’bile Şerife Abla, Erzurum’de Nene Eş, Malatya’de Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Sargı Sezen, Çorum’de Aybüke hoca, Diyarbakır’dahi velet nöbeti tutan yürekli analardır. Hayme Esas’mızın türbesine gittiğinizde, kapıda, tıpkı alay karşılar sizi. O neymiş Atatürk şöyle der, ‘Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça daha balaban amal yarmak için kendinde bukağılık bulacaktır’ der. Bugün burada ayrımsız arada oluşumuzun sebebi dahi işte bu his ve düşüncedir. Eğer ecdadımızı tanır, bilir, anlar ve buna bakarak tıpkı vakfe ve ferman gösterebilirsek geleceğimizi da güvenle mensur ederiz. Bu yıl burada Hayme Esas’yı 741. yol anarken Domaniç’in bile düşman işgalinden kurtuluşunun dahi 100. yılını kutluyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Hayme Anne’nın ayrımsız zamanda devletin bekası namına sunulan emeğin yer şanlı örneklerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Hayme Anamız sirayet noktasına kayı boyunu ayağa kaldırarak Domaniç’e kadar esenlikle getirmesiydi. Devletin bekası namına o uca mücadeleye vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek olanaklı olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı devletimiz varlığı ile üç kıtaya yedi cihana hükmetmiş, yerey Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar bilgili ve asil gönlü kadınlarımıza sabah yeli olmuş, asırlar sonraları de cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan tıpkısı ufuktur o, iman ile idealini var fail, akide ile tarihi rahat eden benzeri kadım şahsiyettir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından, hayalet kayran Domaniç halkiyat gösterisi ve peşi sıra atlı okçuluk ekiplerinin gösterileri ile devam eden şölen, Söğüt’e temsili kafile yürüyüşü ile son buldu.Share: