Güney Sudan Ihtişam Başkanı Mayardit, hâkim mağdurları amacıyla insani arkalama çağrısında bulundu

Cenup Sudan Oran Başkanı Salva Kiir Mayardit, sonuç günlerde ülkenin çeşitli bölgelerinde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine ve halkın yerinden olmasına defa açan yeğin felaketi zımnında insancasına yardım çağrısı yaptı.

Ulusal medyada düzlük düz haberlere bakarak Mayardit, “Şu anda mevki genelinde binlerce kişinin müstacel yardıma ihtiyacı var. İnsani arkalama ortaklarımızı, bu katıksız afetlere sürekli çözüm bulmaya, selden etkilenenlere gelişmemiş vadeli müzaheret seçmek için İnsani İşler ve Facia Yönetimi Bakanlığı ile çalışmaya çağırıyorum.” dedi.

Ülkenin ayrımlı bölgelerindeki toplulukları etkileyen baskın haberlerinden keder duyduğunu tabir fail Cenup Sudanlı reis, Kuzey Bahr ahali-Gazal eyaletinde sular altında kalarak 7 kişinin hayatını kaybettiğini bildirerek, hükümet hesabına ölenlerin ailelerine taziyelerini iletti.

Hükümetin ülkeyi etkileyen hâkim sorununu halletmek için önlemler alacağını aktaran Mayardit, alınacak önlemlerin ne büyüklüğünde enerjik olacağı konusunda şüphelerini da dile getirdi.

Share: