FBI ajanları, Donald Trump’ın evinde Macron ile ait bilinmez dosyalar buldu

Federal Sormaca Bürosu (FBI), Bozuk ABD Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki malikanesinde yaptığı aramada, bazıları çok adsız sansız yerine etiketlenen 20 kutudan çok eşyayı ele geçirdi. Pazartesi günü Trump’ın Florida’daki evinde kontrol yapan FBI ajanları, bazıları çok bilinmeyen adına işaretlenen toplamda 11 saf bilinmez vesika ele geçirmenin birlikte ara sıra öğelerin savunma bilgileriyle ait olduğunu ortaya koydu.

MACRON’LA İLGİLİ DOSYALAR DE ELE GEÇİRİLDİ

Kaynaklara göre, 11 ayrı bilinmez vesika setinden 4’ünün çok bilinmedik yerine 3’ünün bilinmedik adına işaretlendiği belirtildi. FBI ajanları tarafından Trump’ın evinde ölçülü taharri emrine göre Trump, Casusluk Yasası’nı ihlal etmiş olabileceği üstüne, adaletin engellenmesi ve federal hükümet kayıtlarının bulunmayan edilmesiyle ilgili eklenmiş tüzükler için cezai sormaca altına alındı. Trump’ın mülkünden elde edilen doküman envanteri ortada bire bir saf foto ve el yazısıyla yazılmış kademe ve Fransa Reisicumhur Emmnuel Macron ile ilgili materyalleri içerdiği belirtildi.

“ULUSAL GÜVENLİĞİMİZ İÇİN RİSK”

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Insan Schiff, Mar-a-Lago’da kâin adsız belgelerle ait yaptığı açıklamada, “Raporlar doğruysa ve bu belgeler arasında düzlük alıyorsa, hükümetimizin sahip olduğu arz efdal düzeyde muamma bilgilerden bazıları bu departmanın ve FBI’ın hastalık hakeza ayrımsız girişim attığı üzerine haddinden fazla şey açıklayacaktır” dedi. Schiff, “FBI’ın daha önce bu belgeleri güvenli tıpkı yere götürmeye çalıştığı anlaşılıyor, ancak Trump birlik yerine işbirliği yapmadı. Hakeza aynı sınıflandırmaya ait bilgilerin sakıncasız sıfır benzeri yerde bulunması temas devir ulusal güvenliğimiz amacıyla bire bir risk oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

TRUMP “BELGELERİN YAYINLANMASINA KARŞI ÇIKMAYACAĞIM” DEMİŞTİ

FBI, bu hafta başlarında Trump’ın Florida’da saha kayran Mar-a-Lago’daki mülküne başat yaparak arama emrinin soruşturmanın Espiyonaj Yasası’nın ihlallerini içerdiğini belirtmişti. KÖLE Hazar Hakem Bruce Reinhart vasıtasıyla sunulan ve Başsavcı Merrick Garland vasıtasıyla onaylanan kontrol emri, FBI ajanlarına, Espiyonaj Yasasını ve Nehiy Yasasını ihlal ettiğine dayalı sav oluşturabilecek materyallere umum koyma yetkisi vermişti. Trump esbak yaptığı bir açıklamada, belgelerin yayınlanmasına alın çıkmayacağını söyleyerek, “Belgelerin yayınlanmasına karşı çıkmayacağım. Bu belgelerin derhal yayınlanmasını isteklendirme ederek ayrımsız etap henüz müstakbel gidiyorum” demişti.

Öte yandan Florida’daki yargıç, Trump’ın aile baskınında mergup taharri emrini kaldırdı.Share: