Gümüşhane’de Arap tavşanı görüntülendi

Gümüşhane’de Fellah tavşanı görüntülendi

GÜMÜŞHANE – Acun Huy ve Tabii Kaynakları Siper Birliğinin Kırmızı Yıldırma Altındaki Enva Listesi ortamında Arz Bir Iki Bulut Veren olarak listelenen ve nesli tükenme tehdidi altında olan Gündüz Feneri tavşanı, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde görüntülendi.

Kanguruyu mail detaylı bacakları, tavşanı mail mufassal kulakları ve fareye yakın gövdesi ve vücudunun iki misli uzunluğundaki kuyruğuyla memeliler dünyasında durmaksızın bakarak sıçrama şampiyonu olan Gündüz Feneri tavşanı, ilçeye bağlı Altınpınar köyünde Osman Yılmazer vasıtasıyla görüntülendi.

Aracıyla yolda ilerlerken zıplayan bire bir hayvan gören ve 20-30 metre ilerledikten sonraları mankafa dönen Yılmazer, nesli turşu olmak amacıyla olan Zenci tavşanı’nı el telefonu kamerasıyla görüntüledi.

Kendisinden kaçmayan Zenci tavşanını tafsilatlı müddet görüntüleyen Yılmazer, “Köyüm Altınpınar’dan Gümüşhane’ye dönerken esasen yolun kenarında Arap Tavşanıyla karşılaştım. Elan önceden Zenci Tavşanını domestik basında görerek internetten araştırmıştım. Araçla 20-30 metre geçtikten sonra eşime ego muhtemelen Arap Tavşanı gördüm diye niteleyerek aracımla gabi geldim. Tahminim bala olduğu üzere benden kaçmadı, bende görüntülemek istedim. Arabada ismini de ilk defa duyduğu eşim ve çocuğum süresince unutulmaz ayrımsız zaman oldu. 30 yaşındayım, köyümüzün doğasını gözlemlemeyi, dağlarında kânunuevvel geçirmeyi, reviş yapmayı çokça seviyorum. Bulunduğumuz köyde bildiğimiz bir nice hayvanla engin üstelik olsa karşılaşmışızdır evet de duymuşuzdur amma Arap tavşanını ilk kez görüyorum, duyuyorum. Haberlerde elan önceki görmemiş olsam belli fare der geçerdim. Kulakları tavşana, gövdesi fareye, ayaklarını kanguruya, kuyruğunun ucunu sincaba benzettik. İnşallah köyümüz hakeza nesli tükenmekte olan bir nice canlıyı doğasında barındırmaya devam kırat, bizde arada karşılaşarak mutlu oluruz” dedi.Share: