Gümüşhane karabuğdayın başkenti olma yolunda ilerliyor

Türkiye’nin evvel glütensiz un kaynağı karabuğday işleme fabrikasına erbap olan Gümüşhane’da hasat mevsimi başladı.

Kelkit ilçesine vabeste Öbektaş Beldesi ve çevresinde kontratlı tarımla ekimi yapılan kısaca bin dönümlük alanda biçerdöverle hasat başlarken bu yılki rekolte çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Hem glütensiz olması hem çölyak hastalarının aradığı işaret olmasının hem dahi çiçekli olması dolayısıyla bal üretimine dahi yardım sağlayan karabuğday bitkisi tek atığı olmadan 3 sene geçmiş Beldede kurulan ve Türkiye’de ilk olan tesiste un, bulgur ve yastık olarak ekonomiye kazandırılıyor.

Birkaç sene öncesine büyüklüğünde ithal edilen glütensiz karabuğday ununun üretildiği Gümüşhane’deki fabrikaya Türkiye’nin bir nice şehrinden kontratlı ekincilik marifetiyle ekilip hasat edildikten bilahare mamule tahavvül etmek amacıyla getiriliyor.

“3 yıl geçmiş Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti olarak ilan etmiştik”

Öbektaş Beldesi, Esentepe Mahallesinde Tam Ekincilik A.Ş. vasıtasıyla kurulan tesiste içeriğinde B vitamini, magnezyum ve lif bulunmasının yanında yüksek düzeyde protein, antioksidan mevcut ve glüten içermediğinden çölyak hastaları ve glütensiz beslenenler amacıyla arz iyi alternatiflerden olan karabuğdayı Türkiye’da tıpkı önce olarak çiftçiden alıp işleyip, paketlenmiş haliyle pazara sunduklarını kaydeden Bütün Tarım A.Ş. Umumi Heyet Başkanı Uçucu Gürsoy, “18 Mayıs tarihinde ekimini yaptığımız 2022 karabuğday hasadımıza başlamış durumdayız. Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti kendisine ilan etmiştik bundan 3 yıl önce. Zaman Gümüşhane’bile kısaca bin dönümün üzerinde bire bir karabuğday ekimimiz var. Besmele dedik 2 gündür hasadımızı yapıyoruz. Bu yıl rekolte gayrı senelerden elan gür. Daha tecrübeli ayrımsız şekilde ekimlerimizi ve bilcümle çalışmalarımızı buna bakarak yaptık” dedi.

“Bu sene Gümüşhane’den kısaca 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz”

Gümüşhane’nin yanısıra Türkiye’nin muhtelif yerlerinde kontratlı ekimleri işleyen çiftçilerin dahi hasada başladığını belirten Gürsoy, ” Bilecik, Eskişehir, Ankara, Erzurum, Diyarbakır, Şanlıurfa bu hafta meşbu karabuğday hasadına başladı. İnşallah bu yıl domuzuna bir ürün aldık. Tıpkı hafta bilahare birlikte aldığımız ürünleri fabrikamızda işlemeye başlayacağız, tüketicilerimize 2022 yılının taze istihsal ürünlerini göndereceğiz. Önümüzdeki süreçte Gümüşhane’yi karabuğdayın başkenti boşaltmak amacıyla uğraşıyoruz. Gümüşhane’da 5 bin dönüm alanda teşrinievvel yapmayı planlıyoruz. Bunun için bile bu seneki rekolte hem çiftçinin bu işe doğru anlamda bakmasını hem bile bundan kazandığı paranın ne olduğunu görmesi açısından çokça önemliydi. Bu sene Gümüşhane’den kısaca 75 ton, Türkiye genelinden bin 500 titrem karabuğday bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Kavim ekelim diye sıraya giriyor artık”

Bölgede biçerdöveriyle hasat yapan Kırşehirli Musa Pekince, kendisinin bile karabuğday ekmeye değişmeyen verdiğini dile getirerek, “Kısaca 4 yıldır burada karabuğday hasadı yapıyorum. İnşallah yıldan yıla güzelleşecek. Bu yıl verimde bayağı artış var. Yıldan yıla genişletiyor, bu yıl haddinden fazla domuzuna meydan ekmişler. Verimi pir. İnşallah bu aha iri muvaffakiyet sağlanacak. Gümüşhane bu konuda pilot devlet olanaklı, rica var. Şu anne büyüklüğünde 600 dönüm oldu. Imdi vatandaş dahi kıvançlı. Ulus ekelim diye niteleyerek sıraya giriyor daha çok. Ben birlikte buradan giderken döl götürmeyi ve bire bir 50 dönüm büyüklüğünde ekmeyi düşünüyorum” diyerek konuştu. – GÜMÜŞHANEShare: