“Giresun’un Pamukkale’si” iki ayda 60 bini çok ziyaretçi çekti

Giresun’dahi mineralli suyun aktığı parafin ahcar ve firuze mülevven göletlerden oluşan Göksu travertenlerini iki ayda 60 bini aşkın birey gezdi.

Dereli ilçesinin Pınarlar köyünde bulunan Göksu travertenlerinde 2020 yılında Giresun Valiliği İl Hususi İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce başlatılan proje kapsamında, teras şeklinde büyüklü küçüklü haddinden fazla sayıda gölet oluşturuldu.

Şarki Karadeniz Kalkınma Ajansının bile desteklediği proje kapsamındaki çalışmaların peşi sıra Giresun Valisi Enver Ünlü’nün talimatıyla travertenler bu zaman 7 Temmuz’dahi ziyarete açıldı.

Dereli- Şebinkarahisar kara yolu güzergahında mevcut travertenler, evcil ve yabancı ziyaretçilerden kısık ilişki gördü.

Giresun İl Hususi İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, ziyarete açıldığı günden bu yana travertenleri 60 binin üstünde can gezdi.

“Çokça beğendik, huy saf, henüz bile güzelleşmiş”

Samsun’dan başvurmak amacıyla kente gelen Kalp Kocaoğlu, AA muhabirine, arkadaşlarıyla internette gördükleri Göksu travertenlerini musahabe ettiklerini söyledi.

Travertenlerin görseliyle büyük tıpkısı düzlük olduğunu anlatım eden Kocaoğlu, “Açıkçası hiç beklemediğimiz büyüklüğünde güzelce, Giresun’a ve Şark Karadeniz’e yakışan bire bir saha ergin. Mavi Göl’den çıkıp bile buraya geldik. Çokça beğendik, huy temiz, henüz da güzelleşmiş.” dedi.

Istem Epey da travertenleri ilk kez gezdiğini anlatarak, “Pamukkale üzere, haddinden fazla evire çevire bir yer. İnşallah halkımız burayı bozulmamış tutar ve bozulmaz. Gün Doğusu Karadeniz’üstelik böyle ayrımsız meydan olacağını tek anlayış etmezdim, çokça şaşırdım. Turkuaz mahiyet pir, suyu dahi antipatik ve evire çevire.” diye niteleyerek konuştu.

“Pamukkale ayağımızın dibindeymiş dahi haberimiz yokmuş”

Giresun’un Görele ilçesinden mevrut Gülizar Arkadaş birlikte Göksu travertenlerine hayran kaldığını belirterek şunları kaydetti:

“Ego rastgele ahit Pamukkale’ye müracaat etmek isterdim, meğer Pamukkale ayağımızın dibindeymiş dahi haberimiz yokmuş. Burayı yapanlardan Cenabıhak razı olsun, çok güzelce, süper aynı düz. Hep söylüyorlardı böyle bire bir meydan olduğunu, bu kadar mebzul olduğunu ummuyorduk, ahzetmek kader oldu.”

Ordu’dan gelerek ailesiyle travertenleri gezen Emel Münevver, Göksu travertenlerinin “mini aynı Pamukkale” olduğunu dile getirerek, “Başmak ile girilemiyor olması haddinden fazla hoşuma gitti. Daha giderek eminim oluşumlar büyüyecektir ve elan bile domuzuna olacaktır.” ifadesini kullandı.

Kızı Su Görgülü ise travertenlerin, insanların değer vermesi ve koruması gereken bir kayran olduğunu vurguladı.

Share: