Gamze Akkuş İlgezdi: Erzurum’da Canlı Hayvandan Buğday ve Arpaya, Yemden Samana Büyüklüğünde Temas Şeyin Yıllardır İthal Ediliyor Olması, 20 Yıldır Ülkeyi…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Gamze Atmaca İlgezdi, ” Türkiye’nin neresinde olursa olsun üreten, karşı teri dökerek ekmeğini kazanan, ülkede milli ekonomiye katkı sunan kamu hemşerilerimin başımızın üstünde yerleri var. Hele hayvancılık ve tarımla hayatlarını kazanan Erzurum’da canlı hayvandan buğday ve arpaya, yemden samana kadar temas şeyin yıllardır ithal ediliyor olması, 20 yıldır ülkeyi başöğretmen bu iktidarın ayıbıdır. CHP iktidarında mecmu bu sorunlar, sıkıntılar ortadan kaldırılacaktır. Öz toprağımızı kendimiz işleyip, hep alay malay güneşli domuzuna eyyam göreceğiz” dedi.

Gamze Atmaca İlgezdi başkanlığındaki CHP heyeti, Erzurum’üstelik temaslar bulundu. İlgezdi, Erzurum’daki ziyaretlerin peşi sıra CHP Erzurum İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. Matbuat toplantısına, CHP milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu, Mürsel Ablan, Cihangir İslam, Abdurrahman Tutdere, Çelik Şaroğlu, Aydınlık Özer, Sezgin Tanrıkulu, Metanetli İlhan ve Ulvi Fazıl Kasap, Toplumsal Politikalardan Mesul Komutan Yardımcısı Gencay Cidal, Erzurum İl Başkanı Suat Dülger de katıldı. Matbuat toplantısında Erzurum ziyareti için değerlendirmelerde kâin İlgezdi, şunları söyledi:

“ÖTEKİLEŞTİRMEYECEĞİZ, BİRLİKTE İNŞA EDECEĞİZ”

“Sabık sene haziran ayında 40 milletvekilimizle Erzurum’a gelmiştim. Sonuç olarak da bu sene mayıs ayında geldim. İl başkanımız, avrat ve deneyimsizlik kolları başkanımız, ilçe başkanımız, diyar ve kaymakamlık yöneticilerimizle intihap hazırlıkları ile ilişik icraat gerçekleştirmiştik. 9 Ilkgüz’birlikte, CHP’nin kuruluşunun 99. sene dönümünü coşkuyla kutladık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası laik Türkiye Cumhuriyeti’ni koruma andımızı yürekten yeniden ettik. Atatürk’ün ilkelerinden ödün vermeden, halkımız ve ülkemiz amacıyla azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Ilkgüz ayında Erzurum üzere bile heybetli ayrımsız yıl dönümü bulunuyor. 6 Ilkgüz 1939’üstelik ilk defa tren, Erzurum Garı’na girmişti. O dönüş 40 binden çok hemşerim, istasyonda bütün, ‘Yaşasın İnönü, yaşasın Cumhuriyet’ sloganları atmıştı. Türkiye, 2. Acun Savaşı’nın başladığı güçlü günlerde bunu başarmıştı. Aradan 83 yıl geçti. Hangi yazık kim Erzurum, hak ettiği aceleci trene kavuşamadı.

“YEGÂNE ADAM REJİMİNİN TÜRKİYE’Yİ SAPLADIĞI BATAKLIKTAN AHALI ELE ÇIKARTACAĞIZ”

2014’te dönemin başbakanı, Erzurumlu hemşerilerimden reisicumhur görünmek amacıyla rey isterken ‘Erzurum’u acul katar ağına bağlayacağız. Bu muhteşem projenin de herhangi bir aşamada takipçisi olacağız.’ demişti. Nerede o çabuk tren? Ne efsus ki zaman Erzurum, 2020 yılında 1 TL olan ekmeğin 4 TL olmasını bekliyor. Tek adam rejiminin Türkiye’yi sapladığı bataklıktan ahali ele çıkartacağız. Yoksullukla ve yolsuzlukla anılan değil, çocuklarının geleceğe umutla baktığı Erzurum’u birlikte kuracağız. Dert varsa deva üstelik Cumhuriyet Altını Ahali Partisi’nde. Kimseyi ötekileştirmeden, yurttaşlarımızın dirim tarzına engelleme edilmesinin karşısında durarak güzelce, ümitli Türkiye’ye eskimemiş tıpkısı iklimi getireceğiz.

“BU İLİMİZİ ADALET ETTİĞİ YERE GETİRMEK BİZİM BOYNUMUZUN BORCUDUR”

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun liderliğinde iktidarı hedefliyoruz ve bu yönde yoğun aynı düzentileme yürütüyoruz. Evvelce Erzurum’un de aralarında bulunduğu gâh illerde kapılar yüzümüze kapatılıyordu. O kapılar sonuna büyüklüğünde açılıyor deminden. Dertlerini dinliyoruz, onların umudu girmek amacıyla projelerimizi anlatıyoruz. Az kaldı. Az Buçuk sabredin, umudunuzu yitirmeyin. Hem Erzurum’un hem de bilcümle Türkiye’nin bütün sorunlarını alay malay bile, umum ele vererek çözeceğiz. Erzurum, Cumhuriyet’in asıl taşlarının atıldığı sunma kocaman illerimizden birisidir. Bu ilimizi adalet ettiği yere beyan etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu sözümü aynı hemşeriniz, bire bir kardeşiniz adına söylüyorum. Kadim tarihi olan bire bir şehrimiz Erzurum’bile çalmadık konu bırakmadık, bırakmayacağız dahi. 99. yapı sene dönümünü kutladığımız CHP’nin ve Cumhuriyet Altını’in kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk, Erzurum mebusluk yaptı. Milli iradenin evvel söylendiği yerdir Erzurum. Bu nedenle kadim şehir Erzurum’un hem ego hem üstelik partimizde çok hususi, şanlı tıpkısı yeri vardır.

“ÇİFTÇİLERİMİZE ÖTV’SİZ, KDV’SİZ, DÜŞÜK BEDELLİ KIRMIZI SÜT VERECEĞİZ”

Sayın Umumi Başkan’ımızın da tabir ettiği kabilinden çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifleri’nden veya bankalardan çektikleri kredilerin faizlerini sıfırlayacağız. Tarım ürünlerinin, hayvanların daraç dışından getirilmesini engelleyeceğiz. Dikici, hiçbir ahit ektiğinden, ürettiğinden engel etmeyecek. Çiftçilerimize ÖTV’siz, KDV’siz, düşük bedelli kırmızı süt vereceğiz. Maraba ürününü satamazsa kişmiri ahit dostu TMO ürünü alacak.

“EDİRNE’DEN ARDAHAN’A BÜYÜKLÜĞÜNDE 84 MİLYON VATANDAŞIMIZLA HELALLEŞİP KUCAKLAŞACAĞIZ”

Üzülerek söylüyorum kim bu işin sorumlusu, kabahatlisi Erzurumlular değil, biziz. Maatteessüf bugüne büyüklüğünde kapınızı çalıp sofranıza oturmadık, çayınızı içmedik. Partimiz, görmüş geçirmiş kadrolarıyla, güler yüzleriyle sofralara oturup lokmalarınıza eş oluyor. Birlikte dertlerimize çözüm bulmaya, sorunları tayin etmeye çalışıyor. Türkiye’üstelik başıboşluk, kısırlık sorunu, en yüce sıkıntılardan birisi adına seçkin gittiğimiz yerde karşımıza çıkıyor. CHP iktidarında kamu bu sorunları çözüp halkın zenginleşmesi üzere mücadele vereceğiz. Edirne’den Ardahan’a büyüklüğünde 84 milyon vatandaşımızla helalleşip kucaklaşacağız. Zaman Türkiye’bile 81 ilin gelişmişlik sıralamasına baktığımızda üzülerek söylüyorum kim Erzurum 62’nci tam. Türkiye’nin sunma kebir büyük şehirlerinden biri olan Erzurum, bu sıralamayı kesinlikle doğruluk etmiyor. CHP iktidarında, Erzurum önce 10’bile olacak. Aşkale’den Yakutiye’ye uzanan bu güzelce coğrafyada beherglas yurttaşımızın derdiyle dertleneceğiz. Bunun için beherglas ilimizle ilgilendiren mehabetli projeler geliştirdik. Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı kabilinden illerimizde hele hayvancılık ve tarım çokça şanlı. Bu illerimiz büyüyecek ki Türkiye büyüsün. İktidarımızda yapacağımız projelerle bölgede kestirmece 750 bin kişiye istihdam sağlanacak. Şehirde yıllardır herhangi bir sabık bölüm büyüyen işsizliğe üstelik bu vesileyle derman bulacağız.

“ÜRETİMİN BIREY DAMARI YENİDEN ERZURUM OLACAK”

Halkımızın yüzdelik 80’inin uyuşma kaynağı tarım ve hayvancılık. Maatteessüf ne tarım ne üstelik hayvancılık eksik. Daim barhana veren ayrımsız mülk haline mevrut Erzurum. Horasan, Aziziye, Pasinler, Kavşak ve Hınıs, tarım arazilerinin bildirme yoğun olduğu ilçelerimiz. Bu ilçelerimiz başta olmak amacıyla bölgede ruhlu yurttaşlarımız car-ağırlık ayakta duruyor. Tek itilaf kaynakları olan, adeta ‘can damarı’ olan ekincilik ve hayvancılığı yeniden canlandırarak Erzurum’u üretimin üssü haline getireceğiz. Bu kadim şehrimizi siyasal çekişmelerin kaderine bırakamayız. Güre isim itibarıyla Türkiye’üstelik 11. tam kâin Erzurum’bile yerinde üretimi canlandıracağız. Bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla çalışmalarımızı balaban bire bir titizlik içerisinde yürütüyoruz. Öncelikle işsizliği bitirip yurttaşlarımızın uyuşma kaynaklarını esasen hayata geçireceğiz. Hele kış turizmi amacıyla önemli destinasyonlardan biri olan Palandöken’i Türkiye’nin sunma balaban ski merkezi yapmamız gerekiyor. Palandöken, dünyada bulunan 41 mefret kayak merkezi arasında 18’inci tam. Neden Palandöken önce 5’te değil? 12 ayın kısaca 6 ayı karla ciltli olan bu kadim coğrafyamızda turizmi ihya etmek için projeleri paydaşlarla birlikte hayata geçireceğiz.

“TBMM’DE ERZURUM’UN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİM”

Meclis’te Erzurum’un sesi, soluğu olduk. Şehrin fiziksel ve toplumsal altyapısı yıllardır ihmal edilmiş. Hem kültürel hem de içtimai kriz Erzurum’un kaderi değildir, olmamalıdır. Dünyanın sayılı transit tecim şehirlerinden biri olan Erzurum’birlikte faziletli çabuk katar, şehre uğramadan hızlandırılmış trene dönüştürülmüş. Adeta üvey çocuk muamelesi görüyor. Erzurumlu aynı kardeşiniz kendisine, Dadaşlar diyarı Erzurum’un sesi olmaya devam edeceğim.”

Share: