Hatice Senem’in Katiline Ağırlaştırılmış Müebbet Cezası Verildi

ZEVK GARDİYANOĞLU

Kocaeli’nde eşi Hatice Senem’i (23) 2021 yılında öldüren Mehmet Senem, ‘Eşe karşı canavarca hisle ve işkence çektirerek bilerek öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet mapus cezasına çarptırıldı.

Kocaeli’nin Derince ilçesinde 23 yaşındaki Hatice Senem 23 Ilkgüz 2021 tarihinde 3 almanak eşi olan Mehmet Senem ile ağız dalaşı yaşadı. Mehmet Senem, 9 maaş bebeğinin annesi eşi Hatice Senem’i zedelenmek ederek ölümüne sebep oldu. İhbar üzerine adrese giden polis ekipleri, zinde kadının camit bedenen karşılaştı. Mehmet Senem ise gelişmemiş sürede yakalandı. Hatice Senem davasının karar duruşması zaman Kocaeli 3. Çetin Ceza Mahkemesi’nde yapıldı ve Kasıt Senem ağırlaştırılmış müebbet kodes cezasına çarptırıldı.

İYİ HAL İNDİRİMİ UYGULANMADI

Maznun, bugünkü değişmeyen duruşmasında “Düşünülerek tıpkısı molekül yapmadım” sözleriyle kendisini savundu. Duruşma heyeti, ‘Eşe alın canavarcasına hisle ve ezinç çektirerek bile bile öldürme’ suçundan yargılanan Mehmet Senem’i ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırdı. Astronomi sanık üzerine gelişigüzel ongun hal indirime karar olmadığını bildirdi.

“İÇİMİZE BİR NEBZE DAHI OLSA SU SERPİLDİ”

Duruşma sonrasında Kocaeli Adliyesi önünde açıklama özne Hatice Senem’in babası Hüseyin Kurban, “İçimize benzeri nebze dahi olsa su serpildi. Moskof, ağırlaştırılmış müebbetle yargılandı. Bizleri boydak bırakmayan avukatları ve avrat örgütlerine teşekkürname ediyorum. İyi ki heybetli hak var. İyi ki yargıçlarımız, savcı ve hakimlerimiz asla bol muattal düşünmedi. Ağırlaştırılmış müebbetti verdiği amacıyla teşekkür ediyorum. Ayrıksı Haticelerimiz ölmesin diyorum” diye konuştu.

BU CANİ, ÖMRÜNÜN GERİ KALANINI CEZAEVİNDE GEÇİRECEĞİ İÇİN HADDINDEN FAZLA MUTLUYUM”

Hatice Senem’in ağabeyi Yusuf Kurban, ” Ocak Bakanlığı’nın avukatlarına ve bu sevgili süresince bizlere desteklerini esirgemeyen avukatlara ve sivil toplum kuruluşlarına birer birer teşekkürname ediyorum. Yargıya de böyle ayrımsız değişmeyen çıkardıkları ve bizleri üzmedikleri için teşekkür ediyorum. Hepsinden Cenabıhak razı olsun. Eş Cinayetlerini Durduracağız Platformu’na teşekkür ediyorum ve herkesten destek bekliyorum. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar. Bu karar aynı nebze dahi olsa içimiz rahatlattı. Bu imansız, ömrünün izansız kalanını cezaevinde geçireceği için çokça mutluyum” dedi.

İYİ HAL VERİLMEYEN DAVALAR AZINLIKTA ŞU ZAMAN”

Ailenin avukatı Bulak Aziz ise şunları söyledi:

“Bu dosyada şöyle bire bir özellik var. Maznun, geçmiş önce çocuğunun birlikte bulunduğu ikametlerinde eşini vücudunun yüzdelik 40’ı mosmor olacak şekilde çarpma ettikten sonradan, akıl kanaması geçirtecek şekilde kafasına vurduktan bilahare elektroşok cihazıyla vücudunun 5 ayrımlı hesabına elektrik akımı uyguladı. Peşi Sıra boğazlayarak ne efsus ki ölümüne amil oldu. Sonrasında kendisini terör örgütü PKK’nın acı kampına gidebilmek için ara bulucu bulmaya çalıştı. Bu süreçte cenazeyi evde bıraktı. Şayet er tıpkı şekilde bulunamasaydı dağa çıkarak Hatice Senem’in birlikte asker birlikte şehit edecekti. Yakalandı ve mevkuf olarak yargılandı. Çarkıt sabıka kayıtları, suç aletlerinden biri olan elektroşok cihazını başkaca olaylarda de kullanması ve maktulün sav süresince namusuna edilen hakaretler ve kaçma girişimini benzeri terör örgütü üzerinden yapması bile göz önünde bulundurularak misal olacak şekilde tenzilat uygulanmadı. Bizler amacıyla bu kısmı çok mehabetli. Çünkü mahkemede gıkı üstelik çıkmayan sanıklar, eşlerine ya da çocuklarına ivinti uygulayan sanıklar, hangi yaparlarsa yapsınlar tek tekellüm etmedikleri amacıyla ongun çözme indirimini kendiliğinden yerine alıyorlardı. Bunda alınmaması nazir niteliğinde oldu. İyi çözme verilmeyen davalar azınlıkta şu dakika. İnşallah değişmeyen bozulmadan onanarak kesinleşecektir. Bundan ahir avrat cinayetlerinde tıpkısı şekilde tek indirim uygulanmaksızın vakfedilmiş yargılanarak hak önünde adisyon verecektir.”

Share: