Hatay’da dağ ceylanlarının sayısında yüzdelik 20 artma bekleniyor

Nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma tedbirleri makbul Hatay’daki “gazella gazella” türü kötü ceylanlarının güzeşte sene 1280 adına belirlenen sayısında, 2022 böylelikle yüzdelik 20 çoğalma hedefleniyor.

Üzücü ceylanları, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 2019’bile “Hatay Dokunaklı Ceylanı Çandır Hayatı Ihya Sahası” car edilen Kırıkhan ve Kumsal ilçelerini havi kestirmece 13 bin hektarlık alanda yaşamlarını sürdürüyor.

Kentte 2009’üstelik yapılan ilk sayımda 150 civarında oldukları belirlenen ve esirgeme tedbirleriyle popülasyonu güzeşte yıl 1280’e kadar vasıl ceylanlar, nesli tükenme tehlikesi altında olduğu için Natür Esirgeme ve Milli Parklar Şubesi ekiplerince yakından takip ediliyor.

Bölgede, ceylanların korunması üzere av yasağına uyulmasını sağlayıcı ekipler, neslin devamlılığı üzere türlü bilgilendirici icraat dahi yürütüyor.

Müdahale mucip doğumlar ile müstevli çor ve yaralanmalara alın önceki tedavileri da Tarım ve Orman Bakanlığınca 2014’te kurulan Hatay Ateş Ceylanı Üretim Merkezinde yapılan dokunaklı ceylanları, temas geçen dönüş artan sayılarıyla Suriye sınırındaki araziye neşelilik katıyor.

Ömürleri ortalama 12 sene

Natür Koruma ve Milli Parklar Hatay Şubesi Kırıkhan Şefi Nuri Atak, AA muhabirine, merkezin bulunmaz tanıdık Hatay keder ceylanları türünün devamını sağlamayı amaçladığını söyledi.

Merkezin 52 ceylana karı sahipliği yaptığını ifade eden Akış, “Merkezimize, çobanlar veya vatandaşlar aracılığıyla kâin annesinden ayrı yavrular ile çorlu ve hasta ceylanlar getiriliyor. Canlılar geçmiş müdahalenin peşi sıra hastaneye götürülüyor. Tedavi sonrasında de merkezimize getirilerek rehabilitasyon sürecine alınıyor. Anlaşılan bire bir sayıya ulaştıklarında bile makul olan tabii ortamlarına yeniden salınımlarını yapıyoruz.” dedi.

Akın, haziranda başlayan doğumların gani seviyede ilerlediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Ceylanlarımız senede tıpkı çocuk doğuruyor, nadiren bile koşa doğumlar gerçekleşiyor. Kayalık kenarlarında doğurdukları yavrularını mahsus bir süre çalılık altında bulundurarak korunmasını sağlıyorlar. Genelde natürel ortamda kâin çiğde, şerit otu ve kekik gibi türlerle besleniyorlar. Ceylanlarımızın hayat alanını kıraç ve kayalık alanlar oluşturuyor. Ormanlık alanları tercih etmiyorlar ve sürü halinde geziyorlar. Çekici oranı, erkeklere bakarak biraz daha aşkın. Yavruların erişkin hoşnutluk gelerek yavrulaması üzere 18 kamer geçmesi gerekiyor. Elan ongun beslenen hayvanlar elan erken dahi yavrulayabiliyor. Ceylanlarımızın yaşam ömürleri ortalama 12 sene.”

Dulda altındaki canlıların gözlem noktaları marifetiyle izleme edildiğini dile getiren Akın, ceylanlara özenle bakıldığını aktardı.

Yıl böylelikle ahu sayısında yüzde 20 artım bekleniyor

Atak, seçme sene böylecene canlıların sayısının tespiti üzere envanter çalışması yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

“2009’birlikte 150 olan ahu sayısının 2021 yılında yapılan envanter çalışmasıyla 1280 olduğu tayin edildi. Bu yılın böylecene yapacağımız çalışmada bile popülasyonda yüzde 20 artma bekliyoruz. Ceylanlarımızın sayısının artmasından bahtiyarlık duyuyoruz. Umarım daha emin sayılara ulaşarak Hatay dağ ceylanlarının neslini tehlikeden kurtarırız. Alınan tedbirler, ceylanların olduğu alanın askeri mıntıka olması, yöre halkının duygun davranması ile Tarım ve Orman Bakanlığımızın av koruma çalışmaları, ceylanların sayısının artmasında çokça hareketli olmuştur. Şu anda ahu sayılarımız haddinden fazla ongun. İleride daha üstelik dolgunca sayılara ulaşacaktır.”Share: