Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş’tan Güreş Seyircilerini Yatıştırıcı Müzakere

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 11. Acun Anne Güreşi Şampiyonası’nda Türk seyircilerinin itirazlarını Belediye Reisi Lütfü Cenk yatıştırdı. Çarpışma, “Hakemlerimizden dahi ricam lütfen adil ve çok tetik olun. Buradaki bütün güreşçiler bizim adaletimize güvenip gelmiş ve bizim üzere namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri haddinden fazla ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin aile sahipliğinde planlı 11. Acun Valide Güreşi Şampiyonası tamamlandı. Başpehlivan, Azerbaycanlı pehlivan Arslan Mirzgave oldu. Şampiyonaya 35 ülkenden yüzlerce yarışmacı katıldı.

Şampiyona sırasından yaşanan tıpkı olay Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Kavga’ın konuşmasıyla son buldu. Yarışma sırasında İranlı çetin pehlivan; Türk sporcuyu tuş etti. Mutedil yargıcı ve masa hakemleri “tuş”a karar verirken, Türk sportmen itirazda bulundu. Sonuncu değişmeyen organı tuşu çürük saydı ve maçın devam etmesi kararı alındı.

Bu defa karşılaşma berabere sonuçlandı ve kuraya gitti. Kuranın Türk sporcu lehine çıkması üzerine seyirciler karşılaşma sonucunun adil olduğuna ikna olmadı ve güreşin esasen etmesi gerektiğini savundular. Kavga, bunun üstüne söyledi:

“Aylardır bu güreşçileri buraya bildirmek amacıyla bilcümle rüfeka cansiperane çalışıyor. Maddi ve manevi insanlar bu işe mesai koyuyor. Güreşçiler aylarca idman yapıyor, çalışıp geliyor. Sizler de saatlerce bu işi seyrediyorsunuz. Türk’ün atasında sevgi, tırsmak ve incelik vardır.

Burada hanımlar da var ve burası er meydanı. Hakemlerimizden da ricam lütfen adaletli ve çok titiz olun. Buradaki bütün güreşçiler bizim adaletimize güvenip gelmiş ve bizim için namustur. Haberiniz olsun. Bu güreşleri haddinden fazla ahenkle yapalım. Alkışlarınızla tepkinizi gösterin. Herkese ömre bedel güreşler.”

Sonuncu Değişmeyen Yerleşmiş maçın tekrarına değişmeyen verdi. Ancak Türk sportmen defaatle sesli duyuru edilmesine karşın mersah alanına çıkmadı ve hükmen fersude sayıldı.Share: