Fendoğlu: “Türk milleti asırlık yemininden dönmeyecek”

Ulusçu Akıntı Partisi (MHP) Malatya Saylav ve partinin MYK Üyesi Mehmet Fendoğlu, Türkiye Balaban Ulus Meclisi’nde (TBMM) umumi kurulunda “Türk milleti serencam vatanında ettiği beniz almanak yemininden şartlar ne olursa olsun dönmeyecek, bin almanak el birliği hukukunu ihlal etmeyecek ve ihanete sevineceği imkanı inşallah sunmayacaktır” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda saraka kayran Malatya Milletvekili Mehmet Fehamet Fendoğlu, 2023 bütçesi üzerine konuştu. Fendoğlu, “Metehan’dan bugüne mazisi kahramanlıklarla komple, asırlardan beri arayışını ve Türk milletinin yeniden şahlanışını benzeri imparatorluğun küllerinden yepyeni ayrımsız cumhuriyet doğurarak gerçekleştiren Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, günümüze büyüklüğünde Gazi Meclisimizde devletimize ve milletimize hizmet etmiş, Rahmeti Rahman’a kavuşmuş bilcümle vekillerimizi imtina etmek ve minnetle anıyor, hayatta olanlara esenlik ve yaşayış diliyorum. Hizmet başında olan siz kızıl vekillerimizi ve görüntülük başında bizleri izleyen soylu milletimizi saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kaydetti.

Fendoğlu, “Bundan cümle beniz sene ilk, 29 Ekim 1923’te kurulan Türkiye Cumhuriyeti, soylu milletimizin binlerce yıllık tarihinde ulaştığı yeryüzü temiz, sunma kocaman zirvedir. Cumhuriyetimizin yapılış süreci üstelik milli tarihimizin kaydettiği bildirme büyük ve en makro mücadelelerden birine tayf olmuştur. Bu destansı uğraş, yakılıp yıkılmış, istila edilmiş ayrımsız coğrafya üzerinde milletçe baştan dirilişimizin ifadesidir. Bundan çevre cumhuriyetin ayrımsız değerler manzumesi olduğu asla unutulmamalıdır. Onu bir hep kendisine algılamak, tekmil niteliklerine karşılık değerler isnat etmek, cihanşümul kabullerle hayata eylemek gerekmektedir. Keza, cumhuriyet altını, tek ayrımsız fikre müteveccih başlarken kabuller sisteminden çokça, yarıcı ve yıkıcı unsurlar taşımadığı sürece ayrımlı fikirlerin tabir edilmesinin teminat altına alındığı hoşgörü temeli konusunda bina edilen bir rejimin adıdır. Dolayısıyla kimseyi ötekileştirmeden, bu topraklar üstünde yaşayan herkesi birinci sınıf yurttaş namına görmemiz elzemdir. Farklılıkları kutsamadan ama farklılıkları dahi yok saymadan eş benzeri tarihle ve kültürle hareketli Türkiye idamesinde yardım sağlamak herhangi bir vatandaşımızın ve bizlerin rüçhan vazifesidir. Kısaca, cumhuriyet altını, kuma ayrımsız varoluşun, ortak yaşama kararlılığın ta kendisidir. Türkiye Cumhuriyeti, zaman, kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün gösterdiği asri medeniyet amacında dev adımlarla revan, cıvıl cıvıl, çağdaş tıpkı dünya devletidir. Amacımız, balaban benzeri mücadelenin ürünü olan cumhuriyetimizden, merkezci yapımızdan, demokrasimizden ve buna merbut başka kazanımlarımızdan tek ödünleme vermeden, güvenli adımlarla küçümseyici geleceğimize yürümektir. Demokrasi ve hukukun üstünlüğüyle tezhip edilmiş farklılıklarımızı baylanlık kendisine gören aidiyet duygusunun perçinleştiği, herif odaklı büyüklük-kavim kaynaşmasını sağlamış Türkiye Cumhuriyeti devletini ileriye emmek, günlük hadiselerin bu büyük hedefimizi gölgelemesine de asla izin kararlaştırmak milli görevimizdir. ve yer önemlisi, korunması müstelzim ve sorumluluğu ayrıcasız hepimizin omuzlarında olan kocaman Türkiye Cumhuriyeti devletinin itibarının korunmasını seçmek ve ehil çıkmak hepimizin görevidir. 100’üncü yılında şef mutluluk Türkiye üzere tümce bilmeli ve unutmamalıdır ki Türk milleti sonuç vatanında ettiği beniz yıllık yemininden koşullar hangi olursa olsun dönmeyecek, bin almanak beraberlik hukukunu ihlal etmeyecek ve ihanete sevineceği imkanı inşallah sunmayacaktır. Asla unutulmamalıdır ki emanete ehil çıkmak hem yetişkin dinimizin hem birlikte mutlu töremizin emridir. Bu vesileyle 2023 bütçemizin ülkemize ve aristokrat milletimize kılıklı olmasını Cenab-ı Allah’tan dilerim. Sadakatimiz devletedir” ifadelerini kullandı. – MALATYA

Share: