Gümüşhane’de ayrıntılar önce Kuran-ı Bonkör eğitimi alıyor, sonra spora motivasyon ediliyor

Gümüşhane’dahi kollar ilk Kuran-ı Verimli eğitimi alıyor, bilahare spora motivasyon ediliyor

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’dahi Kuran Kursu öğrencileri, kursta hem Kur’an’ı Eli Açık öğreniyor hem bile spor yaparak eğleniyorlar.

Gümüşhane Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yoluyla kentte kâin camilerde Kuran Kursu’na revan öğrenciler sporla buluşturuluyor. Etkinlik çerçevesinde, Cahillik ve Spor İl Müdürlüğü’nde görevli antrenörler yoluyla spor salonunda çocuklara futbol, basketbol, uçan top, masa sporları kabilinden birçok branşta yetişek veriliyor. Haftanın sınırlı bire bir gününde camilerde kâin görevliler marifetiyle spor salonlarına götürülen çocukların hem fiziki gelişimleri sağlanıyor hem yetenekli olanlar spora kazandırılıyor. Haftanın mankafa mütezayit günlerinde Kuran-ı Selek eğitimi kayran dallar ise etkinlikten memnun olduklarını anlatım ederek, kurslara aylamak istediklerini tabir ediyor.

“Bu aktiviteler çocuklarımızı kursumuza katılma noktasında motivasyon ediyor”

Bu kabil aktivitelerin çocukların toplumsal gelişimi üzere da koca olduğunu söyleyen Gümüşhane Lütfü Doğan Cami görevlisi, “Yaz kursu öğrencilerimizle haftada benzeri dönüş cuma namazı günleri sportif etkinlikler yapıyoruz. Hocalar eşliğinde şahsi gelişimlerini biraz daha imar etmek, tezyit etmek için ve çocukların içtimai aynı etkinlik yapması için burada bulunuyoruz. Haftanın özge günleri ibret faaliyetlerimize bitmeme ediyoruz. Çocuklarımız burada tafsilatlı süren benzeri aradan sonradan kursa başlamış olmaları bizi ve çocukları sevindirdi. Mufassal süredir benzeri özlem var içimizde bu nedenle su var. Bu aktivitelerde çocuklarımızı kursumuza iltihak noktasında isteklendirme etmekte. 3 görevliyiz, öğrencilerimiz 15-20 yabanlık sınıflardan oluşuyor. Toplamda 50 öğrencimiz var. Kız çocukları amacıyla dahi hocalarımız ve ayrı sınıflarımız var. Bunlar bile özge hocalarımızla elektrik içerisinde bulunuyorlar” dedi.

“Çocuklarımızdan çaplı olanları branşlarına bakarak yönlendirmeye çalışıyoruz”

Etkinlikte yetenekli çocukların birlikte değerlendirmeye alındığını ifade eden Gümüşhane Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü’nde vazifeli Badminton antrenörü Hasan Hüseyin Boşnak,” Burada Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yerine yaz spor okullarımızı, yaz kuran kurslarımız ile buluşturuyoruz haftada 1 dönme. Bu bizim için çokça sunturlu oluyor, haddinden fazla bahtiyarlık verici. Etkinliğimizin içerisinde koordinasyon çalışmaları futbola yönelik şut çalışmalarımız, basket atışlarımız ve voleybol çalışmalarımız oluyor ve mütenevvi etkinlikler yapıyoruz. Hem çocuklarla buluşmuş oluyoruz, sporun gelişigüzel alanda sistem üzere olduğunun bilincini vermeye çalışıyoruz. Biz buradaki etkinliklerle bu çocuklarımızın içerisinden yetenekli olanları kişi branşlarına göre yönlendirmeye çalışıyoruz. Bu yönden birlikte bizim için haddinden fazla ferah oluyor zira çarpık çurpuk ulaşılabilirlik açısından sportmen yetiştirmede bize yardımcı olmuş oluyor” şeklinde konuştu.

“Burada alıştırma yapmak pir beni bol motive ediyor”

Antrenörlerin ve cami görevlilerin kendileriyle ilgilendiğini tamlayan 12 yaşındaki Erdem Obak ” Trabzon’da yaşıyoruz ben burada Kuran kurslarına geliyorum. Haftada 1-2 posta spor salonuna geliyoruz. Buradaki hocalarımız bizimle haddinden fazla ilgileniyor, cami hocalarımız üstelik öyle. Burada alıştırma boşaltmak pir beni ferah motive ediyor. Ben böyle elan mutlu oluyorum” derken, 7 yaşındaki Muhammet Yusuf Yağdanlık üstelik “Yaz tatilinde mektup okuyorum, misafirliğe gidiyorum, camiye geliyorum. Camide hocamız bizi bir dönem bizi spor kursuna getiriyor. Orada hocalarla antrenman yapıyoruz. Antrenmandan önce ısınma çalışmaları yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: