Etiyopya’da dirençli tıpkı cins sivrisinekle bağlantılı sıtma salgını tehlikesi

Bilim insanları daha önce Afrika’da haddinden fazla nadir rastlanan ve böcü ilacına dayanabilen, tıpkısı çeşit istilacı sivrisineğin Etiyopya’da ‘eşi bire bir görülmemiş’ tıpkısı sıtma salgınına illet olduğunu vurgulayarak bu sivrisineğin kurak mevsimlerde üstelik hayatta minval ürediğine ilgi çekti. Almanak 200 ısıtma vakası tanıdık tıpkısı Etiyopya kentinde, bu yılın evvel 5 ayında 2 bin 400 sıtma vakası tabir edildi.

ABD’de 1 Kasım’da tropikal tababet ve hıfzıssıhha mevzulu almanak konferansta (ASTMH) sunulan ilmî rapora bakarak, 2012’ye kadar Afrika kıtasında görülmeyen ve çabucak Hindistan ile Basra Körfezi’nde tanıdık tıpkı soy istilacı sivrisineğin, Etiyopya’da bu sene ‘eşi ayrımsız görülmemiş’ tıpkısı ısıtma salgınının nedeni olduğu belirtildi. Latince ismi Anopheles stephensi olan sivrisineğin, cibin ilacına dayanıklı olduğu ve diğer türlerin tersine yağışsız mevsimlerde da hayatta artan istilacı, yeğin ayrımsız tuhaf olduğu vurgulandı.

3 HAFTADA 10 TEKMIL SITMA VAKASI GÖRÜLDÜEtiyopya merkezli Armauer Hansen Araştırı Enstitüsü’nden moleküler tababet uzmanı Dr. Fitsum G. Tadesse raporun sunumunda “Afrika’da ısıtma, tipik kendisine kırsal alanlardaki yağışlı mevsimlerle ilişkilendirilir ancak bu sivrisinek, yağışsız ayrımsız mevsimde kentsel tıpkı alanda hoppadak üç hafta ortamında ısıtma enfeksiyonlarında 10 itmam artışa illet oldu” ifadelerini kullandı.TEMİZ SU KAPLARINDA BİLE ÜRÜYORAfrika’daki tipik teshin parazitlerini bulaştıran sivrisineklerin aksine bu sivrisineğin kayırıcı yapımı su saklama kaplarında birlikte ürediğine dikkat çekici Tadesse, yılda vakit kaybetmeden 200 teshin vakası görülen Dire Dawa kentinde yağmurların birkaç olduğu ve enfeksiyonların kıymetli görüldüğü 5 mahiye aynı dilimde 2 bin 400 ısıtma vakası tabir edildiğini ifade etti. Tadesse ve meslektaşları, yaptıkları araştırma sonucunda bahsi geçen teshin salgınına böcü ilacına dayanıklı Anopheles stephensi adlı sivrisinek türünün sebep olduğunu keşfetti.126 MİLYON KİŞİ TEHLİKE ALTINDAAfrika’nın dünyadaki 627 bin yıllık sıtmaya kapalı ölümün yüzde 95’inden muzdarip olduğu ve yaşamını yitirenlerin çoğu 5 gözyaşı altı çocuklardan oluştuğu vurgulandı. Marifet insanları, yaptıkları ilmî hesaplamalara göre Afrika’da 126 milyon kişinin bu sivrisinek türünün yarattığı ısıtma tehlikesi altında olabileceğinin altını çizdi.

Share: