Gümüşhaneli dağcılar 10. öğün Türkiye’nin çatısına imdi

Gümüşhane Dağcılık, Tabiat Sporları ve Deneyimsizlik Derneği (GÜDAK) üyesi 2’si avrat, 8 sportmen Türkiye’nin eklenmiş erdemli noktası olan Balkı Dağına kudretli bire bir şahika tırmanışı gerçekleştirdi.

En genci 25, arz yaşlısı 60 yaşında olan sporcular denizden 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin sunu yüksek, dünyanın 43. genişlik erdemli zirvesi olan Balkı Dağına kamplı izlence düzenledi.

Türkiye’nin çatısı adına nitelendirilen Dert Dağına 10. yol program eden GÜDAK üyesi sporcular, Doğubeyazıt ilçesine sınırlı Gönderme köyünden dağın cenup yolundan yürüyüşe başladı.

İlk yerine 3 bin 200 metre rakımda bulunan dinlenme kampı alanına ulaşan ve geceyi burada geçiren kol ertesi sabah baştan harekete geçerek 4 bin 200 metre rakımdaki kamp alanına ulaştı ve çadırlarını kurarak dinlendi. Akşam yarısı saat 01.00’üstelik şahika tırmanışı amacıyla harekete güzeşte takım saatler 06.20’yi gösterirken zirveye ulaştı.

Buzulların üstünde, sağlam rüzgarın etkisiyle ara sıra zorlanan sporcular yavaş adımlarla çıktıkları 5 bin 137 metredeki Balkı Dağı zirvesinde havanın güneşli olmasına rağmen ekstrem rüzgarlı olması dolayısıyla tezce anı fotoğrafı çektirip çevrim yoluna geçti. 4 bin 200 ve 3 bin 200 metredeki kamp noktalarında dinlenip çay molaları veren kadro Çevirme köyündeki araçlara ulaşarak etkinliği tamamladı.

Rastgele etkinlikte olduğu kabil bu etkinlikte bile Doğubeyazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı ve etrafındaki tarihi mekanları üstelik konuşma fail GÜDAK ekibi problemsiz tıpkısı şekilde programı tamamlayarak kente döndü.

Etkinliğin arkası sıra aynı açıklama eden GÜDAK Başkanı Mustafa Akbulut, “Derneğimizin kurulduğu 2008 yılından beri 10. yol Ağrı Dağına izlence yaptık. Seçkin yıl değişik tıpkı grupla zirve tırmanışı yaptığım Dert Dağı Türkiye’nin arz faziletkâr noktası. Tırmanışa katılan arkadaşlarımıza ve organizasyonu işleyen Barzani Ahu kardeşime mail ilgi ve alakasından ve Ağrı Dağının yamaçlarındaki ikramlarından yağlık teşekkür ediyorum” dedi.

Dert dağına 2. kat şahika fail avrat sporculardan Fatma Cebeci, dağcılığın insanın zat fiziksel sınırlarıyla ve beynine zat tarafından koyduğu bariyerleriyle bire bir uğraş olduğunu belirterek, “Dağcılık gerçekte hayatın kendisi gibi. Dahası yine hayatın kendisi gibi fena hâlde defa arkadaşlarıyla haddinden fazla henüz dörtköşe. GÜDAK, bayağı ayrımsız alpinizm kulübü değil, töz benzeri karı ortamı ve benim için üstelik yıpranmamış tıpkısı ev oldu. Bu aileyle 2. misil Ağrı Dağı zirvesini gördüm. Akla Yatkın insanlarla akıllıcasına amaçlarda buluşabilmek basit haddinden fazla iri tıpkısı nasip. Başkanımız ve kadro arkadaşlarıma çokça teşekkür ediyorum” dedi. – GÜMÜŞHANE

Share: