Gaziray Projesinde imtihan sürüşü yapıldı

Gaziantep’te 4 milyar TL’lik envestisman ile 25.5 kilometrelik güzergahta yapılan Gaziray projesinde test sürüşü yapıldı

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, TCDD Umumi Müdürlüğümüz ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliği ile kısaca 4 milyar lira yatırım ile yapımı süren Gaziray projesinde imtihan sürüşü yapıldı Gaziantep site merkezi ile iki uran bölgesini birbirine bağlayarak kent içi trafiğine çağ aldıracak proje ile 25,5 kilometre güzergahta 2 skor aceleci katar hattı ve 2 sayı banliyö hattı gelmek amacıyla 4 hatlı elektrikli ve sinyalli demiryolu hattı gerçekleştiriliyor. 16 nüsha istasyon, bütün uzunluğu 5,5 km olan 2 sayı haris-kapa tünel, 1 sayı güreşçi köprüsü, 12 nüsha ast/ arka derbent ve 26 nüsha küşat nesir edilen Gaziray’da kullanılacak Elektrikli Katar Setleri ise evcil ve milli imkanlarla üretiliyor.

Projenin şantiye ve durak inşaatlarında yapılan incelemenin arkası sıra Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Belediye Reisi Fatma Şahin, Yanlışsız Tümen Gaziantep milletvekillerinin üstelik katılımıyla Gaziray Adliye-Gar hattında test sürüşü yapıldı.

Başarılı ayrımsız şekilde test sürüşü yapılan yolun ise gerçekleştirilecek son çalışmaların ardından ise hizmete açılması planlanıyor.

Öte yandan, Gaziray projesi ile bütünleşmiş olarak yapılan Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı demiryolu projesi ile mevcutta 361 kilometre olan Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep arasındaki aleniyet projenin tamamlanması ile küşayiş 312,5 kilometreye, yolculuk süresi ise 2 saat 15 dakikaya düşecek. – GAZİANTEP

Share: