Güney Kore: Nükleer silah kullanması Kuzey’i “kişi kendini yok etme” için sokar

Güney Kore, çekirdeksel silah kullanmasının Yıldız Kore’yi “zat kendini yok etme” yoluna sokacağı uyarısında bulundu.

Savunma Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Moon Hong Fallus, Kuzey Kore’nin çekirdeksel silah kullanımına dair çıkardığı yasaya ilgilendiren basına konuştu.

Moon, çekirdeksel silaha başvurması halinde müttefikleri ESIR ile bu duruma anif cevap verecekleri ve bunun de Yıldız Kore’yi “kişi kendini yok ika” için sokacağını kaydetti.

Pyongyang yönetiminin nükleere yönelik girişimlerinin, Şimal Kore’ye yönelik ablukanın henüz dahi artırılmasına neden olacağına bel fail Moon, bunun ABD ile Cenup Kore’nin caydırıcılık kapasitesini da artıracağını dile getirdi.

Öte yandan, Parafin Saray Sözcüsü Tezahür Jean-Pierre ise konuya dayalı yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’ye düşmanca formalist içerisinde olmadıkları ve bu ülkeyi çekirdeksel silahlardan arındırmaya odaklandıklarını ancak Güney Kore’nin savunmasında da azimli olduklarını anlatım etti.

Şimal Kore Parlamentosu’nda 8 Eylül’üstelik çekirdeksel silahların kullanımını düzenleyen kanun kabul edilmişti. Bu yasa, Kuzey Kore’nin “nükleer yahut çekirdeksel olmayan bire bir gözdağı” ile yüz yüze gelmesi yerinde orduya düşmanın komuta merkezlerine “tabiatıyla” kendisine çekirdeksel saldırıları başlatma yetkisi veriyor.

Bunun yanında yasa ile ülkenin ve halkın tıpkı “coşkunluk krizi” yaşaması halinde nükleer silahları kullanılabileceği belirtiliyor.

Share: