Havalar soğudu, sakatata temenni arttı

Havalar soğudu, sakatata arzu arttı

-Kış hastalıklarından sığınmak talip Sivaslılar, sakatat tüketerek muafiyet sistemlerini güçlendiriyor

SİVAS Kış hastalıklarından korunmak isteyen Sivaslılar, sakatat tüketerek bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor.

Sivas’ta havaların soğumasıyla birlikle sakatat tüketiminde artım gözlendi. A vitamini, B grubu vitaminleri, demir, tutya, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden berenarı zengin olan sakatat ürünleri kış aylarının adeta vazgeçilmez gıdası haline geldi. Bağışıklık sitemini güçlendirdiği aşina sakatat, kuzu baş, paça, göden, sine, böbrek, kuyruk sokumu kemiği kabil ürünlerle reyonlarda tüketiciyle buluşuyor.

Hem tok tutuyor hem onma oluyor

Uzman Diyetisyen Betül Öztürk, sakatat ürünlerinin tok tutma özelliğine sahip olduklarını belirtip, “Sivas’ta kış ayının gelmesiyle gelişigüzel sakatat tüketimi artmaya başladı. Sakatatları yeteri miktarda tükettiğimizde bağışıklık sitemini güçlendirmeye havari olacaktır. Şuanda şita kocaoğlan soğukları başladı. Bu soğuklarda göden çorbasını yanında bereketli yeşillikli salatayla kullanarak bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Sivas sakatat tüketimi itibarıyla zengin. Kırmızı hastalıklı grubuna; uykuluk, akciğer, ruh, böbrek, dalak, vasıta ve kelle hitit girerken beyaz zehir sakatatlar grubuna ise; rektum, mumbar, etraflı bağırsak, kristal, kanı, murdarilik üzere çeşitli dokular giriyor. Bu organların topu topu sakatat namına adlandırmaktadır. Sakatat tüketimi muafiyet sitemini güçlendirmeye hadim besinlerdir. Sakatatlar içerdiği vitamin, mineral ve zengin içeriği sayesinde vücuda birçok avantaj sağlamaktadır. Sakatatlar vücutta antrepo aza olmaları sebebiyle A vitamini, B grubu vitaminleri çipo, tutya, fosfor ve potasyum mineralleri yönünden az çok zengindir. Faziletkâr protein içeriğine cemaat olması sayesinde tok sübvansiyon özelliği fazladır. Ancak tüketimi sonrasında sindirime yardımcı olmak amacıyla bereketli su tüketimini öneriyorum. İyi tıpkı çıpa kaynağıdır. Anemi (kansızlık) işlek bireylerde C vitamininden zengin besinlerle birlikte tüketildiğinde biyoyararlılığını arttırabilirsiniz. Karaciğer tüketimi anemide tagaddi tedavisinde sıklıkla kullanılır. Hele sakatat tüketiminin yanında kesinlikle eli nimetli limonlu salata tüketmeyi öneriyorum” dedi.

Satışlar arttı

Kasap Halit Durmaz, havaların soğumasıyla birlikte sakatata olan talebin arttığını ifade ederek, “Sivas’ta kış olduğu antlaşma sakatata az buçuk daha sargı oluyor. Birde bağışıklık sistemini güçlendirdiği amacıyla kış ayalarında tüketimi oldukça artıyor. Iyicene bir caize, kışın tercih edilen tıpkı madde. Kuzu ser, paça, göden bağırsağı, ciğer, böbrek, uca var ve onun haşlaması fena hâlde oluyor. Fay sınık hastalığı olan vatandaşlar genelde paça çorbası içiyor. Sakatat ürünleri insanların bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve genelde kış mevsimlerinde yeğleme ediliyor. Çok iyicene benzeri kumanya kaynağı. Yaz mevsimlerinde bu büyüklüğünde istek bulunmayan ama şita aylarında tercih ediliyor. Havaların soğumasıyla sakatat çeşitlerimizin satışına başladık” dedi

Hele kış aylarında tüketiliyor

Sakatat alan kamera Hüseyin Akgül, şita mevsimlerinde sakatatı çıktı tükettiklerini vurgulayıp şunları söyledi. ” Ego göğüs aldım. Şita geldi ve bu yiyecekler bağışıklığı güçlendiriyor. Sakatat şifalı ve kış geldiğinde biz artık tüketiyoruz”

Share: