Gümüşhane’de 2 bin yabanlık Alaca Aş dağıtıldı

Gümüşhane’dahi Vilayet ve Belediye Başkanlığı tarafından Alaca Aş haset dolayısıyla vatandaşlara 2 bin yabanlık alaca aş dağıtıldı.

15 Temmuz Zafer Meydanı’nda gerçekleştirilen etkinlikte Vali Kamuran Taşbilek ve Belediye Başkanı Ercan Çimen vatandaşlara elleriyle alaca aş dağıttı.

Kentte geleneksel ayla gelen aşure dağıtımına vatandaşlar birlikte kısık bent gösterdi, bazen vatandaşlar kişi kaplarıyla gelerek aldıkları aşureleri evlerine götürdü.

” Herhangi Bir birimiz birlikte teker tekerlek alay malay haddinden fazla adamakıllı çokça özel tıpkı milletiz”

Muharrem ayı ve aşure dağıtımının birliğe ve beraberliğine miftah olmasını kâm fail Vali Taşbilek, “Belediyemiz ile birlikte Aşure Ayı Kocaoğlan vesilesi ile bugün vatandaşlarımıza aşure dağıtıyoruz. Aşuremizin hayırlara, birliğimize, beraberliğimize vesile olmasını diliyorum, birliğimize beraberliğimize açacak olmasını diliyoruz. Aşurenin içerisinde rastgele soy kayıt var. Hepsi ayrı ayrı, hususi tatları olmakla birlikte kâffesi bire bir araya gelince bu güzelliğe bu değeri katıyor. Aynı milletimizin fertleri kadar. her bir ferdimiz aynı araya geldiğimizde haddinden fazla sunturlu, çok özel bir millet oluyoruz” dedi.

“Alaca Aş bağlanak ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmanın simgesidir”

Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen üstelik “Seçkin yıl olduğu kabilinden bu senede Aşure ikramı geleneğimizi bitmeme ettirdik. Alaca Aş irtibat ve beraberliğimizin, paylaşma ve dayanışmanın simgesidir. Peygamberimizin sevgili torunu Hz. Hüseyin ve birlikte mevcut ehlibeyt üyeleri, Yezidiler tarafından Kerbela’dahi martir edilmiş ve İslam dünyasında bir elan eşine rastlanmayacak acıları yüreklere kazımıştır. İçerisinde bulunduğumuz Aşure Ayı kocaoğlan, yabanlık tarihini yakından ilişik bir nice mehabetli hadiseye şahitlik etmiştir. Muharrem ayının insanlık alemine hayırlar getirmesini ve İslam dünyasında angajman, kardeşlik ve kardeşlik ortamının güçlenmesine açar olmasını diliyorum.” diye konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: