Gürsel Erol: “Tunceli ve Bingöl Depremiyle İlgili Tedbir Alınmazsa Yaşanacak Tıpkı Depremde Elazığ’a Düzensiz Balaban Benzeri Barhana Ati”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Elazığ’ın kıran bölgesi kapsamına alınmasını “Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı” diye niteleyerek değerlendirdi. Erol, “Bingöl ve Tunceli depremi ile ilgili o bölgelerde tedarik alınmazsa; yaşanacak tıpkısı depremde Elazığ’a düzensiz bir toprak kayması sağlayacak. Zira Elazığ 100 almanak bire bir tarihin üzerinde Bingöl ve Tunceli halkıyla bağırsak içe kıpırdak, ticari ilişkileri olan, umu ilişkileri olan, akrabalık ilişkileri ve yerleşik akort ilişkileri olan üç site. Zelzele cihetiyle buraya nazik tıpkı kafile gelecek” uyarısında bulundu.

CHP Elazığ Mebus Gürsel Erol, Elazığ’dahi kentin kıran bölgesi kapsamına alınmasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Erol’a CHP Elazığ İl Başkanı Ateşin Edvar Duran zevcelik etti. Erol, şunları söyledi:

“6 Şubat günü Maraş merkezde yaşanan depremde ülkemiz güvenilmez evre bir faciadan döndü. 11 ili etkileyen tıpkı zelzele yaşandı. Bu 11 ilde kısaca 15 milyona yakın nüfusumuz oturuyor. On binlerle ölçülen, tabir edilen yaşam kaybı var. O bölgede maddi beis milyonlarca dolarla değerlendiren aynı süreç var. Hayatını kaybeden canlara Allah’tan yağmur diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. O bölgede bu olumsuzluğu güçlü bütün yurttaşlarımıza üstelik hem mebde sağlığı hem birlikte çıdam diliyorum.

“ELAZIĞ’IN BUNA İHTİYACI VARDI”

Biz Elazığ’birlikte 2020 yılında depremi yaşadık. Tığ yalnızca depremi yaşamışız amma o bölgenin insanları aynı afet yaşadılar. O süreçten sonra Türkiye’da 11 ilde deprem olmasına karşın kıyamet bölgesi 10 ilde ilan edildi. OHAL yasası 10 devlet üzere Meclis’e geldi. Biz ilk günden beri Elazığ’ın birlikte bu depremden etkilendiğini yani ‘aynı kentte ölümün, yıkımların olmaması depremden etkilenmemiş değildir’ muhtevalı konuşmalar yaptık. 2020 depreminin Elazığ amacıyla aynı şanssızlık olduğunu dillendirsek üstelik aslında zaman amacıyla değerlendirdiğimizde; tahammülfersa tıpkısı baht bizim amacıyla oluşuk. Zira yara çatı stoğu olan bölgelerde evler yıkıldı, yeni binalar yapıldı. TOKİ kullanılmamış konutları yapıldı, insanlar kısmen o konutlara yerleştiler. Izdırap ve hasarlı binaların yıkılmasından kaynaklı bile Elazığ bir faciadan döndü. Ama devamında yeniden aynı şekilde bu depremin yaratmış olduğu, sarsıntı sonrası artçı depremlerin yaratmış olduğu süreçte gine katabolizma kararı sunulan yüzlerce binamız var. Bu yüzlerce binamız yıkılmadan yıkım kararıyla yıkılması aynı şanstır. Çünkü bunlar tabii afetlere bakarak yıkılmış olsaydı belki bizim de binlerle ifade edilen Elazığ’dahi birey kaybımız olacaktı. Bu Elazığ için bire bir şanstır. Bu süreçte Elazığ kıran bölgesi, OHAL kapsamında değerlendirilmedi. Tığ bunlarla ilgilendiren Meclis’te gündem oluşturduk. Kamuoyunda gündem oluşturduk. Ulusal televizyonlarda paylaştık. Tıpkı milletvekilinin görevi üstelik elhak budur.

Bununla ilgilendiren geçmiş Sayın Cumhurbaşkanımız ile aynı telefon görüşmesi yaptım. İçeriğine dercetmek istemem zira hususi bir konuşmaydı. Içtimai medyadaki paylaşımı da Sayın Cumhurbaşkanı’nın iznini alarak paylaştım. Ego buradan Sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkürname ederim. Çünkü banal Elazığ’ın buna ihtiyacı vardı. Bu yalnızca bizim girişimlerimiz ve Cumhurbaşkanı’yla iletişimimiz sonucunda çözgün aynı sav değil. Ego siyasetin nezaketini bilici birisiyim. Bir iş yaparken sair ilin dinamiklerini kötüleyerek tıpkı kıymetlendirme beğenmek bile bize yakışmaz. Bizim tavrımız şudur; tabiatıyla ki saf yerine ilimizin dört lime AKP milletvekilinin, uray başkanının, sivil topluluk örgütlerinin de bu işe muhakkak katkısı olmuştur. Herkesin yetkisi, becerisi doğrultusunda kesin bu konuyu ilişik birimlere taşımışlardır. Ama herkesin kendine göre bire bir yöntem dili, tarzı vardır. Birisi bakanla birisi nazır yardımcısıyla birisi Cumhurbaşkanı’yla görüşür. Herkesin kendine bakarak yarattığı tıpkı ağırlık alanı vardır.

“KENDİLERİNE BAKARAK BİZ BU İŞİ YAPARIZ ANLAYIŞI İLE GİTTİLER”

Eğer biz ilk günden beri muhalefet ve erk partileri Elazığ’dahi birlikte akıntı etmeyi becerebilseydik; biz, Elazığ amacıyla çokça fena hâlde şeyler yapabilirdik. Bu süreci çokça akıllıcasına değerlendirebilirdik. Temas söylediğimde bizi bulunmayan saydılar. Bizim taleplerimizi, önerilerimizi dinlemediler. Kendilerine bakarak tığ bu işi yaparız anlayışı ile gittiler. Serencam bakımından bugün şurası gördük ki benzeri kentte yöntem kurumları, o ilin dinamikleri, mebus, belediye başkanı, valisi, kaymakamı tıpkısı arada olduğu ahit sevgili çözülür.

“BENİM İÇİN ÖNCELİK DEVLETİMİZİN LİYAKATİ, VATANIMIZIN AYRILAMAZ BÜTÜNLÜĞÜ, MİLLETİMİZİN BİRLİĞİ VE BERABERLİĞİDİR”

Benim üzere öncelik fırka politikaları, ideolojik çizgi değil. Benim üzere öncelik devletimizin liyakati, vatanımızın ayrilamaz bütünlüğü, milletimizin birliği ve beraberliğidir. Bu doğrultuda siyaset yapınca, bu doğrultuda söylem geliştirince, bu doğrultuda kibarlık kurallarına bakarak çizi gösterdiğiniz ahit bu ülkenin Cumhurbaşkanı’ndan tutun yer madun görevdeki ayrımsız amme görevlisine büyüklüğünde sizi ciddiye alır ve dinler. Elazığ için bu önemliydi. Bittabi, bu görüşmeyi Sayın Genel Başkanımın izni ve bilgisi dahilinde yaptım. Elazığ’ın birliğe, beraberliğe ihtiyacı var. Biz balaban bire bir riske açığız. Etrafımızda iki kırık hattı riskiyle alın karşıyayız. Birincisi Ovacık Tunceli fay hattı, ikincisi Bingöl kırık hattı. Fen adamları kısa tıpkısı sürede bu bölgede yer sarsıntısı yaşanacağı üzerine yorumlar yapıyorlar. Bire Bir depremin etkisi sadece binalarınızın yıkılması değildir. Tıpkısı depremin etkisi yalnızca ticaretinizin çökmesi değildir. Benzeri depremin etkisi yalnızca sizin duygusal kaybınız değildir. Depremin bir nice etkisi vardır. Kentin vizyonu ve geleceği ile ilişik kaybolma vardır. Haddinden Fazla yönlüdür bu görüngü. Yaşam tarzınızın değişmesiyle ilişkin birçok gönül belası vardır. Söz Misali Malatya depreminden sonraları Keban, Ağın ve Baskil ilçemize kestirmece 50 bin şahıs mevrut. Ne gelmiş? Orada, Malatya’dahi hararetli Baskilliler saf kendisine Malatya’de barınma sorunu olduğu amacıyla kullanılmamış benzeri yer sarsıntısı riskini ve korkusunu yaşadıkları üzere ana, baba, ağababa toprakları Baskil’e dönmüşler. Eşinin, dostunun, akrabasını beraberinde bandaj evlerinde kalma ihtiyacı hissediyorlar. Ayrıksı çareleri namevcut.

“BİNGÖL VE TUNCELİ DEPREMİ İLE İLGİLİ O BÖLGELERDE TEDBİR ALINMAZSA; YAŞANACAK BİR DEPREMDE ELAZIĞ’A DÜZENSİZ BİR GÖÇ SAĞLAYACAK”

Bingöl ve Tunceli depremini alelhusus bu toplantıda söylüyorum. Evvelce söylediklerimiz dahi arkadaşlarımız çokça ciddiye almadılar. Şayet bugünden hem Elazığ olarak tığ hem üstelik hükümet kim bunu Sayın Cumhurbaşkanı’na baştan gündeme getireceğim. Bunu dahi henüz sonradan bire bir ifade halinde ilgilendiren bakanlara dahi söyleyeceğim. Bingöl ve Tunceli depremi ile ilgilendiren o bölgelerde tedarik alınmazsa; yaşanacak tıpkısı depremde Elazığ’a düzensiz tıpkı göçü sağlayacak. Çünkü Elazığ 100 yıllık tıpkı tarihin üstünde Bingöl ve Tunceli halkıyla çöz içe zinde, ticari ilişkileri olan, heves ilişkileri olan, akrabalık ilişkileri ve beledi uyum ilişkileri olan üç site. Yer Sarsıntısı sebebiyle buraya şişman tıpkı kafile ati. Icar fiyatları artacak, göz bulamayacaksınız, gezecek kayran bulamayacaksınız. Elazığ kullanılmamış risklere küşade kalacak. Bizim yapmamız müstelzim; hangi partiden olduğu fark etmez milletvekilleri benzeri araya gelerek Elazığ’bile yarattığımız bu enerjiyi tekrar Elazığ’ın geleceği üzere ve o şehirlerde hararetli insanların mağdur olmaması için ve Tunceli, Bingöl için üstelik yapmamız lazım.

“BU YASA BİZE BİR FERT SUYU OLDU”

Afet Yasası imdi, kıyamet bölgesine alındık dahi hangi oldu? Birincisi borçlar erteleniyor. Yıkılan evler şayet kıyamet bölgesi zar edilmeseydik bütün kendisi yapacaktı. Azamet tıpkısı liralık de servet vermeyecekti. Ihtimal emlak kredisi verecekti amma deminden 2020 yılında yaşanan deprem sonrası yaşadığımız, devletin bize sunduğu avantajlar neyse bütünü uygun ayrımsız olacak. Mehabet Hatay’a, Maraş’a, Adıyaman’a, Adana’ya, Diyarbakır’a yani yer sarsıntısı olan 10 ile sağladığı yarar, verdiği yardım ne ise hepsi Elazığ’a birlikte olacak. Belediyelerin gelirinin artması, buradaki memurların maaşlarının artması, konutların afet konutu kapsamında yapılıp 20 sene vadesiz borçlandırılması, kentsel inkılap bölgelerinin baştan planlanması, vergileri, SSK primlerinin ertelenmesi, senetlerin ertelenmesi üzere şehrin hem ticaretine hem sosyal yaşantısına hem kazançlı yaşantısına hem vatandaşlarımızın mülkiyet haklarının korunmasıyla ilgili son aşama yararlıdır. Bu yasa bize ayrımsız can suyu oldu.”

Erol, benzeri soru üzerine 2020 depreminde ılımlı hasardan alçak hasara çevrilmeden yıkılan binaların bile kıyamet kapsamına alınması amacıyla say yürütüleceğini açıkladı.

Share: