Fotoğrafçı eş karye evini foto platosuna çevirdiler

Gümüşhane’nin merkeze kapalı Yeşilyurt köyünde bulunan evlerini ışık platosuna çeviren resimci eş, bahçelerine kurdukları kayırıcı eline benzeyen platformda foto çekimi için kendilerini tercih eden çiftleri adeta halk üstünde tutuyor. Vasat Şark Karadeniz’de yegâne olma özelliği taşıyor.

Gümüşhane’nin merkezine 7 kilometre mesafede kâin Yeşilyurt köyünde yaşayan ve 1960 yılından bu yana dedelerinden kalma fotoğrafçılık mesleğini sürdüren Gürses ailesi, evlerini fotoğraf platosu haline getirdi. Köyde kâin evlerinde yaşamlarını dahi sürdüren eş, yeni evlenecek çiftlerin ışık çekimlerini gerçekleştirirken bire bir zamanda doğayla iç içe dörtköşe vakit geçirmelerini bile sağlıyor. Ağız Ağıza fotoğraf çekimine makul şekilde tasarlanan evin bahçesinin yanı sıra odalar üstelik stüdyo olarak kullanılıyor. Yeni evlenecek çiftlerin bulutsuz hava fotoğraf çekimlerinde mekan bulmakta yaşadıkları güçlükler ve hava koşullarına merbut adına yaşadıkları olumsuzlukların önüne geçebilmek için tasarlanan platoda umum şeklinde mutasavver ve yerden yüksekliği 20 metre olan tıpkısı platform de meydan alıyor. Gün Doğusu Karadeniz’dahi tek olma özelliği taşıyan vasat çiftlerin ve ziyaretçilerin ilgisini çekerken, karı sahipleri platformla çiftleri ahali üstünde tuttukları mesajını veriyor

Fotoğraf platosu haline getirdikleri evlerinin bahçesinde kâin halk şeklindeki platformun yurtdışında örneklerinin olduğunu ancak Şarki Karadeniz’üstelik bir tane olma özelliği taşıdığını dile getiren fotoğrafçı Furkan Gürses, “Gümüşhane’da tıpkı ayıp kendisine gördüğümüz için albeni koşullarını ve mekan kontrol sorunlarını ortadan dercetmek amacıyla hakeza aynı foto platosu oluşturduk. 3. tohum fotoğrafçıyım ego bu dedemizden küsurat tıpkısı patika, babamızın öncülüğünde bu mesleği yapıyoruz. Hem sosyal yaşantımızı bu ortamda sürdürüyoruz hem de hava şartlarından etraf hakeza tıpkısı plato kurma gereksinimi duyduk. Gümüşhane’de mekan arama sorununu ortadan yok etmek amacıyla, yaylalar ve tabii güzellikler çokça ama düğün gününe yetiştirilmesi amacıyla ve gelinle damatları haddinden fazla yormamak amacıyla böyle tıpkısı yassı kurduk. Ekibimizle birlikte konseptleri araştırdık, Şark Karadeniz’da böyle tıpkı tasarım bulunmayan. Japonya’bile hakeza aynı tasarım var ve orada çok fazla deste görüyor. Tığ dahi bunu şehrimize semirtmek istedik. Içtimai medyada gören ve ilgi duyanlar haddinden fazla fazla. Gelip kullanmak, müracaat etmek isteyenler oluyor” dedi.

Kurdukları ışık platosuna başka illerden birlikte ilgi olduğunu anlatan ailenin bire bir ayrıksı resimci üyesi Ekrem Gürses ise bunun kendilerini bahtiyar ettiğini söyledi.

Plato ile ait fotoğrafları sosyal medyadan gördüğünü ve bu yüzden tercih ettiğini anlatan Merve Demirci de, “Şu dakika düğünüm üzere buradayım düğün çekimleri üzere burayı yeğleme ettik. Çekicilik amacıyla geldiğimiz mekan pespaye pir ayrımsız mekan ihvan ev yapmışlar, salıncak kurmuşlar antrparantez halk figürü bulunuyor” diye konuştu. – GÜMÜŞHANE

Share: