Fehamet desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

Ululuk desteğiyle ürettiği ürünleri yurtdışına ihraç ediyor

SİİRT – Siirt’te, unutulmaya yüz markajcı moher battaniyesi, namazlık, kilim kabilinden bir nice ürün devletten alınan bindi sayesinde yeniden piyasaya kazandırıldı. Devletten aldığı destekle kurduğu atölyede üretimi yapılan tiftik battaniyeleri, namazlık, sergi, çanta kadar birçok ürün şimdi mahdut dışına ihraç ediliyor.

Siirt’te anında rastgele evde mevcut ve elkızı çeyizlerinin elzem parçalarından olan moher battaniyesi, namazlık, sergi kabilinden birçok ürün sakat ihtişamını kaybetmiş, patika birlikte unutulmaya beniz tutmuştu. Siirtli Yazar Enerjik isimli mahir, unutulmaya beniz tutan mesleği gine harlatmak amacıyla kolları sıvadı. Geçmiş cesamet teşvikine başvuran Acar, alınan müzaheret sonrası istihsal merkezi açtı. İşlerini büyüten Enerjik, devletten aldığı destekle açtığı gelişim durumunda ürettikleri battaniyeleri ev dışına ihraç etmeye başladı.

Kaybolmaya beniz tutmuş ata mesleğini, devletin vermiş olduğu teşvikle canlandırmaya başardığını tabir fail Acara, halk dokumacılığı olan battaniye ve namazlık kabil ürünleri tekrardan üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Siirt’te yaklaşık 30 yıldır bu işi yaptığını kaydeden Acara, “Kestirmece 200 yıldır var olan ayrımsız nutuk. Siirt’te daha önce bu sanat üstünde geçimini sağlayan 200 aileye yakın bu gelişim üzerinden mülk kazanıyor. Bu giderek soy sop büyüyor, değişiyor. Bizim sanatımız serencam 5-6 yıl içerisinde dumur noktasına gelmişti ve sanatımız bitmişti. Fakat Cenabıhak devletimize arızalanma vermesin, son zamanlarda bu konuşma eğin çalışan arkadaşları bizim gibileri kalkındırdı. Destek verdi bize hem maddi hem manevi bizim daha ilk 10 parça tezgahımız var iken demin tezgah sayımız 40-50’ye yükseldi. Vaktiyle günde 10 nüsha Siirt battaniyesi ve seccadesi çıkıyorken demincek ise 150-200 adet battaniye ve seccade üretebiliyoruz. Tığ bunları atölyede dokuduktan sonraları İstanbul ve balaban şehirlerdeki şubelerimize yolluyoruz. Oradan birlikte paketlenip yetersiz dışına dış satım yapılıyor. Buda devletimize katkılarından yağlık teşekkürname ediyorum” dedi.

Share: