Gazeteci Güngör Arslan’ın öldürülmesine ilgilendiren 14 sanığın yargılanması sürüyor

Gazeteci Güngör Arslan’ın ofisinde silahlı saldırış sonucu öldürülmesine ilgilendiren 6’sı vakfedilmiş 14 sanığın yargılanmasına bitmeme edildi.

Kocaeli 1. Yoğun Ukubet Mahkemesinde tanıdık duruşmaya, mevkuf ve aynı hane tutuklanmadan sanıklar ile yan avukatları katıldı. Celsede Aslan’ın eşi Suna Arslan ve kızı Nazlıcan Aslan ve yakınları bile hazır bulundu.

Gelen belgelerin okunup dosyaya konulmasının arkası sıra meze verilen mevkuf maznun Ramazan Özkan, Arslan’ın ailesine başsağlığı diledi.

Olay hesabına Aslan’ı çivilemek için değil, ürkütmek üzere gittiğini rapor fail Özkan, “Pişmanım, bari hakeza tıpkısı fenomen yaşanmasaydı.” dedi.

Tutuklu sanıklardan Hasan Emre Polat üstelik olayla tek ilgisinin Özkan’a silahı vermesi olduğunu belirterek, cinayete arkalama ve yataklık yapmadığını savundu.

Ersin Aldanmaz ise görüngü zamanı ailesiyle kânunuevvel geçirdiğini anlatarak, “Sanıklara bile söylüyorum, onlara bir öz dediysem enerjik pişmanlıktan yararlansınlar. Eyleme katılanların çoğunu tanımıyorum. Somut delillere bakarak yargılanmak istiyorum.” ifadesini kullandı.

Söz sunulan sanıklar, tahliyelerini ve beraatlerini rica etti. Taleplerini ileten sanık avukatları da müvekkillerinin aklanma ve tahliyelerini istedi.

Aslan’ın avukatı üstelik sanıkların cezalandırılmasını ve alıkonulma hallerinin devamını kâm etti.

Cumhuriyet Altını savcısı ise sanıklardan Ramazan Özkan, Ersin Aldanmaz, Hisse Senedi Çelik, Ferhat Saika, Hasan Emre Polat ve Ramiz Saatçi’nin üzerine ertelenmiş suçun mahiyet ve mahiyeti, kâin tutamak durumu dikkate alınarak alıkonulma halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanıklardan Özkan, Aldanmaz, Polat, Sebep, Çelik ve Saatçi’nin tutukluluk hallerinin devamına değişmeyen vererek duruşmayı 21 Kasım’a erteledi.

Süreç

Gazeteci Güngör Arslan 19 Şubat 2022’bile ofisinde silahlı saldırıya uğramış, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Olayla ilişkin yakalanan 14 maznun karşı muhtelif suçlardan sorun açılmıştı.

Share: